Woda Janus TOP PRODUKTEM

THERION-TECH Sp. z o.o. to firma z siedzibą w Jaworze, w której portfolio znajdziemy aż 8 propozycji nagrodzonych przez Lożę Ekspertów programu „Doceń polskie”. W trakcie poprzednich atestacji uznanie specjalistów z branży spożywczej zdobyły C-BORG Food danie samopodgrzewające się – gulasz wołowy z kaszą oraz C-BORG Food danie samopodgrzewające się – kurczak z warzywami w ryżu. Oba dania dwukrotnie nagrodzono certyfikatami „Doceń polskie”.

Z kolei godłami jakości i tytułami TOP PRODUKT wyróżnione zostały: Naturalna woda mineralna „Jaworowy Zdrój” niegazowana, Naturalna woda mineralna „Jaworowy Zdrój” gazowana (obie wyróżniono dwa razy) i Naturalna woda mineralna Janus gazowana, a także Naturalna woda mineralna „Jaworowy Zdrój” Zdrowie Plus (Zestaw wody na cały dzień),  oraz ANTIOXIDANT woda antyoksydacyjna wzbogacona wodorem.

Podczas październikowej atestacji żywności Loża Ekspertów nagrodziła Naturalną wodę mineralną Janus niegazowaną. Woda zdobyła maksymalne noty za wszystkie  oceniane aspekty (smak, wygląd i stosunek jakości do ceny), dlatego otrzymała certyfikat „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT.

Audyt, podczas którego nagrodzono wodę z portfolio firmy THERION-TECH odbył się 25 października br. w Sosnowcu. To był XXVI audyt w historii programu promocyjnego „Doceń polskie”. Tradycyjnie już, obradom ekspertów przewodniczył Mirek Drewniak, współzałożyciel Klubu Szefów Kuchni.

 

Maksymalne noty dla chleba Piekarni Sendal

Chleb z Krasnej Góry orkiszowy – tak nazywa się jeden z produktów nagrodzonych podczas XXVI atestacji żywności programu „Doceń polskie”. Wypiek z oferty Zakładu Piekarniczo-Cukierniczego Magdalena Sendal otrzymał maksymalne noty za wszystkie oceniane aspekty (smak, wygląd i stosunek jakości do ceny). Chleb zdobył zatem nie tylko certyfikat promocyjny, ale także tytuł TOP PRODUKT. Mianem tym honorowane są tylko wyróżniające się artykuły spożywcze, zdobycie tytułu TOP PRODUKT to dla firmy z Lubasza powód do dumy i radości. Audyt odbył się 25 października br., eksperci obradowali w Sosnowcu.

– Ideą firmy jest dostarczanie każdego dnia świeżych wyrobów piekarniczych i cukierniczych. Wartością nadrzędną dla nas jest to, aby oprócz walorów smakowych nasze produkty były zdrowe i naturalne. Pracujemy z pasją i dokładamy wszelkich starań, aby sprostać wymaganiom każdego klienta – w ten sposób swoją działalność opisuje Magdalena Sendal, właścicielka piekarni.

Firma istnieje od 2004 roku, trzeba jednak powiedzieć, że zakład jest kontynuacją prowadzonej wcześniej przez ponad 10 lat działalności młynarskiej.
Zakład zatrudnia ponad 160 pracowników, a w jego ofercie znajdziemy blisko 200 produktów. Wśród nich są m.in. pieczywo mieszane pszenno-żytnie, żytnie, pszenne bułkowe i kanapki. Z kolei cukiernia proponuje konsumentom ciasta, ciastka, rolady, torty, babki, pączki, drożdżówki i ciastka na wagę.

Specjały te można nabyć w 22 sklepach firmowych. Lokalizacje tych placówek oraz szczegółowe informacje na temat asortymentu nagrodzonego producenta można znaleźć pod adresem www.piekarniasendal.pl.

Boczniaki ponownie zdobywają laury programu promocyjnego „Doceń polskie”

Jednym z laureatów XXVI atestacji żywności jest Uprawa grzybów MYTKOWSKI. Gospodarstwo z Miedzierzy zostało nagrodzone za Boczniaki. Grzyby otrzymały nie tylko godło jakości „Doceń polskie”, ale także tytuł TOP PRODUKT.

Mianem tym honoruje się wyłącznie artykuły spożywcze najwyższej jakości. Jest ono zarezerwowane dla wyrobów, które otrzymają maksymalne noty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. Przedstawiciele gospodarstwa mają więc powody do radości. Ich sukces jest tym większy, że boczniaki nagrodzono po raz drugi. Poprzednio uhonorowano je blisko 2 lata temu, podczas XIX atestacji.

Ponowne przyznanie godła promocyjnego dowodzi, że producent utrzymuje najwyższą jakość bez względu na mijający czas. To najlepsza rekomendacja dla konsumentów szukających polskich, sprawdzonych produktów.

Dlaczego warto sięgać po boczniaki? To grzyby o uniwersalnym zastosowaniu (o czym można przekonać się odwiedzając stronę internetową producenta, gdzie zawarte są przepisy kulinarne różnego typu) kulinarnym. Boczniaki to nie tylko smak, ale także źródło witamin (szczególnie z grupy B: B2, B6), białka, kwasu foliowego, czy mikroelementów. Co więcej, w owocnikach boczniaka stwierdzono obecność B-d-glukanolu – substancji działającej przeciwnowotworowo oraz enzymów obniżających poziom cholesterolu we krwi.
Nie pozostaje nic innego, jak zaprosić wszystkich (obecnych i przyszłych) miłośników grzybów do odwiedzenia strony www.mytkowski.eu.

Loża Ekspertów po raz trzeci wyróżniła chleby z Piecek

Podczas październikowej atestacji żywności Loża Ekspertów oceniła dwie propozycje z oferty Piekarni Cukierni Marek Szabelski.
Chleb zwykły i Chleb żurawinowy zdobyły maksymalne noty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny, dlatego przyznano im zarówno godła „Doceń polskie”, jak i tytuły TOP PRODUKT. Co ważne, chleby nagrodzono po raz trzeci, poprzednio uhonorowano je niemal 2 lata temu, w trakcie XIX atestacji. Kolejne przyznanie znaków jakości dowodzi, że producent utrzymuje najwyższą jakość bez względu na mijający czas.
Powtarzalność produkcji w branży spożywczej jest niezwykle ważna, dlatego zdobycie laurów programu promocyjnego po raz trzeci jest dla firmy najlepszą rekomendacją.

Decyzja o przyznaniu znaków jakości zapadła 25 października 2017 roku. To była XXVI atestacja artykułów spożywczych w historii programu promocyjnego „Doceń polskie”.

Werdykt ekspertów nie pozostawia wątpliwości co do jakości chlebów Piekarni Cukierni Marek Szabelski. Co jeszcze warto wiedzieć o tej firmie?

Siedziba laureata programu mieści się w Pieckach, piekarnia istnieje od 1987 roku. U progu działalności, firma zajmowała się produkcją i sprzedażą lodów, a piekarnia rozpoczęła działalność w 1996 roku. Obecnie w jej ofercie znajdziemy nie tylko chleby, ale także bułki, słodkie wypieki, jak również torty, ciasta, ciastka, słodkości oraz lody. Działalność firmy przybliża strona internetowa www.mszabelski.pl. Tam także dostępne są adresy sklepów, w których można nabyć specjały z Piecek. Zapraszamy do odwiedzenia witryny!

Pięć tytułów TOP PRODUKT

W ten sposób można podsumować udział propozycji z oferty firmy Cukiernia Nova ze Stargardu Szczecińskiego w październikowej atestacji  żywności.
Wszystkie zgłoszone do oceny propozycje otrzymały maksymalne noty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny, dlatego przyznano im nie tylko godła „Doceń polskie”, ale także tytuł TOP PRODUKT. Werdykt Loży Ekspertów jest jednoznaczny, to najlepsza rekomendacja dla konsumentów.

Grono specjalistów nagrodziło Tort Pokusę, czyli delikatne ciasto czekoladowe przełożone bitą śmietaną i wykwintną białą czekoladą oraz 4 Serniki: Stargardzki  (przygotowywany z serków homogenizowanych), Firmowy (z babką czekoladową), Królewski (z kruszonką) oraz Sernik Karmelowy, czyli sernik z masą karmelową i orzechami włoskimi.

Domowe ciasta przygotowane wg tradycyjnych, naturalnych receptur to specjalność Cukierni Nova. Trudno się zatem dziwić, że firma promuje swoje wypieki hasłem „Smak Domowego Ciasta”.  Miłośnicy słodkości mają z czego wybierać! Firma proponuje nie tylko torty i serniki, ale także ciasta kremowe, z bitą śmietaną oraz kruche ciasteczka i pozostałą galanterię cukierniczą.

Zestawienie wszystkich propozycji jest dostępne na stronie internetowej Cukierni Nova, dostępnej pod adresem www.cukiernianova.com.pl.