Wędliny z tradycyjnej wędzarni

Rodzinna firma Wolarek znana jest z produkcji wędlin charakteryzujących się niepowtarzalnym smakiem i aromatem, które zawdzięczają wędzeniu w tradycyjnej wędzarni dymem bukowym i olchowym. Specjały te nie posiadają glutaminianu sodu i dodanych fosforanów. Wolne są także od alergenów, a do ich wyrabiania wykorzystywane są wyłącznie starannie wyselekcjonowane gatunki mięs. Kruchość szynek, kiełbas czy schabów od Wolarka jest jego znakiem rozpoznawczym i efektem pieczołowitej obróbki wysokiej jakości surowca oraz zastosowania kompozycji naturalnych przypraw. Jak dodają przedstawiciele firmy: Kierując się niezmiennie utrzymaniem wysokiej jakości naszych specjałów, rozszerzamy sukcesywnie asortyment, chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom rosnącej grupy naszych klientów. Nasze specjały wyróżniają się delikatnością struktury mięsa, soczystością, aromatem, złocistą skórką, która ukrywa cały bukiet smaków i przyjemnie chrupie poddając się każdemu kęsowi. Jednym z takich produktów jest doskonała Szynka od Wolarka, która weźmie udział w 41 certyfikacji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Warto przypomnieć, produkt ten posiada znak promocyjny „Doceń polskie TOP PRODUKT”, podczas październikowej atestacji członkowie Loży Ekspertów sprawdzą więc, czy jego jakość utrzymuje się na wysokim poziomie. Jeśli werdykt komisji będzie pozytywny, Szynka od Wolarka będzie mogła korzystać z godła przez kolejne dwadzieścia cztery miesiące.

Więcej informacji na temat firmy Wolarek znajdziecie Państwo na stronie internetowej https://www.wolarek.pl/

Naturalnie i smacznie

Ser Gouda z oferty Spółdzielni Mleczarskiej Rospuda w Filipowie produkowany jest od 1968 roku. Ten wyśmienity produkt wytwarzany jest wyłącznie z naturalnego mleka. Charakteryzuje go miękki i elastyczny miąższ. Ser Gouda posiada łagodny, lekko orzechowy smak oraz delikatny zapach. Jest aromatyczny, z wyczuwalnym delikatnym smakiem pasteryzacji. Dopuszcza się lekko kwaśny smak, a w serach starszych – lekko pikantny. Jest wyśmienity na kanapki. Doskonały do tarkowania, dzięki czemu nadaje się na zapiekanki i tarty. Świetnie pasuje również do wina i owoców. Produkowany jest w jednym z najczystszych regionów Polski, w okolicach Doliny Rospudy. Jak podkreślają przedstawiciele Spółdzielni: Dzięki wieloletniej pracy udało się nam stworzyć produkty naturalne, tradycyjne wyróżniające się smakiem.

Ser Gouda z oferty Spółdzielni Mleczarskiej Rospuda weźmie udział w 41. certyfikacji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Podczas audytu członkowie Loży Ekspertów ocenią jego smak, wygląd oraz stosunek ceny do jakości. Warto przypomnieć jest on już dwukrotnym laureatem programu promocyjnego. Podczas październikowej atestacji specjaliści sprawdzą więc, czy jego jakość utrzymuje się na niezmiennym poziomie.

Więcej informacji na temat Spółdzielni Mleczarskiej Rospuda w Filipowie znajdziecie Państwo na stronie internetowej http://smrospuda.pl/

Już wkrótce kolejna szansa na zdobycie certyfikatu “Doceń polskie”!

 

Przed nami kolejny – 41. audyt Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego “Doceń polskie”. Jury pod przewodnictwem Mirka Drewniaka obradować będzie w dniu 27 października br. w Hotelu Centrum w Sosnowcu. Warto więc skorzystać z tej szansy i już dziś zaplanować swój udział w jesiennej certyfikacji.

Promocja polskiej żywności jest dla nas priorytetem. Rodzime wyroby są powodem do dumy, ich jakość stale rośnie, a różnorodność oferty i innowacyjność producentów jest imponująca. Celem programu „Doceń polskie” jest promowanie, wyróżnianie i docenianie wysokiej jakości polskich produktów, a głównym atutem wiedza i doświadczenie specjalistów tworzących Lożę Ekspertów oraz przejrzyste zasady oceniania artykułów zgłoszonych do audytu. Do udziału w programie może zgłosić się każdy, bez względu na wielkość produkcji, zasięg oferty czy wytwarzany asortyment.

Dlaczego warto oznaczać produkty znakiem „Doceń polskie”?

Wzrasta świadomość konsumentów. Kupujący coraz częściej sięgają po zdrową, polską żywnością pochodzącą z pewnego źródła i takich właśnie produktów szukają na półkach sklepowych. Godło “Doceń polskie”, wskazując na polskie pochodzenie produktu i jego najwyższą jakość, pozwala im na dokonanie właściwego wyboru. Możliwości wykorzystania potencjału godła “Doceń polskie” jest wiele.

„Doceń polskie” to:

  • Znak Promocyjny “Doceń polskie” – oznaczaj wyróżnione produkty, przyciągaj uwagę, daj się zauważyć!
  • Certyfikat “Doceń polskie” – eksponuj, chwal się swoim sukcesem!
  • “Dzień Polskiej Żywności” – smakuj, eksperymentuj i celebruj dobry polski smak!
  • Fanpage Programu “Doceń polskie” – bądź na bieżąco!
  • Blog “Doceń polskie” – informuj o swoim wyróżnieniu!
  • Agencja PR – korzystaj ze wsparcia specjalistów!
  • Kulinarny Ebook – podziel się smacznymi przepisami z wykorzystaniem Twoich produktów!
  • Mapa Dobrego Smaku – pozwól się odnaleźć wielbicielom dobrego smaku!
  • Centrum Znakowania Żywności – skorzystaj z wiedzy naszego eksperta!

Nowość – certyfikacja “Doceń polskie” dla produktów wegańskich i wegetariańskich!

Produkty dla wegetarian i wegan cieszą się coraz większym zainteresowaniem u kupujących. Trend ten jest widoczny i wciąż dynamicznie się rozwija. W odpowiedzi na wymagania rynku w sklepach pojawia się coraz więcej bezmięsnych specjałów dlatego też, wspólnie z Katarzyną Gubałą zapraszamy do udziału w certyfikacji produktów vege/vegan.

Zasady oceniania

Audyty Certyfikacyjne Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” odbywają się w systemie kwartalnym. Podczas atestacji specjaliści Programu oceniają smak, wygląd i stosunek jakości do ceny każdego ze zgłoszonych do oceny, i pozytywnie zweryfikowanych, produktów. Wszystkie artykuły spożywcze sprawdzane są indywidualnie przez każdego członka komisji i oceniane przy zastosowaniu dziesięciopunktowej skali ocen. Certyfikaty zdobywają artykuły spożywcze, które otrzymają określoną regulaminem liczbę punktów, zaś wyroby z ich maksymalną liczbą honorowane są dodatkowo tytułem TOP PRODUKT.

Zgłoś się już dziś!

Udział w programie jest całkowicie bezpłatny i niezobowiązujący, a zgłoszenie do certyfikacji – proste. Regulamin programu i formularze zgłoszeniowe można pobrać bezpośrednio ze strony internetowej https://geminigroup.pl/zgloszenie_dp/ więcej informacji na temat laureatów poprzednich edycji znajdziecie Państwo pod adresem: www.blogdocenpolskie.pl