Czternaste wydanie kwartalnika „Doceń Dobre Wiadomości”

Zapraszamy do lektury nowego numeru kwartalnika „Doceń Dobre Wiadomości”. Magazyn wydawany przez twórców programu „Doceń polskie” to kolejne narzędzie promowania żywności wyróżnionej znakiem jakości oraz jej producentów. Kwartalnik jest dostępny bezpłatnie m.in. w hurtowniach spożywczych, zaś publikację w formacie PDF można pobrać bezpośrednio z bloga programu. Link jest tutaj.

Co przygotowaliśmy w najnowszym numerze? Zachęcamy do lektury zapisu rozmowy z Tomaszem Stygańskim – dyrektorem ZPM ZAGŁOBA na temat produktów nagrodzonych znakiem jakości. Swoimi przemyśleniami dot. programu promocyjnego dzieli się również Adam Różycki prezes Grupy Producentów AGROS Sp. z o.o. Prezentujemy także opakowania produktów firmy Młyny Stosiław, na których zamieszczono logo programu.
W numerze ponadto przybliżamy zasady współpracy z Agencją PR, przypominamy pomadto o darmowych konsultacjach ze specjalistą Centrum Znakowania Żywności. Na tym nie koniec: w kwartalniku podsumowujemy również lipcową atestację żywności, dzielimy się ciekawym przepisem kulinarnym (inspiracja firmy MSM Mońki) i prezentujemy artykuły spożywcze z godłem jakości.

Zachęcamy do lektury!

Już 29 września obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Kawy!

W kalendarzu wszystkich prawdziwych kawoszy, 29 września powinien odznaczać się co najmniej na czerwono! Dlaczego? Tego dnia obchodzone jest niezwykle ważne święto zarówno dla tych, których czarny trunek stawia na nogi, ogrzewa, jak i dla tych, którzy nie wyobrażają sobie spotkań ze znajomymi bez tego niezwykłego aromatu.

Międzynarodowy Dzień Kawy, bo o nim mowa, celebrować można właśnie w towarzystwie Kawy ziarnistej z mieszanki trzech arabic znajdującej się w asortymencie P.H.U. REMEX Remigiusz Jarosz, która w trakcie jednej z minionych certyfikacji żywności uhonorowana została certyfikatem  „Doceń polskie” i tytułem TOP PRODUKT. – Nasza firma jest producentem kawy Piccolo Cafe 100% arabic palonej w Polsce tuż przed pakowaniem. Dzięki temu zachowuje ona intensywny aromat i niepowtarzalny smak – tłumaczą przedstawiciele firmy.

Kawa to napój kultowy i znany od wieków. Czym więc jest ten intrygujący trunek? Słowo „kawa” pochodzi z arabskiego słowa „kahwe”, które znaczy „wino, napój roślinny”. Natomiast do większości języków europejskich przeniknęło przez tureckie słowo „kahve” oraz powstałą od niego włoską nazwę „caffe”. Sporządzona jest z palonych, a następnie zmielonych lub poddanych instancji ziaren kawowca, najczęściej w postaci gorącej.

Jesteście ciekawi jak przyrządzić kawę, aby jej smak był doskonały. Pomocą służą tutaj przedstawiciele P.H.U. REMEX Remigiusz Jarosz. Na stronie internetowej przedsiębiorstwa znajduje się szereg cennych informacji poświęconych parzeniu kawy. Tam dowiemy się jak prawidłowo przygotować kawę po turecku, kawę z kafetierki, kawę z ekspresu przelewowego i  kawę z ekspresu ciśnieniowego.

Uaktualniamy kulinarnego e-booka!

 

Choć za oknem panuje jeszcze lato, myślimy już o zimie i Bożym Narodzeniu. W ramach przygotowań do tego wyjątkowego okresu, rozbudowujemy kulinarnego e-booka.

„Bohaterami” specjalnej części tej publikacji będą smakołyki, bez których nie wyobrażamy sobie Bożego Narodzenia, czyli m.in. pachnące cynamonem wypieki, rozgrzewające napoje, tradycyjne mięsiwa, specjalne dania rybne przygotowywane raz w roku, czy garmażeryjne frykasy z bakaliami.

Zachęcamy laureatów programu „Doceń polskie” do dzielenia się przepisami na świątecznie dania: chodzi o potrawy rożnego typu, których  składnikiem jest produkt nagrodzony przez Lożę Ekspertów. Każdy laureat może zgłaszać dowolne propozycje – receptury i zdjęcia gotowych potraw zostaną zamieszczone w zaktualizowanej wersji e-booka.

Aktualna wersja e-booka jest dostępna tutaj.

Piłkarze są głodni sukcesu, wielki apetyt mają też kibice!

Już dziś usłyszymy pierwszy gwizdek tegorocznego Mundialu! Przed nami miesiąc wypełniony sportowymi emocjami. To będzie prawdziwa uczta dla kibiców. Apetyt na zwycięstwo mają 32 drużyny, ale puchar może trafić tylko do jednej reprezentacji.
Trzymamy kciuki za Biało-Czerwonych, którzy na rosyjską murawę wybiegną już we wtorek 19 czerwca.

Kibice dobrze wiedzą, że dopingowanie wzmaga apetyt, a po sportowych emocjach dobrze jest się posilić. Jedną z możliwości jest przygotowanie domowych burgerów (także w opcji wegetariańskiej). Zachęcamy do skorzystania z przepisów, którymi podzielili się laureaci programu „Doceń polskie”. Listy składników i opisy przygotowania są zawarte w tekście dostępnym w Centrum Prasowym.

Pomysły na różnorodne dania, w tym także przekąski, można znaleźć również w e-booku opracowanym przez twórców programu „Doceń polskie”. Publikacja zawiera 85 receptur na smakowite propozycje, których składnikiem są produkty nagrodzone przez Lożę Ekspertów.

Zachęcamy do korzystania!

Terroir Hospitality – Warsaw. Światowi Szefowie kuchni wybrali Oleje Green Spoon

W ostatnim tygodniu maja w Warszawie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie świata kulinarnego – Terroir Warsaw.

W ramach międzynarodowej organizacji Terroir Hospitality, co roku w różnych miastach na całym świecie odbywają się regionalne fora wymiany opinii, dzielenia się doświadczeniem i kreowania trendów kulinarnych. Wydarzenia sięgają do korzeni kultury kulinarnej danego regionu, ale także pokazują ogólnoświatowe trendy.

W ramach forum organizowana jest uroczysta kolacja degustacyjna przygotowywana przez kilkunastu szefów kuchni pracujących w międzynarodowych parach. W Wydarzeniu uczestniczą szefowie kuchni najlepszych światowych restauracji, w tym wyróżnianych gwiazdkami Michelin.

Organizatorzy Terroir Warsaw i szefowie kuchni do przygotowania swoich wyjątkowych dań wybrali m.in. Naturalne Oleje Tłoczone Tradycyjnie Na Zimno od Green Spoon.
To jedyne polskie naturalne oleje wybrane przez szefów kuchni na międzynarodową imprezę w Warszawie. Rok temu produkty Green Spoon były obecne również podczas wydarzenia w Mediolanie – podkreśla Przemysław Mrozik, Prezes Zarządu firmy Green Spoon Sp. z o.o. Spółka specjalizuje się w żywności ekologicznej, naturalnej oraz tradycyjnej. Firma jest laureatem programu promocyjnego „Doceń polskie”. Uznanie Loży Ekspertów zdobył Zdrowy Olej Rzepakowy Tłoczony na Zimno Green Spoon. Specjał nagrodzono dwukrotnie, jury przyznało mu godło promocyjne i tytuł TOP PRODUKT.

W Warszawie kolację przygotowywali m.in. szefowie kuchni Wojciech Modest Amaro z Atelier Amaro, Andrea Camastra z restauracji Sense (obie jako jedyne polskie wyróżnione gwiazdkami Michelin), Justyna Słupska Kartaczowska (Restauracja jaDka), Aleksander Baron – Restauracja Zoni, Robert Trzópek – restauracja Bez Gwiazdek, Maciej Nowicki – Restauracja Muzeum Jana III Sobieskiego oraz Adrian Klonowski Restauracja Padaste Manor.

Forum odbyło się w wyjątkowo klimatycznym miejscu: XIX-wiecznej Fortecy Kręgliccy w Warszawie, a kolacja – na terenie Muzeum Polskiej Wódki, w powstałej tam Restauracji Zoni.