Pochlebna może zdobyć dwa znaki jakości „Doceń polskie”

Najbliższy audyt żywności organizowany w ramach programu promocyjnego „Doceń polskie” odbędzie się 25 kwietnia br. w Sosnowcu. Tego dnia Loża Ekspertów oceni dwa wypieki z oferty Pochlebnej. To wyjątkowe miejsce we Wrocławiu jest odpowiednim adresem dla wszystkich miłośników dobrego smaku i zdrowego trybu życia. Tu z lokalnych składników ręcznie powstają specjały przygotowywane według współczesnych zaleceń specjalistów zajmujących się żywieniem (nad czym pieczę sprawuje dietetyk Lucyna Michalak-Klimczak).
W menu znajdziemy autorskie propozycje szefa kuchni, jak również świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne, koktajle, kawę z lokalnej palarni, czy doskonałe wina z całego świata. Co więcej, w cukierniczej witrynie codziennie czeka coś słodkiego i zdrowego. Wszystkie propozycje Pochlebnej można poznać bliżej dzięki stronie internetowej www.pochlebna.pl.

Zasadniczą częścią Pochlebnej jest piekarnia, w której powstają chleby na zakwasie wykonywane według dawnych receptur, wyrastające w koszach rozrostowych i pieczone na miejscu. Można je codziennie kupić na miejscu lub spróbować ich w serwowanych daniach.  
W Pochlebnej powstają m.in.: Chleb 100% orkiszkowy; Chleb żytni fermentowany na jabłku; Chleb razowy 100%; Chleb żytni z posypką otrębową; Chleb bezglutenowy gryczano-kukurydziany; Chleb żytni 100% z ziarnami.

Podczas najbliższej atestacji żywności Loża Ekspertów pozna bliżej dwie propozycje Pochlebnej. Szansę zdobycia znaku jakości mają:
– Chleb razowy 100%
Jego składnikami są : mąka żytnia razowa 2000, zakwas żytni razowy, słonecznik, siemie lniane, woda oraz sól. Jak informuje producent, chleb jest wytwarzany metoda dwufazową tzn. na wstępie jest odżywiany zakwas razowy i odstawiany na 1 godzinę. Następnie przygotowywany jest zaczyn z mąki razowej żytniej, razowego zakwasu i wody, a później odkładany do fermentacji na 12h. Ostatni proces to wyrób ciasta właściwego, formowanie chleba, garowanie i wypiek.

– Chleb żytni 100% z udziałem mąki żytniej 2000 53% ze słonecznikiem i czarnuszką 
Obie propozycje otrzymają od członków jury noty (w skali od 1 do 10) za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. Do zdobycia znaku jakości potrzeba minimum 7,5 pkt., zaś artykuły spożywcze z maksymalnymi notami są premiowane tytułem TOP PRODUKT. Tradycyjnie już, obradom Loży Ekspertów przewodniczyć będzie Mirek Drewniak, współzałożyciel Klubu Szefów Kuchni.

 

„Do społemowskiego chleba nawet masła nie potrzeba”

„Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Olkuszu należy do grona wytwórców, którzy nie spoczywają na laurach. Firma jest już laureatem programu „Doceń polskie”: uznanie jury zdobyły dwa wypieki z Olkusza, tj. Chleb zwykły i Chleb żytni jasny.
Obie propozycje otrzymały maksymalne noty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny, dlatego przyznano im zarówno godła promocyjne, jak i tytuł TOP PRODUKT.

Certyfikaty „Doceń polskie” są zawsze nadawane na 2 lata, dlatego też eksperci niebawem raz jeszcze sprawdzą jakość wypieków „Społem”. Chleb zwykły zostanie oceniony po raz trzeci (nagrodzono go podczas XII i XIX atestacji), a Chleb żytni jasny weźmie udział w audycie ponownie (uhonorowano go w trakcie XIX audytu). Jeśli werdykt jury będzie pozytywny, firma przez kolejne 2 lata będzie mogła promować swoje wyroby znakiem „Doceń polskie”. Audyt odbędzie się 25 kwietnia br. w Sosnowcu: to będzie XXVIII certyfikacja w historii programu promocyjnego.

Wyniki dotychczasowych atestacji jednoznacznie świadczą o wysokiej jakości wypieków z Olkusza. Co jeszcze warto wiedzieć o „Społem”?
Jest to najstarsza firma handlowo-produkcyjna na terenie powiatu olkuskiego – jej historia sięga roku 1889. W roku 2019 będzie obchodzić 130-lecie istnienia. Obecnie „Społem” PSS w Olkuszu prowadzi działalność handlową w 8 sklepach oraz produkcyjną w 2 zakładach piekarskich. Zatrudnienie wynosi 135 osób w tym 40 osób niepełnosprawnych. – W naszych placówkach chętnie odbywa praktykę  młodzież zdobywająca wiedzę w zawodzie sprzedawca i piekarz. Zawieramy z nimi umowy o pracę. Na dzień dzisiejszy kształcimy 25 uczniów – informuje prezes zarządu, Grażyna Kulig. Jak dodaje, głównymi atutami Spółdzielni są: rzetelna i kompetentna obsługa, bogata i urozmaicona oferta towarowa uwzględniająca produkty regionalne, a także doskonała jakość pieczywa i ciast produkcji własnej oraz przyjazna atmosfera panująca w pracy.

Chlubą Spółdzielni z Olkusza jest pieczywo. – Wypieki, z uwagi na doskonałą jakość, świeżość, urozmaicony asortyment, wciąż cieszą się niesłabnącym popytem. Produkowane w „Społem” w Olkuszu pieczywo jest unikatowe w obecnych czasach powszechnego stosowania chemicznych polepszaczy. Nasz chleb jest prawdziwym chlebem, pachnie i smakuje jak za dawnych lat, ponieważ technologia wypieku pozostała nie zmieniona. Korzystamy z tradycyjnych receptur, w których podstawą wypieku jest naturalny żytni zakwas otrzymywany metodą wielofazową, które to tajniki zna niewielu już piekarzy. Załogę stanowią fachowcy z dużym doświadczeniem zawodowym. Pieczywo w piekarni wypiekane jest w rzemieślniczym 3-komorowym piecu piekarskim opalanym gazem, a w bagieciarni – w obrotowym piecu elektrycznym – zaznaczają przedstawiciele Spółdzielni.  

Często używane przez pracowników „Społem” PSS w Olkuszu hasła: „Do społemowskiego chleba nawet masła nie potrzeba” oraz  „Społemowskie pieczywo najsmaczniejsze w mieście!” są bardzo wymowne i prawdziwe! – zapewniają reprezentanci firmy. Wszystkie wyroby własne olkuskiego „Społem” można poznać bliżej odwiedzając stronę internetową www.olkusz.spolem.org.pl.

Jak dowiadujemy się z tej witryny, każdorazowo na Targach Przedsiębiorczości i Pracy Małopolski Zachodniej pieczywo ze „Społem” Olkusz zdobywało nagrody. Wyróżniono je m.in. Złotym Orłem i tytułem „Przysmak Lokalny Powiatu Olkuskiego” przyznanym w 2007 r za chleb dyniowy, który jest „hitem” wśród pieczywa chlebowego.
Spółdzielnia w Olkuszu znana jest ponadto z przestrzegania prawa pracy, stwarzania pracownikom bezpiecznych, stabilnych warunków pracy (także dla osób niepełnosprawnych) oraz szlachetne serce. Za te pozytywne działania „Społem” PSS w  Olkuszu została laureatem X Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Pracodawca  Przyjazny Pracownikom” organizowanego przez  NSZZ „Solidarność”. Pamiątkową statuetkę z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy, honorowego patrona konkursu odebrała prezes zarządu Grażyna Kulig.

Pomidory w drodze na certyfikację żywności

Podczas XXVIII atestacji żywności Loża Ekspertów programu „Doceń polskie” oceni Pomidory cherry Belido z oferty gospodarstwa Ogrodnictwo Łukasz Kaminiarz. Wydarzenie będzie miało miejsce w Sosnowcu, dnia 25 kwietnia br.

Tradycyjnie, obradom ekspertów przewodniczyć będzie Mirek Drewniak, współzałożyciel Klubu Szefów Kuchni.
Przypomnijmy: podczas certyfikacji członkowie jury wystawiają produktom punkty (od 1 do 10) za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. Do zdobycia certyfikatu „Doceń polskie” potrzeba minimum 7,5 pkt., zaś artykuły z maksymalnymi notami są nagradzane także tytułem TOP PRODUKT.

Ogrodnictwo Łukasz Kaminiarz jest już laureatem programu promocyjnego „Doceń polskie”. Podczas jednej z poprzednich atestacji uznanie jury zdobyły Pomidory odmiany Merlice tego producenta. Loża Ekspertów przyznała im znak jakości i tytuł TOP PRODUKT.

Siedziba nagrodzonego gospodarstwa mieści się w sercu Wielkopolski, w Skarżyniu. Ogrodnictwo Łukasz Kaminiarz liczy 25 ha, spośród których 15 zajmuje uprawa pod odsłonami. Uprawa odbywa się w nowoczesnych konstrukcjach szklarniowych wyposażonych w komputerowy system sterowania klimatem i nawadniania.

Łosoś Jurajski zostanie oceniony przez ekspertów

Pierwsza na świecie w pełni proekologiczna ferma łososia atlantyckiego wykorzystująca wodę termalną sprzed 150 milionów lat – w ten sposób swoją działalność opisują przedstawiciele firmy Jurassic Salmon Sp. z o.o. Spółka z siedzibą w Dreżewie zajmuje się chowem i hodowlą łososia atlantyckiego w zamkniętych obiegach wody, umiejscowionych w nowoczesnej hali o powierzchni 0,9 hektara. Firma istnieje od 2013 roku.

Hodowla ryb w systemach zamkniętych w pełni koresponduje z ideami zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnej produkcji, pozwala minimalizować negatywny wpływ działalności na środowisko naturalne oraz dbać o optymalną kondycję i dobrostan ryb. Stanowi swoistą odpowiedź na stale rosnący popyt na ryby oraz produkty rybne, przy równoczesnym kurczeniu się naturalnych zasobów ryb w morzach i oceanach – przekonują reprezentanci spółki.
Jak uzupełniają, zlokalizowany w Janowie Zakład Chowu i Hodowli Ryb Jurassic Salmon jest najnowocześniejszym oraz najbardziej technologicznie zaawansowanym obiektem przeznaczonym do hodowli Łososia atlantyckiego. – To także pierwszy na świecie obiekt wykorzystujący do tego celu zasolone wody geotermalne oraz trzeci prowadzący produkcję od jaja do osobnika dorosłego. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to największy tego typu zakład na kontynencie europejskim ulokowany poniżej Półwyspu Jutlandzkiego – dodają.
Osoby zainteresowane uzyskaniem bardziej szczegółowych informacji na temat działalności spółki, w tym cyklu hodowli łososia, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.jurassicsalmon.pl.

Opisywana hodowla jest jedną na świecie, w której łosoś rozwija się i rośnie w bardzo czystej i bezpiecznej mikrobiologicznie wodzie geotermalnej z okresu Dolnej Jury, pochodzącej z odwiertu o głębokości 1224,5 m p.p.m. Woda ta liczy 150 milionów lat: posiada szereg mikro- i makroelementów, których obecność pozytywnie wpływa na kondycję i zdrowotność ryb oraz jakość mięsa. Co więcej, nie jest ona zanieczyszczona metalami ciężkimi, dioksynami, WWA oraz innymi szkodliwymi substancjami, które mogą kumulować się w łososiach hodowanych w wodach otwartych.
Wyczerpujących informacji na temat łososia opisywanej spółki dostarcza przytoczona wcześniej witryna internetowa oraz strona www.LososJurajski.pl. Tam także dostępne są inspiracje kulinarne i zestawienie sklepów, w których można nabyć ryby z opisywanej hodowli.

Już niebawem o walorach łososia przekonają się członkowie Loży Ekspertów programu „Doceń polskie”. Podczas najbliższego audytu ocenie jury poddany zostanie Łosoś Jurajski świeży z głową. Propozycja zostanie sprawdzona dnia 25 kwietnia br., kiedy to w Sosnowcu odbędzie się XXVIII atestacja żywności programu „Doceń polskie”. Obradom grona specjalistów przewodniczyć będzie Mirek Drewniak, współzałożyciel Klubu Szefów Kuchni.

Czarny czosnek w drodze do Sosnowca

Najbliższa atestacja żywności programu „Doceń polskie” odbędzie się 25 kwietnia br. w Sosnowcu. Jednym z artykułów spożywczych zgłoszonych do oceny jest Czarny czosnek z oferty producenta Mateusza Sarna i jego sklepu internetowego Przetworyznatury.pl.

 – Smaczna przekąska, wyszukana przyprawa – tak ów produkt opisuje jego producent.

Czarny czosnek, tak jak wszystkie produkty zakwalifikowane do udziału w atestacji, otrzyma od członków Loży Ekspertów noty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. Za każdą z cech można otrzymać od 1 do 10 punktów. Godłem jakości wyróżniane są wyroby, które uzyskają minimum 7,5 pkt., zaś żywność z maksymalnymi notami jest honorowana tytułem TOP PRODUKT.

– Czarny czosnek to produkt fermentowany, powstały z świeżego białego czosnku, który dzięki działaniu wysokiej temperatury (około 70 stopni Celsjusza) oraz wilgotności i długiemu czasowi produkcji (ok. 30 dni), zyskuje na wartości. Następuje rozpad struktury celulozowej surowca, zachodzi reakcja brązowienia nieenzymatycznego – reakcja Maillarda – oraz ulatnianie się związków siarkowych zawartych w świeżym czosnku odpowiedzialnych za ostry i piekący zapach. Jak dowiadujemy się z informacji zawartych w Internecie, Czarny czosnek został wpisany na listę „superfoods”, ponieważ pełni funkcję również farmakologiczną/leczniczą – informują przedstawiciele sklepu przetworyznatury.pl.

Mgr inż. Anna Tomf-Sarna, technolog firmy, a zarazem doktorantka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, wyjaśnia pozytywne zmiany zachodzące w czosnku podczas produkcji. – W czasie produkcji Czarnego czosnku zachodzi szereg naturalnych reakcji mających wpływ na wartość odżywczą i energetyczną produktu oraz zmienia się znacznie w ocenie organoleptycznej: w smaku jest łagodny i słodko-kwaśny, czarny w barwie o złocistej łusce, w zapachu łagodny nie przypominający zapachu surowca, w konsystencji gumowaty. Badania laboratoryjne oraz publikacje naukowe dowodzą, że w czasie produkcji Czarnego czosnku zwiększa się aktywność przeciwutleniająca, zawartość polifenoli oraz antyoksydantów – informuje Anna Tomf-Sarna. Jak dodaje, publikację naukową dotyczącą Czarnego czosnku można pobrać ze strony przetworyznatury.pl.