Polscy konsumenci są coraz bardziej świadomi.


Wywiad z laureatem Programu „Doceń polskie”.  Z Erykiem Kalisiem – specjalistą ds. wsparcia sprzedaży ZMB Białystok rozmawia Katarzyna Salomon.

Podczas XXII certyfikacji najwyższe laury Programu „Doceń polskie” zdobyły trzy oferowane przez Wasz zakład produkty, są to: boczek wieprzowy wiejski wędzony, kupmiak i pasturma. Są to jednak nie jedyne produkty, które zdobyły to zaszczytne wyróżnienie… Proszę o ich przedstawienie.
Zgadza się. Kolejny raz otrzymaliśmy najwyższe laury programu „Doceń polskie TOP PRODUKT”. Wcześniej też zacny tytuł otrzymała palcówka surowo dojrzewająca oraz kindziuk. Podobnie jak produkty, które otrzymały TOP PRODUKT podczas XXII Certyfikacji należą one do segmentu Premium oraz są produktami regionalnymi i charakterystycznymi dla kuchni kresowej.

Proszę powiedzieć, jakie najważniejsze cechy tych produktów sprawiły, że zostały tak dobrze ocenione przez Lożę Ekspertów Programu?
Podstawową cechą jest tradycyjna receptura i sposób ich produkcji często nawiązujący do receptur domowych. Są one charakterystyczne dla kuchni kresowej. Specjalnie wyselekcjonowane elementy mięsne, po natarciu ich powierzchni solą i mieszanką przypraw, przez określony czas leżakują, a następnie są wędzone zimnym dymem. Wynikiem tych procesów jest uzyskana trwałość wędlin dojrzewających, ich atrakcyjny wygląd, intensywna barwa na przekroju oraz unikalny, indywidualny smak i aromat.

Co zadecydowało, że zdecydowali się Państwo przystąpić do Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” zgłaszając swoje wyroby?
Przede wszystkim poddanie się niezależnej, obiektywnej ocenie ekspertów, wykorzystanie certyfikatu do promocji produktów oraz firmy. Dzięki temu możemy zaprezentować nasze produkty szerszemu gronu, jak również widzimy, że konsumenci niejednokrotnie decydują się na zakup produktów, które odpowiednio oznakowane mają dodatkowe wartości dla osoby podejmującej decyzję zakupową.

W jaki sposób podkreślacie swój sukces i jakie działania promocyjne prowadzicie w związku ze zdobyciem godła promocyjnego?
Robimy to na kilka sposobów. Po pierwsze, w specjalny sposób oznaczamy opakowania tych produktów – widnieje na nich logo danego certyfikatu. Taki sposób informacji pozwala nam komunikować nasze osiągnięcia i jakość produktu bezpośrednio naszym klientom i konsumentom, takie oznakowanie może mieć wpływ na wybór konsumenta w chwili podejmowania decyzji o zakupie. Drugim sposobem są informacje zamieszczane na naszej stronie internetowej www.zmbbialystok.pl oraz na naszym profilu na facebook’u. Liczymy, że nasi klienci również skorzystają z możliwości posiadania w swoich ofertach czegoś wyjątkowego.

I ostatnie pytanie – czy, według Pana, inicjatywy takie jak Program Promocyjny „Doceń polskie” są potrzebne polskim konsumentom i producentom, i dlaczego?
Jak najbardziej, jednak uważam, że powinny to być produkty w segmencie premium i skierowane do klienta, który poszukuje czegoś innego niż produkty masowe. Dzięki takim programom producenci mogą zaprezentować swoje dobre produkty konsumentom z zaznaczeniem ich niepowtarzalności, które zostały docenione przez grono Ekspertów. Polscy konsumenci są coraz bardziej świadomi tego, co kupują. Coraz częściej wybierają produkty lepsze jakościowo i dzięki takim programom mają łatwiejszy wybór.

Dziękuję za rozmowę.

Chrzan Luksusowy w programie „Doceń polskie”


Kolejny produkt Wytwórczej Spółdzielni Pracy „Społem” został odznaczony prestiżową nagrodą. Znakiem „Doceń polskie” i tytułem TOP PRODUKT  uhonorowano Chrzan Luksusowy.

Podczas XXIII certyfikacji żywności przeprowadzonej w ramach programu „Doceń polskie” oceniano wyroby niemal 80 polskich producentów. Każdy z ponad 180 artykułów spożywczych został indywidualnie sprawdzony przez członków Loży Ekspertów. Specjaliści punktowali produkty w takich kategoriach jak smak, wygląd czy stosunek jakości do ceny  przyznając za każdą z powyższych cech noty w skali od 1 do 10.

W grupie najlepszych produktów znalazł się Chrzan Luksusowy Wytwórczej Spółdzielni Pracy „Społem”. Jego cechą charakterystyczną jest wysoka, 70% zawartość korzenia chrzanu.  Dzięki temu, dania z jego dodatkiem podawane – zarówno na zimno, jak i na gorąco – będą nie tylko ostre, ale także aromatyczne.
Co warte uwagi, Chrzan Luksusowy to nie jedyny produkt WSP Społem, który został doceniony przez Lożę Ekspertów programu „Doceń polskie”. To  prestiżowe odznaczenie posiadają także Ketchupy Kieleckie (łagodny extra, pikantny extra oraz śliwkowy). Wszystkie otrzymały nie tylko znaki jakości, ale również tytuły TOP PRODUKT.

Laureaci programu „Doceń polskie” podsumowują rok 2016


Najwyższy czas podsumować ubiegły rok!

Laureaci Programu „Doceń polskie” dzielą się nie tylko spostrzeżeniami dot. minionych dwunastu miesięcy i opiniami na temat korzyści związanymi z posiadaniem certyfikatu „Doceń polskie”, ale także zdradzają plany na najbliższe miesiące.

Swoimi opiniami podzielili się przedstawiciel dwunastu firm, których wyroby zdobyły godła promocyjne „Doceń polskie”.
Obszerny tekst jest dostępny w zakładce „Press Room”. Zapraszamy do lektury!

„Dla wszystkich, których kochamy”

– Delikatne, kremowe, urzekające bajeczną słodyczą i doskonale orzeźwiające smakiem – takie są lody Bracia Koral. Kompozycje smakowe tworzone z miłością, dopełnione wielka pasją i doświadczeniem przekazywanym kolejnym pokoleniom naszej rodziny – tak Markę Bracia Koral – Lody Jak Dawniej opisują jej twórcy. 

Sygnowane nią specjały zadebiutowały na rynku w 2014 roku z okazji uczczenia jubileuszu 35-lecia działalności PPL Koral oraz jako wyraz uznania dla założycieli firmy.
Młodsze pokolenie rodziny Koral, które systematycznie przejmuje stery w przedsiębiorstwie, uznało, że najlepszą formą podziękowania będzie wprowadzenie nowej marki lodów opartej na wysublimowanych recepturach, dopracowywanych przez kilkadziesiąt lat istnienia przedsiębiorstwa.

Portfolio obejmuje obecnie ponad 20 produktów w oryginalnych kompozycji smakowych przygotowywanych z najwyższej jakości składników, opartych na specjalnie wyselekcjonowanych recepturach. – Puszysta śmietanka, prawdziwe masło, najlepszej jakości kakao, belgijska czekolada, najwyższej klasy bakalie oraz porcje świeżych i soczystych owoców to składniki, dzięki którym lody Bracia Koral choć tworzone dziś, smakują jak dawniej – przekonują przedstawiciele marki.

Wszystkie słodkie specjały sygnowane marką Bracia Koral Lody Jak Dawniej można poznać dzięki stronie internetowej www.braciakoral.pl. Uwaga, przeglądanie witryny wzmaga apetyt na słodkości! Strona dostarcza także kulinarnych inspiracji w postaci przepisów na specjały z lodami.

Loża Ekspertów programu „Doceń polskie” niebawem będzie miała okazję poznać sześć przysmaków opisywanej marki. W zbliżającej się certyfikacji żywności udział wezmą:
Lody Jak Dawniej Rożek śmietankowy z truskawkami
Lody Jak Dawniej Na patyku śmietankowe z ciasteczkami
Lody Jak Dawniej Śmietankowe 450 ml
Lody Jak Dawniej Sorbet truskawkowy 450 ml
Lody Jak Dawniej Śmietankowe 900 ml  

Lody Jak Dawniej Śmietankowe z wiśniami 900 ml

Atestacja z udziałem tych specjałów odbędzie się 1 lutego br. Loża Ekspertów, pod przewodnictwem mistrza kuchni Mirka Drewniaka, będzie obradowała w Sosnowcu.

Każdy specjał zostanie oceniony indywidualnie: członkowie jury wystawią lodom noty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. Za każdą z cech można otrzymać od 1 do 10 punktów. Certyfikatem „Doceń polskie” nagradzane są produkty, które zdobędą minimum 7,5 pkt. Tytułem TOP PRODUKT honoruje się zaś żywność z maksymalnymi notami.

Żurek, Chrzan i Ćwikła z chrzanem zostaną poddane ocenie Loży Ekspertów

Przetwórstwo Rolno-Spożywcze „BAJMM”, w którego asortymencie znajdują się wymienione w tytule wyroby, to rodzinna firma, której siedziba znajduje się w Markach (woj. mazowieckie). Przedsiębiorstwo od 35 lat zajmuje się wytwórstwem chrzanu, ćwikły, żurku, przecieru ogórkowego oraz szczawiu siekanego.

W trakcie XXIII audytu żywności, który odbędzie się 1 lutego br., specjaliści z branży spożywczej przyznają punkty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny trzem produktom firmy „BAJMM”.
Pierwszy z nich, Żurek jest źródłem wielu cennych składników mineralnych, posiada także witaminy z grupy B. Co więcej, jest naturalnym lekiem na niektóre choroby przewodu pokarmowego, ponadto pomaga pozbyć się schorzeń skóry (np. łuszczycy), a także  reumatyzmu, różnych alergii i migren. Warto wiedzieć, że żur to produkt fermentacji kwasu mlekowego, w związku z tym jest bogatym źródłem probiotyków. Jak zapewniają wytwórcy, zakwas na żurek wytwarzany jest na bazie mąki żytniej razowej, z dodatkiem czosnku i ziela angielskiego.
Chrzan firmy „BAJMM” jest niezastąpionym dodatkiem do ciężkostrawnych i tłustych potraw. Jak potwierdzają wytwórcy, doskonale komponuje się z wielkanocnym żurkiem lub barszczem białym. Z racji swoich właściwości antywirusowych i bakteriobójczych, pełni rolę naturalnego antybiotyku. Wspomaga układ trawienny, pozytywnie wpływa na metabolizm oraz funkcjonowanie pęcherzyka żółciowego. Rozrzedza krew i skutecznie obniża zły cholesterol. Jego korzeń obfituje w witaminy: A, B, B1, B2, C, E, a także wiele składników mineralnych, wśród których znajduje się potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo, mangan, sód, cynk, siarka, jod oraz chlor. Co ciekawe, chrzan zawiera więcej wit. C niż cytryny i pomarańcze.
Jest źródłem cennego błonnika, węglowodanów i tłuszczy, olejków eterycznych, flawonoidów oraz glikozydów.
Trzecim wyrobem przedsiębiorstwa jest Ćwikła z chrzanem. – Połączenie smaku słodkich buraków z ostrym chrzanem – czyli klasyka, której sposób nie lubić – zapewniają właściciele firmy. Głównymi składnikami wyrobu są buraki i korzeń chrzanu. Produkt można podawać jako dodatek do obiadów i kolacji. Właściwości chrzanu wymienione zostały wyżej, natomiast to co wyróżnia buraka, to przede wszystkim pobudzenie apetytu oraz działanie odświeżające. Ponadto jest lekkostrawny. Stosuje się go w leczeniu anemii, demineralizacji organizmu, nerwicy, grypy, gruźlicy, nowotworów, przeciw zapaleniu nerwów i wątroby. Ugotowany burak a następnie utarty z chrzanem poprawia pracę wątroby, odkwasza organizm i ułatwia trawienie różnych mięs. Dodatkowo buraki posiadają dużo witaminy C oraz innych z grupy B, a także mają właściwości odtruwające organizm i bakteriobójcze.

Jak zaznaczają właściciele firmy, wysoką jakość wyrobów gwarantuje nawiązana współpraca z najlepszymi dostawcami surowców. Warto także dodać, że produkty dostarczane są własnym transportem do hurtowni na terenie Warszawy, jak i za pomocą firmy spedycyjnej  na terenie całej Polski. Przetwórstwo realizuje także zamówienia indywidualne.