Ser topiony z Moniek weźmie udział w kwietniowej atestacji


Sery dojrzewające typu holenderskiego i szwajcarskiego, masła ekstra, miksy tłuszczowe, wyroby proszkowane, sery topione – tak w największym uproszczeniu prezentuje się oferta kolejnego producenta przystępującego do programu „Doceń polskie”. Moniecka Spółdzielnia Mleczarska w Mońkach, bo o niej mowa, zgłosiła do oceny Ser topiony kremowy.

Charakteryzuje się przede wszystkim niezwykłą, aksamitną konsystencją, dzięki której dosłownie rozpływa się w ustach. Głęboki, ale jednocześnie lekki i subtelny smak sprawia, że jest idealny zarówno na zimno, jak i na ciepło. Sprawdzi się jako dodatek do kanapek i baza wszelkich sosów czy zup. Dostępny w 100 g opakowaniu i poręcznym czteropaku 4×25 g. – w ten sposób ów specjał opisuje jego producent.

Już niebawem serowi przyjrzą się bliżej członkowie Loży Ekspertów. Jury oceni go podczas najbliższej certyfikacji żywności, która odbędzie się 26 kwietnia br. w Sosnowcu.

Producent szczyci się nie tylko długą historią (firma powstała w 1972 roku), ale także wyjątkowym położeniem. Moniecka Spółdzielnia Mleczarska łączy szacunek do otaczającej ją przyrody z nowoczesnymi technologiami oraz dbałością o najlepszy surowiec. – Aż 97% mleka, z których powstają nasze sery, skupowana jest w klasie ekstra – podkreślają reprezentanci firmy.

Mottem firmy są słowa „Ze smakiem na każdy dzień!”. Producent – za pośrednictwem swojej witryny internetowej – dostarcza konsumentom nie tylko wiedzy o produktach z asortymentu. Firma inspiruje kulinarnie, dzieli się także ciekawymi informacjami na temat nabiału. Nie pozostaje zatem nic innego, jak tylko zaprosić do odwiedzenia strony www.msm-monki.pl!

Czy nabiał z Wartkowic zdobędzie laury programu „Doceń polskie”?


Odpowiedź na to pytanie poznamy 26 kwietnia br., w dniu XXIV atestacji żywności organizowanej w ramach programu promocyjnego „Doceń polskie”. W trakcie kwietniowego audytu Loża Ekspertów oceni indywidualnie wszystkie zgłoszone artykuły spożywcze. Wśród nich znalazły się trzy propozycje z asortymentu Spółdzielni Mleczarskiej „Mleczwart”.

Szansę zdobycia certyfikatów jakości mają: Masło ekstra, Ser twarogowy półtłusty oraz Serek śmietankowy. Każdy wyrób otrzyma noty (w dziesięciostopniowej skali) za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. Godłem promocyjnym honorowane są tylko artykuły, które zyskają min. 7,5 pkt. Produkty są oceniane przez jury, którego przewodniczącym jest gastronom i mistrz kuchni Mirek Drewniak.
Spółdzielnia Mleczarska w Wartkowicach rozpoczęła działalność produkcyjną w 1912 roku. Od roku 2005 firma dysponuje zmodernizowanym i rozbudowanym zakładem spełniającym wymogi Unii Europejskiej.
Poza specjałami, które niebawem pozna Loża Ekspertów, oferta producenta obejmuje twaróg mielony, a także zakąski serowe z oliwką, czosnkiem, cebulką, papryką, ziołami prowansalskim i pomidorami.

„Mleczwart” szczyci się zdobyciem wielu nagród i wyróżnień, bliższe informacje na ich temat są dostępne w witrynie internetowej firmy, dostępnej pod adresem www.mleczwart.com. Wkrótce przekonamy się, czy do grona zdobytych laurów dołączą znaki jakości „Doceń polskie”.

Eksperci poznają Masło Tradycyjne z Filipowa


Podczas nadchodzącej certyfikacji produktów spożywczych Loża Ekspertów programu „Doceń polskie” pozna Masło Tradycyjne z Filipowa. Tak jak wszystkie zgłoszone do atestacji wyroby, propozycja z oferty Spółdzielni Mleczarskiej ROSPUDA otrzyma noty (w skali od 1 do 10) za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. Do uzyskania godła promocyjnego potrzeba minimum 7,5 punktów, żywność z maksymalnymi notami jest nagradzana także tytułem TOP PRODUKT.

Masło Tradycyjne jest zmaślane metodą klasyczną. Co więcej, technologia jego wytwarzania nie zmieniła się od roku 1968, kiedy to uruchomiono zakład produkcyjny w Filipowie. Specjał zawiera nie więcej niż 16 proc. wody, jest pakowany w kostkę 200 g.
Jak podkreśla producent, masło zdobyło znak „Jakość Tradycja” i jest chętnie kupowane przez konsumentów poszukujących produktów o naturalnym smaku, przypominającym masło wiejskie.
Poza masłem, SM ROSPUDA oferuje bogaty wybór serów. Specjalnością producenta są sery twarde dojrzewające, które powstają zarówno metodą tradycyjną, jak i nowoczesną. Pełną ofertę można poznać bliżej dzięki stronie www.smrospudafilipow.pl.

Gmina Filipów (w której mieści się Spółdzielnia) jest położona w północno-wschodniej części Polski, w dolinie rzeki Rospuda – na pojezierzu suwalskim, jednym z najpiękniejszych i najczystszych regionów naszego kraju. – Duża odległość od wielkich miast i ośrodków przemysłowych zapewnia naszym terenom czystość i brak zagrożeń ekologicznych, co umożliwia pozyskanie do produkcji zdrowego i czystego ekologicznie surowca – zaznaczają przedstawiciele SM ROSPUDA.

Potwierdzeniem jakości wyrobów z Filipowa są nagrody i wyróżnienia prezentowane na wspomnianej już stronie internetowej. Już wkrótce dowiemy się, czy go grona zdobytych laurów dołączy certyfikat „Doceń polskie”. Loża Ekspertów będzie obradowała 26 kwietnia br., audyt zostanie zorganizowany w Sosnowcu.

Piekarnia Bułeczka z szansą zdobycia kolejnego certyfikatu „Doceń polskie”


Żur Pyszny Tradycyjny
z asortymentu Piekarni Bułeczka Maria Wielgosz to kolejny specjał, który zostanie poddany ocenie Loży Ekspertów programu „Doceń polskie”.
Żur Pyszny Tradycyjny to przewodni produkt firmowy, który powstaje w naturalnych warunkach i w 100% bez konserwantów. Smak żuru jest niepowtarzalny i tradycyjny ponieważ jego produkcja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie – mówi właścicielka zakładu, Maria Wielgosz.

Specjaliści z branży spożywczej sprawdzą wyrób po raz trzeci, żur otrzyma noty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. Audyt odbędzie się 26 kwietnia, eksperci będą obradowali w Sosnowcu.
Jeśli eksperci raz jeszcze przyznają produktowi wysokie noty, Piekarnia przez kolejne 2 lata (na taki okres nadaje się certyfikaty) będzie mogła promować żur znakiem jakości „Doceń polskie”.

Warto odnotować, że firma w swoim asortymencie posiada także inne wyróżnione przez Lożę Ekspertów specjały. Pośród nich znajdują się: uhonorowany dwukrotnie maksymalnymi notami Chleb żytni firmowy (TOP PRODUKT) oraz Barszcz Biały Pyszny Tradycyjny, który w trakcie jednej z poprzednich atestacji także otrzymał najwyższą liczbę punktów, a tym samym tytuł TOP PRODUKT.

Piekarnia Bułeczka założona została w 1991 roku, jednak dzieje przedsiębiorstwa sięgają roku 1983. Pani Maria rozpoczynała produkcję od wypieku andrutów. Natomiast rodzinnym wypiekiem chleba oraz domową produkcją żuru i barszczu białego zajmowały się  prababcia, babcie i mama właścicielki firmy. Obecnie w prowadzeniu piekarni pomaga córka, Honorata Wielgosz.

Tradycyjne wypieki zyskały popularność w regionie, ale przełom nastąpił w 2000 roku, kiedy na rynek wprowadzony został Żur Pyszny Tradycyjny. W kolejnych latach żur oraz produkty piekarnicze zyskały wyróżnienie „Hit Regionu Wielkopolski” za walory smakowe i jakościowe.
– Od 08.2010 jesteśmy członkiem Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska jest to znak potwierdzający jakość tradycyjnej i innowacyjnej żywności, która promuje tradycje regionu. Natomiast w 07.2016 powiat kaliski utworzył Szlak Kulinarny „Kaliskie Smaki” ukazując walory turystyczne i smakowe powiatu – podkreślają przedstawiciele firmy. Na szlaku tym także znajduje się Piekarnia Bułeczka z Zagorzyna.

Trzecia ocena propozycji marki Grześkowiak


Jednym z produktów, które zostaną ocenione podczas kwietniowego audytu jest Ogórek kiszony Grześkowiak. Produkt ten jest częścią szerokiego asortymentu specjałów firmy Świeże i Zielone z Kórnika.

– Tradycyjność pod każdym względem – od receptury przygotowania, poprzez wielotygodniowy proces kiszenia, aż do uzyskania długo oczekiwanego produktu finalnego. Proponujemy Państwu ogórki kiszone pakowane w estetyczne, jednorazowe opakowania lub też do dalszej sprzedaży poprzez ekspozycję w drewnianych beczkach – tak ów specjał opisują przedstawiciele marki Grześkowiak.

Ogórek kiszony Grześkowiak już dwukrotnie zdobył laury programu promocyjnego „Doceń polskie”, Loża Ekspertów przyznała mu nie tylko certyfikat jakości, ale także tytuł TOP PRODUKT. Oznacza to, że propozycja uzyskała maksymalne noty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. Jeśli ogórek raz jeszcze zachwyci ekspertów, jego producent przez kolejne 2 lata (na taki okres nadawane są certyfikaty) będzie miał możliwość promowania produktu znakiem „Doceń polskie”. Atestacja odbędzie się 26 kwietnia br., Loża Ekspertów będzie obradowała w Sosnowcu.

Marka Grześkowiak może pochwalić się ponad 40-letnią tradycją, równie imponujący jest jej potencjał produkcyjny umożliwiający przygotowanie ponad 100 ton gotowych produktów dziennie. Bliższych informacji o marce i jej działalności dostarcza strona www.surowki.pl. Witryna dostarcza m.in. informacji na temat bogatego asortymentu produktów sygnowanych nazwą Grześkowiak. Marka obejmuje szeroki wybór surówek, sałatek, zapiekanek, a także wyrobów garmażeryjnych i dań gotowych. Ofertę uzupełniają ogórki kiszone, kapusta kiszona, jak również propozycje dla wegan i wegetarian. Wyczerpujących informacji o wszystkich propozycjach dostarcza wspomniana strona internetowa. Tam także znaleźć można ciekawe porady związane z kulinariami.