Pysznie i z pasją

Kiełbasa po świniobiciu, Wątrobianka po świniobiciu i Smalec po świniobiciu po raz kolejny sięgnęły po prestiżowe godło „Doceń polskie TOP PRODUKT” będące potwierdzeniem ich najwyższej jakości i znakomitego smaku. Ich producentem jest firma Smak Tradycji specjalizująca się w produkcji doskonałych wyrobów mięsnych w słoikach. Wszystkie poddawane są pasteryzacji, produkowane ze składników najwyższej jakości i według, tak cenionych przez konsumentów, tradycyjnych receptur. Atutem firmy jest również pasja i ogromne zaangażowanie. Jak podkreślają jej przedstawiciele: Dzięki temu, że do produkcji naszych wyrobów podchodzimy z pasją, przekłada się to na ich smak. Smak tradycji. Wszytko to sprawia, że rarytasy firmy Smak Tradycji cieszą się coraz większym uznaniem stale rosnącego grona wielbicieli doskonałego smaku. Wśród propozycji tego producenta konsumenci znajdują również wiele innych wartych uwagi specjałów, takich jak między innymi Cielęcina po staropolsku, Dziczyzna po staropolsku, Gęsina pieczona, Gulasz angielski. Warty polecenia jest także ogromny wybór pysznych pasztetów.

Kiełbasa po świniobiciu, Wątrobianka po świniobiciu oraz Smalec po świniobiciu wzięły udział w 40. edycji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Członkowie Loży Ekspertów oceniali ich smak, wygląd oraz stosunek ceny do jakości.

Więcej informacji na temat firmy Smak Tradycji i jej znakomitych propozycji znajdziecie Państwo na stronie internetowej http://www.smak-tradycji.pl/

Naturalnie i pysznie

Konsumenci stają się coraz bardziej świadomi i wymagający. Na pólkach sklepowych poszukują produktów smacznych, zdrowych, o dobrym składzie i wyśmienitym, tradycyjnym smaku. Jednym z takich specjałów jest triumfator 40. certyfikacji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” – Mięsko w galaretce EKO. Ten wyśmienity produkt, dostępny w postaci ekologicznej konserwy wieprzowej jest idealny do kanapek i różnego rodzaju przekąsek. Kupujący cenią nie tylko jego znakomity smak, ale również najwyższą jakość. Jest wytwarzany w 95 % ze składników pochodzących z naturalnych metod wytwarzania, czego potwierdzeniem jest certyfikacja oraz oznaczenie międzynarodowym symbolem zielonego listka. Mięsko w galaretce EKO dostępne jest w sklepach ze zdrową żywnością w całej Polsce i cieszy się ogromną popularnością wśród wielbicieli zdrowej, smacznej i wartościowej dla naszych organizmów żywności. Jego producentem jest Zakład mięsny Smak Górno, który od momentu swojego założenia w 1991 roku podąża drogą oferującą klientom smakołyki wytwarzane według receptur powstających latami w niewielkich polskich gospodarstwach kultywujących tradycję oryginalnych polskich smaków.

Podczas 40. atestacji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” członkowie Loży Ekspertów ocenili jego smak, wygląd oraz stosunek ceny do jakości. Więcej informacji na temat firmy Smak Górno i jej wyjątkowych produktów znajdziecie Państwo na stronie internetowej https://www.smakgorno.pl/

Zakład Przemysłu Mięsnego Dróbaleks laureatem programu „Doceń polskie”

Oferta Zakładu Przemysłu Mięsnego Dróbaleks liczy ponad sto pięćdziesiąt rodzajów różnorodnych produktów, takich jak kiełbasy, wędliny kanapkowe, wyroby garmażeryjne, drobiowe oraz świeże mięso drobiowe i wieprzowe. Wśród propozycji zakładu znaleźć można również rarytasy wyróżnione godłem „Doceń polskie TOP PRODUKT- Kabanosy, Krakowską suchą, Kiełbasę sarmacką, Szynkę sarmacką oraz Kurczaka świeżego. Wyroby te znalazły się w gronie laureatów 40. Certyfikacji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Najlepszy surowiec, aromatyczne przyprawy, sprawdzone receptury, szacunek dla tradycji połączony z otwartością na nowe wyzwania oraz staranny, nieśpieszny proces wytwarzania mięsnych specjałów – to składowe smaku, który tak uwielbiają klienci Zakład Przemysłu Mięsnego Dróbaleks, a równocześnie podwaliny sukcesu tego producenta.

Zakład Przemysłu Mięsnego Dróbaleks jest firmą rodzinną, od dwudziestu pięciu lat dostarczającą konsumentom bogatą gamę produktów wyróżniających się wyjątkowymi walorami. Jej asortyment jest bogaty i urozmaicony, więc każdy smakosz znajdzie tu coś dla siebie. Firma dokłada bowiem wszelkich starań, aby zaspokoić gusta nawet najbardziej wymagających konsumentów. 

Naturalnie najlepsze

Firma Jackiewicz jest niewielką przetwórnią rodzinną, założoną w 1995 roku. Firma specjalizuje się w skupie i przetwórstwie runa leśnego, owoców i warzyw. W sprzedaży posiada grzyby: świeże, suszone, marynowane i solone oraz świeże jagody. W ofercie producenta znajdują się również Ogórki kiszone, korniszony, Papryka marynowana i Czosnek kiszony w główkach. Surowce do produkcji pozyskiwane są z gospodarstw ekologicznych zlokalizowanych na terenie województwa podlaskiego oraz z Puszczy Białowieskiej, Mielnickiej i Knyszyńskiej. Jak podkreślają przedstawiciele firmy: – Nasze przetwory produkowane są wedle starych, tradycyjnych przepisów bazujących na regionalnej, podlaskiej recepturze. Produkty, które oferujemy nie zawierają sztucznych dodatków i konserwantów.

Podczas 40 certyfikacji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” członkowie Loży Ekspertów ocenili dwie spośród propozycji firmy Jackiewicz, a mianowicie Paprykę marynowaną oraz Ogórki kiszone. Komisja oceniała ich smak, wygląd oraz stosunek ceny do jakości, przyznając punkty za każdą z wymienionych kategorii. Produkty z maksymalnymi notami są honorowane godłem „Doceń polskie TOP PRODUKT”. Zarówno Papryka marynowana, jak i Ogórki kiszone znalazły się w prestiżowej grupie posiadaczy tego znaku promocyjnego.

Więcej informacji na temat firmy Jackiewicz i jej oferty znajdziecie Państwo na stronie internetowej http://przetwory-jackiewicz.pl/

Najlepsze składniki, sprawdzone surowce

Co łączy Befsztyk tatarski i Galaretkę z kurczaka oferowane prze firmę Boltim-pek? Najlepsze składniki, surowce pozyskiwane od sprawdzonych, polskich dostawców, tradycyjne receptury oraz godło „Doceń polskie TOP PRODUKT” zdobyte podczas 40. Certyfikacji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Członkowie Loży Ekspertów już po raz kolejny docenili walory tych wyjątkowych specjałów uwielbianych przez wielbicieli domowych smaków i najwyższej jakości. Wyróżniony Befsztyk tatarski, tzw. „tatar” to flagowy produkt firmy Boltim-pek, wytwarzany z najlepszych gatunków rodzimej wołowiny, doprawiony naturalnymi przyprawami najwyższej jakości. Co ważne, produkowany jest dzień wcześniej, wyłącznie pod ścisłe zamówienia klientów, a krótka data przydatności to nie jego wada, lecz zaleta. Drugi z produktów, Galaretka z kurczaka powstaje z rosołu przygotowanego z najlepszego, polskiego kurczaka i włoszczyzny, stanowiących bazę do przygotowania galaretki. Dzięki dodatkowi warzyw i przypraw charakteryzuje się ona wyśmienitym aromatem i naturalnym smakiem.

Warto przypomnieć, że zarówno Befsztyk tatarski, jak i Galaretka z kurczaka po godło „Doceń polskie TOP PRODUKT” sięgnęły już po raz trzeci. Lipcowa atestacja udowodniła więc, że ich jakość utrzymuje się na niezmiennym, wysokim poziomie.

Więcej informacji na temat firmy Boltim-pek znajdziecie Państwo na stronie internetowej http://www.boltim-pek.pl/