Z tradycją w nowoczesność

Rodzinna firma Raszczyk od ponad siedemdziesięciu lat specjalizuje w produkcji wyrobów piekarniczych. Działa przy tym zgodnie z dewizą: „Z tradycją w nowoczesność”. Na początku funkcjonowania ograniczała się tylko do produkcji chlebów na zakwasie według tradycyjnych receptur. Z biegiem lat, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, wzbogaciła swoje propozycje o szeroki asortyment ciast i tortów. Bogata oferta, oprócz różnego rodzaju wyrobów piekarniczych, takich jak chlebów wykonanych ze 100% mąki orkiszowej, pączków, rogalików czy bułek, poszerzyła się o wysokiej jakości pięknie dekorowane torty w stylu angielskim, torty śmietankowe, ciasta deserowe, ciasta pieczone, ciasteczka oraz praliny z precyzyjnie dobranymi nadzieniami. Spełniając oczekiwania i potrzeby klientów, firma skupia się również na modernizowaniu swoich  lokali firmowych. Dzięki temu w sklepach Raszczyk, oprócz zrobienia zakupów można usiąść przy jednym ze stolików, zjeść ulubione ciastko i napić się gorącej kawy. Nowoczesna aranżacja wnętrz, niepowtarzalny klimat oraz przyjemny zapach wypiekanego chleba sprawiają, że każdy klient chce się zatrzymać w lokalu na dłużej.

Firma Raszczyk weźmie udział w 42. certyfikacji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego “Doceń polskie”. Podczas atestacji członkowie Loży Ekspertów ocenia dwie propozycje z jej asortymentu – Chleb witalny oraz Rogalik z wiśnią. 

Więcej informacji na temat firmy Raszczyk i jej oferty znaleźć można na stronie internetowej https://raszczyk.com.pl/

Mroźne smakołyki

Początki działalności Wytwórni Lodów Młynarczyk sięgają lat 40. ubiegłego wieku, kiedy to została powołana do życia niewielka, rodzinna firma specjalizująca się w produkcji rzemieślniczych lodów. Od początku jej istnienia firmy, do ich wytwarzania wykorzystywane są wyłącznie naturalne produkty polskiego pochodzenia, a lodowe przysmaki powstają według niepowtarzalnej, ponad 60 – letniej tradycyjnej, rodzinnej receptury. Są uwielbiane przez dzieci ze względu na swój mleczny aromat oraz przez dorosłych –  ich smak przypomina im bowiem niepowtarzalny smak lodów z lat młodości.

Wytwórnia Lodów Młynarczyk weźmie udział w 42. Certyfikacji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Podczas atestacji członkowie Loży Ekspertów ocenią dwie propozycje tego producenta. O godło programu ubiegać się będą: Lody Cassate – produkowane według receptury opracowanej przez Stanisława Młynarczyka – założyciela firmy. Są to lody naturalne, bez konserwantów, charakteryzujące się prawdziwym śmietankowym smakiem. W 500 ml kuli kryją się trzy smaki lodów: śmietankowy, truskawkowy, kakaowy i bakalie. Komisja oceni także orzeźwiające lody na patyku – Lody Pingwin śmietankowe.

Warto przypomnieć, że te lodowe smakołyki po prestiżowe godło „Doceń polskie TOP PRODUKT” sięgnęły już kilkukrotnie. 42. audyt sprawdzi więc, czy ich jakość utrzymuje się na niezmiennym, wysokim poziomie.

Więcej informacji na temat Wytwórni Lodów Młynarczyk i jej oferty znaleźć można na stronie internetowej http://lodymlynarczyk.pl/

Dla zdrowia i witalności

Hepafix Sylimaryna i cynaryna – propozycja marki Soul-Farm jest suplementem diety, łączącym w sobie ekstrakty z karczocha oraz z ostropestu plamistego. Rośliny te zawierają cenne związki wspierające pracę wątroby – sylimarynę i cynarynę. Jak wyjaśniają przedstawiciele producenta – Do naszego suplementu nie dodajemy substancji konserwujących, barwników czy antyzbrylaczy. W jego skład wchodzą ekstrakt DER 25:1 z nasion ostropestu oraz ekstrakt DER 6:1 z karczocha. Oznacza to, że do wyprodukowania 1 kilograma mieszanki zużyto aż 25 kilogramów nasion ostropestu i 8 kg ziela karczocha. Do produkcji nie użyto substancji barwiących, zapachowych czy konserwujących – w składzie suplementu znajduje się tylko ekstrakt i pulullan, czyli roślinna, substancja z której stworzona jest kapsułka. Produkt ten jest odpowiedni również dla wegan i wegetarian

Warto wiedzieć, że oferta firmy Soul-Farm obejmuje nie tylko suplementy diety. W jej asortymencie znajdziemy także produkty żywnościowe z naturalnych składników, a wśród nich między innymi: super foods, witaminy, minerały, przyprawy, bakalie oraz produkty zbożowe.

Hepafix Sylimaryna i cynaryna weźmie udział w 42. Certyfikacji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Atestacja odbędzie się w dniu 2 lutego 2022 roku w Hotelu Centrum w Sosnowcu.

Więcej informacji na temat firmy Soul-Farm i jej oferty znaleźć można na stronie internetowej https://soul-farm.pl/

Słodkie propozycje P.W. MAT

Śliwka w czekoladzie oraz Morela w czekoladzie to dwa specjały, które wezmą udział w 42. edycji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”.

Ich producentem jest P.W. MAT Marzena Tkaczuk – firma, która od dwudziestu lat specjalizuje się w dostarczaniu konsumentom najwyższej jakości słodyczy, takich jak  wyroby czekoladowe, wyroby w polewie, galaretki w cukrze i wata cukrowa. Firma oferuje konsumentom także wyroby okazjonalne na Boże Narodzenie, Wielkanoc lub Halloween. Słodkości z oferty przedsiębiorstwa dostępne są w wielu różnych wariantach opakowań. Warto wiedzieć, że P.W. MAT Marzena Tkaczuk produkuje również wyroby marki własnej dla wielu sieci handlowych w kraju i zagranicą. Jak podkreślają przedstawiciele firmy – Nowoczesne technologie, wysokiej jakości surowiec i doskonałe receptury gwarantują oferowanym przez nas produktom najwyższe standardy jakościowe i zdrowotne. Wyroby P.W. MAT sprzedawane są poprzez sieć hurtowni na terenie Polski oraz Unii Europejskiej. Co więcej, firma eksportuje swoje produkty także do Wietnamu, USA, Kanady, Serbii, Bośni i Hercegowiny, wielkiej Brytanii,Szwecji, Danii, Hiszpanii, Niemiec, Czech oraz na Litwę , Łotwę , Estonię.

Warto wiedzieć, że zarówno Śliwka w czekoladzie, jak i Morela w czekoladzie  są posiadaczami prestiżowego wyróżnienia „Doceń polskie TOP PRODUKT” zdobytego podczas jednej z poprzednich atestacji programu. Jeśli te słodkie propozycje i tym razem zachwycą członków Loży Ekspertów, będą mogły korzystać z potencjału tego znaku jakości przez kolejne dwa lata. 

Więcej informacji na temat P.W. MAT Marzena Tkaczuk i jego słodkiejoferty znaleźć można na stronie internetowej https://matcukierki.pl/

Smak domowych specjałów

Nie wszyscy jesteśmy mistrzami sztuki kulinarnej, nie wszyscy mamy też wystarczająca dużo czasu, aby podejmować gastronomiczne wyzwania. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy w sytuacji bez wyjścia. Warto bowiem przyjrzeć się propozycjom profesjonalistów.

Jednym z nich jest Boltim – Pek – mała rodzinna firma z dwudziestoletnią tradycją. W swojej ofercie posiada cztery wysokiej jakości produkty, które doprawia tak, aby smakowały jak domowe specjały. Surowce i składniki, których używa w całym procesie technologicznym pozyskuje tylko od polskich dostawców. Współpracuje z nimi od początku swojej działalności. Podczas 42. atestacji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” członkowie Loży Ekspertów ocenią dwie propozycje tego producenta. Noty za smak, wygląd oraz stosunek ceny do jakości otrzymają:  Galaretka z indyka – produkowana z wywaru uzyskanego z najlepszego, polskiego indyka i włoszczyzny oraz Galaretka z nóg wieprzowych – przygotowywana z polskiego mięsa wieprzowego z dodatkiem pokrojonej w paski marchewki, selera, groszku zielonego, cebuli oraz pietruszki.

Ich domowy, tradycyjny smak to zasługa połączenia naturalnych przypraw i wywaru. Dzięki temu, galaretki mięsne są zbliżone aromatem i jakością do wyrobów przygotowywanych w domu, cieszą się ogromnym uznaniem smakoszy i niemal codziennie goszczą na ich stołach. Co ważne, produkcja galaretek odbywa się na podstawie codziennych indywidualnych zamówień, co sprawia, że do kontrahentów zawsze trafiają świeże produkty. Warto przypomnieć, że zarówno Galaretka z indyka, jak i Galaretka z nóg wieprzowych posiadają już na swoim koncie laury programu „Doceń polskie”, jeżeli i tym razem zdobędą uznanie ekspertów, będą mogły korzystać z potencjału godła przez kolejne dwa lata.

Więcej informacji na temat firmy Boltim-Pek i jej oferty znaleźć można na stronie internetowej http://www.boltim-pek.pl/