25 sierpnia obchodzimy Dzień polskiej żywności

Przypominamy, że 25 sierpnia (już po raz 5.) obchodzić będziemy Dzień polskiej żywności. To nietypowe kulinarne „święto” zostało zainicjowane przez twórców programu promocyjnego „Doceń polskie”. Jego celem jest podkreślenie jak ciekawa jest oferta rodzimych producentów i zwrócenie uwagi na wysoką jakość polskich artykułów spożywczych. To nawiązanie do innych kulinarnych „świąt” (jak Dzień Mleka czy Dzień Czekolady), ale propagujące całą branżę.
Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć w tekście dostępnym w „Centrum Prasowym”. Wpisy dotyczące Dnia polskiej żywności można oznaczać hasztagiem #DzienPolskiejZywnosci.
Zapraszamy do zapoznania się z inspiracjami kulinarnymi laureatów programu „Doceń polskie” – przepisy na dania różnego typu także są dostępne w „Centrum Prasowym”.
Blogerów kulinarnych zachęcamy również do dzielenia się pomysłami na ciekawe dania z polskim akcentem. Akcja w portalu Durszlak.pl została (już 5 raz) zorganizowana przez Kasię, autorkę bloga W Krainie Smaku (www.wKrainieSmaku.pl). Więcej informacji o wydarzeniu można uzyskać pod adresem http://durszlak.pl/akcje-kulinarne/dzien-polskiej-zywnosci-2017. Akcja trwa do 23 sierpnia br.

Pamiętacie? To już dziś! #DzienPolskiejZywnosci

docen_polskie_Dzien_Polskiej_Zywnosci

W kalendarzu widnieje data 25 sierpnia, a to oznacza, że obchodzimy dzisiaj Dzień polskiej żywności 🙂

Zachęcamy do uczczenia tego nietypowego święta! Jak to zrobić? Najlepiej przygotować sobie posiłek z rodzimych składników. Inspiracji dostarczyli blogerzy kulinarni, uczestnicy akcji organizowanej w portalu Durszlak. W portalu można znaleźć mnóstwo smakowitych propozycji. Dziękujemy za zaangażowanie blogerom, którzy dodali swoje propozycje!

Polecamy także przepisy laureatów programu promocyjnego „Doceń polskie” – receptury dostępne są na blogu programu, w zakładce „Przepisy”.

Zapraszamy także do dzielenia się własnymi pomysłami i przepisami, oznaczając wpisy #dzienpolskiejzywnosci

Miłego (smacznego) dnia!

Akcja w portalu Durszlak.pl na #dzienpolskiejzywnosci

docen_polskie_DPZ_na_Durszlaku
Zapraszamy do zaangażowania się w akcję kulinarną przygotowaną w związku ze zbliżającym się Dniem polskiej żywności. Smakiem polskich specjałów warto cieszyć się codziennie, a 25 sierpnia jest ku temu szczególna okazja. Zachęcamy do docenienia rodzimych produktów spożywczych!

Katarzyna, autorka bloga W Krainie Smaku (http://wkrainiesmaku.pl), już po raz trzeci zaprasza blogerów kulinarnych do dzielenia się przepisami na dania z polskim akcentem.
Szczegółowe informacje są dostępne pod adresem http://durszlak.pl/akcje-kulinarne/dzien-polskiej-zywnosci-2016#fndtn-panel-aktualne.

Akcja trwa do 23 sierpnia. Miłośników kulinariów zachęcamy do śledzenia wpisów i inspirowania się dodawanymi propozycjami. Blogerów zapraszamy do dzielenia się pomysłami, dzięki którym można na nowo odkryć polską kuchnię!

Dzień polskiej żywności. 25 sierpnia doceń rodzime produkty

docen_polskie_dzien_polskiej_zywnosci_logo
Olej z ostropestu plamistego, syrop z rokitnika, gęsi smalec, specjały z dziczyzny, pieczywo z czarnuszką, czekolady ze smakowitymi dodatkami – to tylko niektóre spośród szeregu interesujących wyrobów oferowanych przez rodzimych producentów z branży spożywczej. Obchodzony 25 sierpnia Dzień polskiej żywności jest świetną okazją, by przypomnieć sobie jakim kulinarnym bogactwem dysponujemy.

Pomysłodawcami Dnia polskiej żywności są twórcy Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Przedsięwzięcie, które ma na celu propagowanie rodzimych wyrobów spożywczych i ich wytwórców jest realizowane od 2011 roku. W ramach programu „Doceń polskie” odbyło się dotychczas dwadzieścia jeden audytów żywności, podczas których Loża Ekspertów programu oceniała zgłoszone wyroby i decydowała, które z nich zdobędą certyfikat jakości „Doceń polskie”.  Lista  wszystkich nagrodzonych wyrobów jest dostępna na blogu programu, pod adresem www.blogdocenpolskie.pl (zakładka „Produkty z DP”).

Podczas organizowanych co kwartał atestacji żywności eksperci oceniają produkty różnego typy, zarówno te tradycyjne, jak i nowatorskie. O certyfikat starają się m.in. wytwórcy gotowych dań, przetworów, półproduktów, ale także specjałów nawiązujących do tradycyjnej polskiej kuchni oraz produktów tworzonych z nieco zapomnianych już warzyw czy owoców. – Każdy audyt obrazuje jak bogata i ciekawa jest oferta polskich producentów żywności. Ta różnorodność nie jest jednak oczywista dla wszystkich konsumentów, stąd nasze regularne działania mające na celu propagowanie rodzimych artykułów spożywczych wysokiej jakości. Jedną z naszych inicjatyw jest Dzień polskiej żywności – nietypowe „święto” przypadające 25 sierpnia, które ma być pretekstem do rozmowy o polskich artykułach spożywczych; ich zaletach i sposobach wykorzystania w kuchni – informuje Marek Bielski, twórca Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”.

W tym roku Dzień polskiej żywności będzie obchodzone po raz czwarty. „Święto”, choć nie ma długiej tradycji, spotkało się z pozytywnym odbiorem. – Zarówno konsumenci, jak i sami producenci bardzo pozytywnie zareagowali na pomysł poświęcenia jednego dnia rodzimym produktom spożywczym. Dla jednych to pretekst, by wrócić do smaków dzieciństwa lub poeksperymentować z tradycyjnymi przepisami, dla drugich – okazja, aby w kreatywny sposób zaprezentować swoje wyroby. Cieszymy się, że Dzień polskiej żywności inspiruje do odkrywania (także na nowo) dobrych, polskich produktów. Pod koniec sierpnia, gdy stragany uginają się od świeżych warzyw i owoców, a na horyzoncie są już jesienne zbiory, mamy wyjątkowo dużo smacznych powodów do świętowania – dodaje M. Bielski.

Jak przyłączyć się do celebrowania Dnia polskiej żywności? Organizatorzy programu „Doceń polskie” zapraszają do dzielenia się przepisami i kulinarnymi odkryciami. 25 sierpnia warto przygotować posiłek tylko z polskich składników lub dania inspirowane rodzimą kuchnią. – To także dobra okazja, aby poszukać informacji o lokalnych wytwórcach żywności, spróbować regionalnych specjałów, czy też przyrządzić je w nowatorski sposób. Wszystkie wpisy w mediach społecznościowych dotyczące Dnia polskiej żywności będą oznaczane #dzienpolskiejzywnosci. Zapraszamy do dzielenia się swoimi kulinarnymi inspiracjami – zachęca Marek Bielski.

Więcej informacji na temat Dnia polskiej żywności można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia, www.DzienPolskiejZywnosci.pl oraz na stronie programu „Doceń polskie”, www.DocenPolskie.pl.