Category Archives: Bez kategorii
Smakowite, pachnące, z pysznym nadzieniem – tak, to dzisiaj tłusty czwartek? Dzień, kiedy króluje pączek! A najlepsze to te, które wyróżniają się godłem “Doceń polskie”
Cukiernia Bakus z Czechowic-Dziedzic w ten wyjątkowy dzień proponuje pączki z powidłem śliwkowym, pączki z adwokatem i wiele innych, wypiekanych w tradycyjny sposób.
Godłem “Doceń polskie” wyróżniają się też pączki z nadzieniem wieloowocowym firmy Szymańscy – Piekarnictwo, Cukiernictwo Paweł Szymański, Ewa Szymańska. Ta firma pieczołowicie czuwa nad jakością swoich produktów każdego dnia!
Ogrodnictwo Łukasz Kaminiarz laureat godła “Doceń polskie” promuje swoje produkty w książce pt.: Kuchnia środziemno-polska
Pomidory Cherry belido uhonorowane godłem “Doceń polskie” z oferty gospodarstwa Ogrodnictwo Łukasz Kaminiarz mają wyśmienity smak, są słodkie i aromatyczne, idealne na przekąski, świetne jako dodatek do sałatek i niezastąpione w roli kolorowych dekoracji posiłków. Sprzedawane na gałązkach, długo zachowują swoją świeżość i soczystość.
Loża Ekspertów przyznała również znak jakości i tytuł „Doceń polskie TOP PRODUKT” za pomidory odmiany Merlice tego producenta – podkreślający wysoką jakość i polskie pochodzenie.
Moc zdrowia w charsznickiej kapuście kiszonej – od pola do stołu!
Kiszenie kapusty zaczyna się od wyboru odmiany kapusty do kiszenia (odpowiedni surowiec o wysokiej zawartość cukrów i witaminy C) oraz sposobu uprawy, nawożenia oraz jej ochrony. Są to czynniki decydujące o przydatności surowca do kiszenia.
Kiszenie kapusty odbywa się w kilku etapach tj. zbiór z pola i czyszczenie kapusty, rozkruszanie głąbów i szatkowanie, solenie i ubijanie krajanki, zamknięcie silosów, fermentacja. Czy to na skalę przemysłową, czy też w warunkach domowych etapy te są takie same i podlegają tym samym zasadom. Krótko o każdym z nich, ponieważ każdy z nich jest równie ważny dla przebiegu właściwej fermentacji oraz dla uzyskania właściwych cech organoleptycznych i fizyko-chemicznych wyrobu gotowego. Na każdym z wymienionych etapów bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny (odpowiednia mikroflora).
Zbiór z pola i czyszczenie kapusty
Zbiór z pola odbywa się ręcznie, każda wycięta główka jest oczyszczana poprzez usunięcie zewnętrznych liści (4-6) i wykrojenie zabrudzonych części kapusty. Zabieg ten powinien być przeprowadzony z należytą starannością i higieną.
Rozkruszanie głąbów i szatkowanie
Przed szatkowaniem przeprowadza się rozkruszanie głąbów za pomocą mechanicznego świdra, w ten sposób zostaje on usunięty. Szatkowanie polega na pocięciu główki kapusty na tzw. skrawki, które powinny mieć grubość 0,8 – 3,0 mm. Grubość ta zależy od ułożenia noży w tarczy szatkownicy. Z szatkownicy krajanka jest transportowana przenośnikiem taśmowym do silosów.
Solenie i ubijanie krajanki
Solenie odbywa się za pomocą solniczki na taśmie odbierającej poszatkowaną kapustę. Solniczka zasypuje krajankę solą niejodowaną odpowiedniej jakości w odpowiedniej ilości. Posolona kapusta trafia do silosu, gdzie jest równomiernie rozkładana warstwami, praca ta jest wykonywana ręcznie. Po napełnieniu całego silosu kapusta zostaje ubita, a silos zostaje zamknięty i obciążony beczkami z wodą (co zapewnia warunki beztlenowe).
Fermentacja
Proces kiszenia kapusty oparty jest na naturalnej fermentacji mlekowej. Przebieg tej fermentacji decyduje o jakości uzyskanego produktu. Pozornie prosty proces jest w rzeczywistości bardzo złożony i zależy od temperatura w czasie fermentacji, stężenia soli, zapewnienia warunków beztlenowych, zapewnienia warunków higienicznych, jakości surowca oraz jakości soli . Możemy w nim zaobserwować 3 etapy – fermentacja wstępna, burzliwa oraz cicha. W czasie fermentacji powstaje kwas mlekowy oraz szereg substancji towarzyszących, które łącznie nadają cechy smakowo-zapachowe kiszonce.
Zalety spożywania kiszonej kapusty
Kapusta kiszona działa na organizm odkwaszająco. Może być spożywana przez osoby z wrzodami żołądka (jako jeden z niewielu produktów „kwaśnych”). Zawiera ona prawie wszystkie składniki kapusty słodkiej (czyli kapusty surowej) tj. witaminę C, E i K, witaminy z grupy B, błonnik. Jest mniej kaloryczna od kapusty słodkiej ponieważ zawarty w niej cukier został przetworzony na kwas mlekowy, który dezynfekuje przewód pokarmowy, ułatwia trawienie białka oraz przyspiesza wchłanianie żelaza.
Kuchnia Mistrza charsznicka kapusta kiszona
Masz firmę w branży spożywczej? Trwają zapisy do prestiżowego konkursu „Czas na Śląskie”. Zgłoszenia przyjmujemy tylko do 30 listopada!
Konkurs „Czas na Śląskie” ma na celu wyłonienie i wypromowanie najlepszych produktów i usług branży spożywczej wytwarzanych przez firmy mające siedzibę w województwie śląskim . Jest o co walczyć – nagrodą główną w Konkursie jest kampania promocyjna w mediach Wydawnictwa Nowiny o wartości 10 000 zł! Wyboru najlepszych produktów dokona specjalnie powołana Kapituła Konkursu. Organizatorem Konkursu jest Wydawnictwo Nowiny.
Nie od dziś wiemy, że śląskie smaki są lubiane i docenianie zarówno w całej Polsce, jak i poza jej granicami. Za ich smakiem stoją śląskie firmy, które wytwarzają i sprzedają zdrową i smaczną żywność, wysokiej jakości produkty, a wiele z nich świadczy usługi na najwyższym poziomie. Jednak wiedza o tej działalności nie zawsze jest powszechnie znana, dlatego celem naszej akcji jest przede wszystkim promocja lokalnych marek oraz ciekawych i wyróżniających się produktów.
„Nasz konkurs to nie tylko świetna okazja do promocji konkretnych firm i produktów/usług branży spożywczej, ale również całego regionu!” – mówi koordynator konkursu Joanna Janik
Masz firmę w branży spożywczej? Dlaczego warto wziąć udział?
Zdobywcy nagród głównych i wyróżnień otrzymają:
– prawo do posługiwania się tytułem “Czas na Śląskie” – Znak Jakości Wydawnictwa Nowiny przez okres jednego roku w celach promocyjno-reklamowych oraz prawo do używania logotypu Konkursu,
– nagrodę w formie kampanii reklamowej o wartości od 5000 do 10 000 zł netto do wykorzystania w mediach Organizatora (do wyboru: Nowiny Raciborskie, Nowiny Wodzisławskie, Nowiny Żorskie, Nowiny Jastrzębskie, portal Nowiny.pl, media społecznościowe Nowiny.pl – Facebook, Instagram, ekrany LED – Racibórz i Żory),
– unikatowe statuetki zaprojektowane specjalnie na Konkurs oraz wyróżnienia i dyplomy
Unikatowa statuetka została zaprojektowana specjalnie na prestiżowy konkurs
„Dołącz do firm, które już zgłosiły swój udział w konkursie! Na zgłoszenia czekamy do 30 listopada – przekonuje Joanna Janik, Koordynator Konkursu i Marek Kuder, Dyrektor Działu Rozwoju Biznesu Wydawnictwa Nowiny.”
Wyboru najlepszych produktów dokona specjalnie powołana Kapituła Konkursu w składzie:
Michał Krotky – szef kuchni Restauracji Młyn w Raciborzu
Z gastronomią związany od 14 lat, nie licząc ukończenia technikum gastronomicznego. Od 9 lat na stanowisku szefa kuchni. Podchodzi bardzo ambitnie, starannie i z uśmiechem do gotowania, dzięki czemu w każdej kuchni czuje się jak ryba w wodzie. Pobyt w Londynie i praca w restauracji z gwiazdką Michelin uświadomiły mu, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Aktualnie od 5 lat szef kuchni restauracji Młyn w Raciborzu. Nieustannie się rozwija poznając i testując nowe potrawy i smaki. Gotowanie to jego pasja, którą rozwija się całe życie.
Tomasz Szypuła
właściciel rodzinnej lodziarni – Lody Szypuła 1974 – czyli Lodziarni Miś w Raciborzu i Lodziarni pod Orzechem w Baborowie
Absolwent szkoły gastronomicznej w Raciborzu 1997. Mieszkaniec Raciborza. Mistrz Polski w lodach rzemieślniczych Exposweet Warszawa 2017. Uczestnik mistrzostw świata w lodziarstwie rzemieślniczym Coppa dell Mondo Rimini 2018. Wykładowca w międzynarodowej szkole cukierniczo-gastronomicznej Ashanti Łódź. Obecnie przygotowuje się do startu w indywidualnych mistrzostwach świata w lodziarstwie rzemieślniczym w Bolonii we Włoszech po dwuletnich eliminacjach i wygranej w polskim finale 2021. Jego praca to ogromna pasja, którą dzieli się poprzez tworzenie nowych smaków lodowych, wyrobów cukierniczych i tortów nowoczesnych.
mgr. Anna Kłosek
zawodowo – specjalista do spraw żywienia, prowadząca gabinet dietetyczny “Dietetyka ANNA KŁOSEK” w Raciborzu
Specjalizuje się w żywieniu osób zmagających się z nieprawidłową masą ciała, prowadzi dietoterapię chorób dietozależnych, zajmuje się zmianami nawyków żywieniowych swoich podopiecznych oraz dietetyką kosmetyczną. Absolwentka Wyższej Szkoły Medycznej oraz Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach, uczestniczka licznych konferencji oraz szkoleń z zakresu żywienia człowieka na każdym etapie życia. Swoje początki z żywieniem rozpoczęła już w średniej szkole, zdobywając tytuł Technika Żywienia i Gospodarstwa Domowego. Prywatnie – szczęśliwa mama dwójki dzieci, żona, pasjonatka zdrowego stylu życia, miłośnicza dobrej kuchni, twierdząca, że zdrowe może iść w parze z pysznym, do czego stara się przekonywać innych. Promująca również aktywny tryb życia i przede wszystkim zdroworozsądkowe podejście do diety.
Regulamin konkursu znajdziesz na stronie https://kupujesmakuje.pl/wp-content/uploads/2021/10/Czas-na-Slaskie-regulamin-Konkursu-2021.pdf
Zgłoszenia produktów/usług przyjmujemy do 30 listopada!
Ogłoszenie wyników Konkursu nastąpi 15 grudnia br. podczas relacji LIVE studia śniadaniowego Nowiny, a statuetki, wyróżnienia i dyplomy zostaną wręczone zwycięzcom podczas Śląskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego na Zamku Piastowskim w Raciborzu 17 grudnia!
Chcesz wiedzieć więcej o Konkursie?
Napisz do nas już dziś i zgłoś swój udział. Zadbaj o wizerunek Twoich wyjątkowych produktów! Zapraszamy.
Wejdź na stronę https://kupujesmakuje.pl/czas-na-slaskie-2021/ i wypełnij formularz zgłoszeniowy, zadzwoń do nas na tel. 608 678 209 lub napisz maila reklama@nowiny.pl.
Organizator: Wydawnictwo Nowiny, ul. Kościuszki 32a, Racibórz