Święto Szefów Kuchni

 

Dzisiaj, 20.10., obchodzimy Światowy Dzień Szefa Kuchni! Z tej okazji wszystkim przedstawicielom tej profesji życzymy siły, wytrwałości, sukcesów i satysfakcji z pracy!

Przypadające dziś święto to świetna okazja, aby przypomnieć sobie atmosferę sierpniowego konkursu kulinarnego, w którym uczestniczyło 24 młodych kucharzy. Wydarzenie miało miejsce w Pabianicach, podczas II Ogólnopolskiego Festiwalu „Gęsina nie tylko na św. Marcina”. Jednym z patronów merytorycznych przedsięwzięcia był program „Doceń polskie”.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia, tekst jest dostępny w Centrum Prasowym programu „Doceń polskie”.

Green Spoon partnerem Ogólnopolskiego Spotkania Blogerów Kulinarnych

Kolejne ciekawe wydarzenie z udziałem przedstawicieli firmy Green Spoon!
Laureat programu promocyjnego „Doceń polskie” był Oficjalnym Partnerem II Ogólnopolskiego Spotkania Blogerów Kulinarnych.
 – Zapoznaliśmy uczestników z historią i smakami naszych Tradycyjnych Olei, wyzwalając mega dobre emocje. Otrzymaliśmy wiele pozytywnych recenzji, zwłaszcza na temat Zdrowego Oleju Rzepakowego wyróżnionego godłem „Doceń polskie” i tytułem TOP PRODUKT – relacjonuje Przemysław Mrozik, Prezes Zarządu firmy Green Spoon Sp. z o.o.

Spotkanie odbyło się w ramach Międzynarodowych Targów Żywności Ekologicznej i Naturalnej NATURA FOOD oraz towarzyszących im Targów beECO – Targów Ekologicznego Stylu Życia. Wydarzenia miały miejsce w Łodzi, w dniach 13-15 października br.

Więcej informacji o spotkaniu blogerów oraz fotorelacja są dostępne na Fanpage marki Green Spoon, pod adresem https://www.facebook.com/GreenSpoonLife/posts/1441915962544726

Vitana? – Smak w zgodzie z Naturą! Nasze hasło to nie przypadek. Wierzymy w potęgę Natury!

By dobrze rozpocząć dzień, na Dzień Dobry  – spróbuj pysznego, dobrze zbilansowanego śniadania:

  • jedna porcja bezglutenowych płatków jaglanych

+ porcja owoców – świeżych, mrożonych śniegiem lub suszonych na słońcu

+ produkt mleczny – jogurt, kefir, maślanka –  jako źródło wapnia.

 

Tak skomponowane śniadanie zapewnia 23% dziennego zapotrzebowania na energię – zgodnie z zaleceniami ekspertów żywieniowych  i dietetyków. Jest pyszne.

 

Płatki jaglane posiadają wysoką zawartość skrobi wolno trawionej (SDS), która w wyniku wolno uwalnianych węglowodanów podnosi stężenie glukozy we krwi, utrzymując energię organizmu przez długi czas. W efekcie, gwarantując witalność i dobry nastrój każdego dnia!

 

Płatki jaglane to skarbnica witamin z grupy E i B:

B1 – tiaminy

B2 – ryboflawiny,

oraz składników mineralnych: żelaza, miedzi, fosforu, magnezu i potasu.

Płatki to źródło:  Lecytyny  – poprawia pamięć i wzrok

                      Krzemionki  – poprawia działanie wszystkich stawów w organizmie.

 

Płatki jaglane warto polecić osobom stosującym dietę bezglutenową oraz cierpiącym na anemię.

 

Z płatkami jaglanymi warto zaprzyjaźnić się na dłużej – zyskują przy bliższym poznaniu!

 

Zakład Konfekcjonowania Artykułów Spożywczych Vitana Jerzy Płachta z siedzibą w Pińczowie, Zakład Produkcyjny: Kopernia 8, jest dostawcą do międzynarodowych sieci handlowych. Płatki jaglane są do nabycia w sieci handlowej Auchan Polska Sp. z o.o.. Produkt jest wytwarzany zgodnie z wymaganiami Standardów Żywnościowych IFS i BRC. Producent od 2012 roku posiada Certyfikaty IFS i BRC, ostatni we wrześniu 2017 wydany przez Jednostkę Certyfikacyjną  – Bureau Veritas Polska Sp. z o.o. w Warszawie.

85 kulinarnych inspiracji, czyli elektroniczna książka kucharska programu „Doceń polskie”

Głodni nowych przepisów? Z pomocą przychodzą organizatorzy programu „Doceń polskie” i opracowany przez nich kulinarny e-book. Publikacje zawiera opisy przygotowania przystawek, zup, dań głównych, a także deserów i napojów. W sumie zebrano 85 przepisów! Niektóre receptury są proste, inne wymagają nieco większego zaangażowania. Ich wspólnym punktem są składniki; przynajmniej jeden produkt potrzebny do przygotowania dania został nagrodzony certyfikatem jakości „Doceń polskie”.

– Przepisy kulinarne laureatów programu „Doceń polskie” były dotychczas zamieszczane na naszym blogu. Elektroniczna książka kucharska stanowi rozwinięcie tego pomysłu. W publikacji zawarliśmy zarówno dostępne wcześniej przepisy, jak i zupełnie nowe propozycje. Receptury są pogrupowane w przejrzysty sposób, wg kategorii; wszyscy zainteresowani bez trudu odnajdą więc pomysł na obiad lub przekąskę – zapewnia Marek Bielski, twórca Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”.
E-book można pobrać bezpłatnie wprost z bloga przedsięwzięcia propagującego rodzime artykuły spożywcze, wystarczy kliknąć lub odczytać bezpośrednio z serwisu ISSU – tutaj.

Publikacja zawiera 85 przepisów okraszonych apetycznymi fotografiami gotowych dań. Swoimi propozycjami podzieliło się 23 producentów. E-book ma jednak otwartą formułę; książka będzie systematycznie aktualizowana o nowe receptury firm, których żywność zdobyła certyfikat „Doceń polskie”.
– Niezmiennie zachęcamy konsumentów do sięgania po polskie produkty i wspierania rodzimych wytwórców. Chcemy także inspirować do odkrywania nowych smaków i udowodnić, że nawet dobrze znane produkty nie muszą być nudne. Mamy nadzieję, że publikacja uprzyjemni i ułatwi codzienne przygotowywanie posiłków – dodaje Marek Bielski.

– Książka jest jednocześnie narzędziem, za pomocą którego producenci mogą promować swoje wyroby; pokazywać ich uniwersalne zastosowanie, promować ideę zdrowego odżywiania, czy podpowiadać jak najlepiej przyrządzić konkretny produkt – wyjaśnia twórca programu „Doceń polskie”. Poza e-bookiem, do dyspozycji laureatów jest pakiet narzędzi wspierających ich działania. Firmy mogą korzystać z nich bezpłatnie przez okres w 2 lat (na taki czas nadawane są certyfikaty jakości). Wśród nich znajdziemy m.in. profesjonalne zdjęcia produktów, czy porady specjalisty z zakresu znakowania żywności.

Program „Doceń polskie” jest realizowany od 2011 roku. Wszystkie dotychczasowe atestacje żywności odbyły się pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tym roku odbyły się już trzy audyty, natomiast w całej historii programu Loże Ekspertów obradowała dwadzieścia pięć razy. Najbliższa certyfikacja odbędzie się 25 października br. w Sosnowcu.

Rowerem przez Polskę

Kolarstwo należy do dyscyplin sportowych cieszących się w Polsce dużą popularnością: przyciąga  pasjonatów w każdym wieku, a coraz więcej osób traktuje rowerowe wycieczki bardzo serio. Na „dwa kółka” należy patrzeć także przez pryzmat zdrowego odżywiania, a ściślej –  uzupełniania podczas aktywności fizycznej straconych minerałów i węglowodanów.

Temat ten zgłębili przedstawiciele firmy MERZDORF Fine Food Sp. z o.o. oferującej przekąskę Chicks & Sport. Pod nazwą tą kryje się bogaty w białko wędzony kurczak, który idealnie sprawdzi się np. w roli towarzysza rowerowych wędrówek.
Zarówno Chicks & Sport, jak i Chicks & Fun zdobyły laury programu promocyjnego „Doceń polskie”. Oba specjały zdobyły certyfikaty jakości i tytuły TOP PRODUKT.

Informacje o produkcie są dostępne na stronie internetowej www.merzdorf.pl.
Zachęcamy również do zapoznania się z tekstem opisującym górskie szlaki, które można pokonać rowerem. Artykuł jest dostępny pod adresem http://merzdorf.pl/2017/10/02/na-rowerze-przez-polskie-tereny/