Siła tkwi w kiszonkach

Rozpoczynamy cykl krótkich tekstów dotyczących Naszych rodzimych Superfoods! Dziś na tapecie kiszonki. O doskonałych właściwościach tych produktów z pewnością nie trzeba nikomu przypominać. Choć ze względu na swój charakterystyczny smak, u niektórych osób mogą nie cieszyć się szczególną popularnością, to nie można im odmówić tego, że stanowią źródło wielu cennych dla naszego organizmu składników.

 Kiszonki to naturalne suplementy diety

Tak jest! Produkty kiszone zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych. Pośród nich znajduje się m.in. witamina K, która korzystnie wpływa na układ krążenia, gospodarkę wapniową organizmu a także na krzepnięcie krwi. Witamina A z kolei doskonale wpływa na wzrok czy też pracę tarczycy. Żelazo, to kolejny ze składników znajdujący się w kiszonkach. To istotny element pozwalający na budowanie hemoglobiny a także mioglobinę. W końcu cynk i magnez, które oprócz wpływu na zdrowie bardzo dobrze sprawdzają się przy problemach z nadmiernym wypadaniem włosów. Wpływają także na elastyczność skóry.

 Kiszonki wspomagają odchudzanie

Dokładnie. Produkty kiszone są niskokaloryczne, dlatego warto postawić właśnie na nie, zarówno w procesie odchudzania, jak i utrzymywania odpowiedniej wagi. Około 200 gramowa miseczka kapusty kiszonej to zaledwie 36 kcal. To nie wszystko, ponieważ zawarty w kiszonka błonnik pokarmowy daje uczucie sytości a bakterie kwasu mlekowego wpływają korzystnie na uregulowanie perystaltyki jelit. Dzięki temu niechciane kilogramy spadają. Warto jednak pamiętać, aby spożywać kiszonki w ich podstawowej formie. Jeżeli zdecydujemy się na bigos, dodanie boczku czy też kapustę zasmażaną produkty te staną się wysokokaloryczne oraz niestety…wzdymające.

 Kiszonki a witamina C

Odporność to coś czego Nam brakuje. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Pomóc w jej poprawieniu może niezawodna witamina C – którą także znajdziemy w kiszonkach! Z uwagi na fakt, że witamina ta jest bardzo nietrwała, najlepszym jej źródłem są te produkty kiszone, które nie zostały poddane obróbce termicznej. Witamina C wpływa również na wchłanialność żelaza zawartego w kiszonkach, usprawniając jego wykorzystanie w organizmie. Produkty kiszone to nie tylko bomba witaminowa z mnóstwem składników mineralnych. Przypisuje się im także właściwości przeciwnowotworowe przez zawartość glukozynolanów.

 Wygląd się liczy?

W przypadku kiszonej kapusty zdecydowanie tak! Ta dobrze przygotowane jest biała, sprężysta a jej zapach i smak jest lekko kwaśny ale także przyjemny. Oprócz ziół i przypraw nie powinny zawierać nic innego. Należy też pamiętać, że kolor kiszonej kapusty może ulec nieznacznej zmianie jeżeli dodana do niej zostanie starta marchewka bądź lubczyk, czosnek, majeranek bądź jałowiec. 

Kapusty kiszone wyróżnione przez Lożę Ekspertów w ramach Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”

 • Charsznicka kapusta kiszona Konfekcjonowanie i Sprzedaż Płodów Rolnych Andrzej Pietrzyk – certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” oraz tytuł TOP PRODUKT (odnowienie licencji).
 • Charsznicka kapusta kiszona z przyprawami – Konfekcjonowanie i Sprzedaż Płodów Rolnych Andrzej Pietrzyk – certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” oraz tytuł TOP PRODUKT (odnowienie licencji).
 • Charsznicka kapusta kiszona z pieczarkamiKonfekcjonowanie i Sprzedaż Płodów Rolnych Andrzej Pietrzyk – certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” oraz tytuł TOP PRODUKT (odnowienie licencji).
 • Kapusta kiszona z oferty firmy PRIMA-ANA. Wypych, M. Skoczylas Spółka Jawna  – certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” oraz tytuł TOP PRODUKT (odnowienie licencji).
  Kuchnia Mistrza charsznicka kapusta kiszona
  należąca do asortymentu Gospodarstwa Warzywniczego Andrzej Peroń  – certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” oraz tytuł TOP PRODUKT (odnowienie licencji).
  Kapusta kiszona – Luz – PPH LUBA Wanda i Karol Lubaniak
  – certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” oraz tytuł TOP PRODUKT (odnowienie licencji).
 • Kapusta kiszona z grzybami leśnymi proponowana przez firmę Ogródek Dziadunia Czesław Ślusarczyk SP. j. – certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” oraz tytuł TOP PRODUKT (odnowienie licencji).
 • Kapusta kiszona – Czesław Rasztawicki Gospodarstwo Warzywno – Rolne – certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” oraz tytuł TOP PRODUKT (odnowienie licencji).
 • Charsznicka kapusta kiszona z Gospodarstwa Rolno – Warzywnego TEFRA Marcin Urbaniak  – certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” oraz tytuł TOP PRODUKT (odnowienie licencji).

11 stycznia obchodzimy Dzień Wegetarian

Jak podają eksperci wegetarianizm stałe się jednym z wiodących trendów w minionym, 2019 roku. W Polsce coraz więcej osób deklaruje stosowanie tego typu diety, a dokładniej takiego stylu życia.  Jak podaje Wikipedia, wegetarianizm to świadome i celowe wyłączanie z diety mięsa, w tym ryb i owoców morza. Może również wiązać się z unikaniem innych produktów pochodzenia zwierzęcego, w szczególności pochodzących z uboju, takich jak smalec lub żelatyna.

 Z roku na rok liczba konsumentów, którzy świadomie przechodzą na dietę roślinną znacznie wzrasta. Co więcej, jednocześnie rośnie też liczba osób, które coraz chętniej włączają do swojej diety dania roślinne i eksperymentują z zamiennikami np. produktów mlecznych czy mięsnych, mimo tego, iż ich sposób odżywiania jest bardziej „tradycyjny”. Według Portalu Spożywczego jest to między innymi efektem większego zapotrzebowania na produkty oferujące zróżnicowane profile odżywcze i smakowe.  Diety roślinne w coraz większym stopniu wpływają też na działalność innowacyjną na globalnym rynku żywności i napojów. Powszechnym jest, że stosując dietę wegetariańską, łatwo utrzymać prawidłową masę ciała, choć oczywiście znajdują się wyjątki. Warto też pamiętać, że warzywa i owoce bogate są w hamujące proces starzenia antyoksydanty.

 W długim zestawieniu specjałów nagrodzonych w ramach Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” znaleźć można szereg produktów, które doskonale sprawdzą się w diecie wegetariańskim. Aby zapoznać się z listą zapraszamy do zakładki „Produkty z Dp”.

Finger Food – czas na karnawałowe przekąski!

Karnawałowe menu nie wymaga specjalnych zdolności kulinarnych. W tym okresie najlepiej sprawdzą się przekąski typu finger food, czyli przysmaki do ręki, na jeden kęs. Wymagają minimum nakładu pracy, a każdy z pewnością będzie zadowolony. Co więc sprawdzi się na karnawałowym stole?

Warto pamiętać, iż menu powinno być ściśle dopasowane do stylu imprezy. I tak, jeżeli stawiamy na czyste szaleństwo wówczas warto postawić na przysmaki w typie finger food – produkty, które zjemy za pomocą jednego kęsa. W tym wypadku triumfy świecą koreczki przygotowane m.in. z sera, wędlin, ogórków, papryki itp. Kolejno możemy postawić na kolorowe kanapeczki, ciastka, orzeszki, paluszki, przeróżne słodkości. Wachlarz możliwości jest niezwykle szeroki.

Poniżej przedstawiamy produkty nagrodzone znakiem jakości „Doceń polskie”, które z powodzeniem mogą stać się inspiracją do stworzenia karnawałowych przekąsek:

 • Czekolada Extra gorzka z drobinkami ziarna kakaowego – Union Chocolate Sp. z o.o. – certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” oraz tytuł TOP PRODUKT (odnowienie licencji)
 • Chleb wiejski – Piekarnia Krzysztof Czajczyk & Dariusz Czajczyk – certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” oraz tytuł TOP PRODUKT
 • Kiełbasa krucha z szynka – Zakład Mięsny Alojzy Mrotek – certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” oraz tytuł TOP PRODUKT (odnowienie licencji)
 • Chleb żytnio-razowy – Piekarstwo M.J.M. CZWOJDA s.c. – certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” oraz tytuł TOP PRODUKT (odnowienie licencji)
 • Salami bankietowe w osłonkach oraz posypkach smakowych – PAMAS Sp. z o.o. – certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” oraz tytuł TOP PRODUKT
 • Ser Gouda tradycyjny – Spółdzielnia Mleczarska ROSPUDA w Filipowie – certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” oraz tytuł TOP PRODUKT (odnowienie licencji)
 • Frankfurterki – Zakład Mięsny POLIWCZAK – certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” oraz tytuł TOP PRODUKT (odnowienie licencji)
 • Szynka z Pyzdr – PPHU Zakład Przetwórstwa Mięsnego Grzegorz Paszak – certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” oraz tytuł TOP PRODUKT (odnowienie licencji)
 • Łosoś filet z gorgonzolą wędzony N/G – C.K. FISH Cymerman-Karkkainen Hanna – certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” oraz tytuł TOP PRODUKT (odnowienie licencji)
 • Rogalik z wiśnią – Piekarnia Cukiernia RASZCZYK Sp. z o.o. – certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” oraz tytuł TOP PRODUKT
 • Czekolada gorzka z karmelizowaną esencją herbaty zielonej z trawą żubrówkową 70,4 % – Mirosław Pelczar CHOCOLATIER Anna Pelczar – certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” oraz tytuł TOP PRODUKT
 • Puffins pomidor BIO – MICROFOOD S.A. – certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” oraz tytuł TOP PRODUKT

Classic Blue w żywności

Classic Blue to jak ogłosił Pantone Color Institute kolor roku 2020. Niebo krótko po zapadnięciu zmroku – to tylko jedno z założeń określających tę barwę  symbolizującą jednocześnie wodę w oceanie tuż przed deszczem, spokój, pewność siebie oraz stabilizację . Jak natomiast sytuacja przedstawia się w kwestii żywności? Czy warto stawiać na kolor w komponowaniu codziennego menu?

O tym, że kolor ma znaczenie wiedzą wszyscy, a przynajmniej większość ludzi. To on sprawia, że mamy więcej energii, czujemy się dobrze i komfortowo, a także, jeżeli jest źle dobrany potrafi skuteczni zepsuć nastrój i wprowadzić uczucie zmęczenia. Cisza i spokój – to według ekspertów Instytutu Pantone ma symbolizować koloru roku 2020, czyli Classic Blue. Ponadto wspomniana barwa to także pewność siebie i pragnienie stabilizacji a także trwałych życiowych fundamentów. Wszystko to w obecnych, niepewnych czasach, które zdominowane są przez technologię.

Obecnie wyróżniamy pięć głównych grup kolorystycznych owoców i warzyw. Pierwsza z nich to białe, żółte i pomarańczowe, czerwone, zielone oraz niebieskie i fioletowe. Przyjęto się jednak, że im ciemniejsza barwa produktu, tym jest on zdrowszy dlatego też np. czerwona kapusta jest zdecydowanie bogatsza w składniki odżywcze niż ta w kolorze białym.

Warzywa i owoce w kolorze niebieskim i fioletowym cechuje przede wszystkim zawartość antocyjanów, czyli flawonoidów będących bardzo silnymi przeciwutleniaczami. Niszczą one wolne rodniki, pomagając jednocześnie opóźnić proces starzenia. Co więcej, pomagają utrzymać odpowiednie ciśnienie krwi a także leczyć infekcje układu moczowego. Ponadto bardzo dobrze działają na wzrok a także hamują rozrost komórek nowotworowych.

Oczywiście laureaci Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” posiadają w swojej ofercie wyróżnione w ramach inicjatywy produkty w kolorze niebieskim i fioletowym.

I tak, w menu powinniśmy postawić na  niesamowicie zdrową kapustę czerwoną. To kolejna propozycja rodzimego produktu, cechującego się wieloma cennymi składnikami oraz niebiesko-fioletową barwą. W tym wypadku warto wziąć pod uwagę, wyróżnioną więcej niż jeden raz, Kapustę czerwoną znajdującą się w ofercie firmy AGRO-SERWIS (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” oraz tytuł TOP PRODUKT). Dla osób, które szukają szybkich przekąsek czekają porzeczkowe przysmaki, bowiem firma MICROFOOD S.A. oferuje wyróżnione niedawno chrupiące Puffins czarna porzeczka BIO, które także wyróżniono godłem „Doceń polskie” oraz tytułem TOP PRODUKT.

O barszczu ciekawostek kilka!

 

 

Wspomniał o nim sam Mikołaj Rej, kojarzy się z polskim wigilijnym stołem a jego słodko-kwaśny smak znają niemal wszyscy. O czym mowa? Oczywiście o jednym z najważniejszych dań, które od lat gości w bożonarodzeniowych kartach menu – barszczu z uszkami. Skąd właściwie pochodzi, czym się wyróżnia oraz jak go przyrządzić? Odpowiedzi na te pytania w tekście!

Jak głoszą legendy zupy należą do najstarszych potraw spożywanych przez człowieka. Już w czasach prehistorycznych przygotowywano specjalne maczane wywary, bądź napary z roślin lub roślin strączkowych. W miarę upływu czasu, i wraz z rozwojem cywilizacji pojawiają się naczynia gliniane, więc jedzenie tej potrawy przestało być kłopotliwe. Dzięki temu, zupy zyskały popularność pośród ludów Mezopotamii, Egiptu, a także Grecji i Rzymu skąd rozpowszechniły się na tereny Europy.

Dziś wigilijna odmiana barszczu to już potrawa kultowa, i nie ma osoby, która choć raz nie miałaby z nią styczności. Warto pamiętać, że barszcz świąteczny różni się od barszczu czerwonego, który przygotowywany jest w ciągu roku. Wigilijna odmiana tej potrawy przygotowywana jest z wywaru, z włoszczyzny oraz buraków. Następnie łączona jest z wywarem, z grzybów suszonych jak i kwasem buraczanym.

Oczywiście nie byłoby tego kultowego dania bez…uszek! Ich farsz przygotowywany jest z cebuli, grzybów, ryby bądź jajek ugotowanych na twardo. Ponadto oprócz uszek, wigilijna zupa bywa podawana także z pasztecikami lub pieczonymi pierogami.

Przepisem na przepyszny barszcz z uszkami dzieli się wielokrotny laureat Ogólnopolskiego Programu „Doceń polskie” firma Ogródek Dziadunia.

Składniki:

 • 1 1/2 l bulionu warzywnego
 • 1 koncentrat Barszczyku Czerwonego Dziadunia firmy Ogródek Dziadunia Czesław Ślusarczyk Sp. J. (certyfikat „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
 • 1 szklanka kwasu z gotowania kapusty
 • 3-4 szt. ziela angielskiego
 • 2-3 listki laurowe
 • pieprz kolorowy w ziarnach
 • majeranek

Składniki farszu do uszek:

 • Kapusta kiszona z grzybami leśnymi firmy Ogródek Dziadunia (certyfikat „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
 • sól, pieprz Składniki ciasta do uszek:
 • 550 g mąki pszennej
 • 300 ml gorącej wody
 • 3 łyżki oleju

Przygotowanie:
Przygotowujemy farsz. Kapustę przekładamy do garnka i podlewamy wodą do wysokości ? garnka. Gotujemy krótko, bo kapusta dość szybko będzie miękka. Następnie odciskamy nadmiar soku i wody, siekamy kapustę z grzybami i doprawiamy do smaku. Sok przecedzamy przez gęste sito i odstawiamy – przyda się do barszczyku. Ciasto na uszka: mąkę wsypujemy do miski, wlewamy gorącą wodę i mieszamy widelcem. Dodajemy olej i rękami wyrabiamy ciasto na gładką i elastyczną masę. Wkładamy ciasto w foliowy woreczek i odstawiamy na około 1 godzinę w temperaturze pokojowej. Na wysypanej mąką stolnicy rozwałkowujemy cienko ciasto. Małą szklanką lub szerokim kieliszkiem wycinamy koła, na każde nakładamy pół łyżeczki farszu. Sklejamy brzegi, a potem owijamy wokół palca i łączymy końce. Gotujemy w osolonej wodzie przez 4 min. od wypłynięcia na powierzchnię. Ugotowane układamy na półmiskach pojedynczo, żeby się nie posklejały. Można je zrobić nawet sporo wcześniej i zamrozić. Czas na barszcz. Bulion wlewamy do garnka, dodajemy koncentrat, a także czysty, przecedzony sok z kapusty i przyprawy. Gotujemy na wolnym ogniu 5 min. Doprawiamy solą, świeżo zmielonym pieprzem i majerankiem.