Program „Doceń polskie” partnerem merytorycznym II edycji Kongresu 590


Kongres 590 będzie najważniejszym polskim wydarzeniem gospodarczym tego roku (…) Wszyscy mamy wspólny cel, a jest nim dynamiczny rozwój polskiej gospodarki (…) Jesteśmy w trakcie kolejnej rewolucji przemysłowej i cyfrowej, dlatego niezwykle ważne jest dzielenie się swoimi inspiracjami oraz doświadczeniami. Kongres 590 łączy reprezentantów wielu środowisk, mających realny wpływ na rozwój naszego państwa. Po raz kolejny oddajemy głos cenionym prelegentom, korzystając z ich bogatej wiedzy i cennego doświadczenia. Zależy nam przede wszystkim na wyeksponowaniu drzemiącego w Polakach potencjału. Ostatnie wskaźniki gospodarcze udowadniają, że weszliśmy na dobrą drogę, ale to dopiero jej początek. Czas na kolejne odważne kroki
– podkreślają organizatorzy II edycji Kongresu 590.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 16 i 17 listopada br., w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego – G2A Arena, w Jasionce koło Rzeszowa. Wezmą w nim udział przedstawiciele świata biznesu, nauki, polityki oraz administracji publicznej.

Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie” , podobnie jak rok temu, jest partnerem merytorycznym wydarzenia.
W pierwszej odsłonie Kongresu 590 wzięło udział ponad 2 500 uczestników, 181 panelistów oraz blisko 350 akredytowanych dziennikarzy. Podczas wydarzenia Prezydent RP Andrzej Duda wręczył 6 polskim przedsiębiorcom nagrody gospodarcze. Tegoroczna edycja zapowiada się równie imponująco: organizatorzy przygotowali kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych podzielonych na bloki tematyczne Prezydent Andrzej Duda uhonoruje przedsiębiorców również w tym roku, a Kongres 590 zwieńczy uroczysta gala.

Szczegółowych informacji na temat przedsięwzięcia dostarcza strona internetowa www.kongres590.pl.
Tam także można znaleźć podsumowanie pierwszej edycji.

25 sierpnia obchodzimy Dzień polskiej żywności

Przypominamy, że 25 sierpnia (już po raz 5.) obchodzić będziemy Dzień polskiej żywności. To nietypowe kulinarne „święto” zostało zainicjowane przez twórców programu promocyjnego „Doceń polskie”. Jego celem jest podkreślenie jak ciekawa jest oferta rodzimych producentów i zwrócenie uwagi na wysoką jakość polskich artykułów spożywczych. To nawiązanie do innych kulinarnych „świąt” (jak Dzień Mleka czy Dzień Czekolady), ale propagujące całą branżę.
Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć w tekście dostępnym w „Centrum Prasowym”. Wpisy dotyczące Dnia polskiej żywności można oznaczać hasztagiem #DzienPolskiejZywnosci.
Zapraszamy do zapoznania się z inspiracjami kulinarnymi laureatów programu „Doceń polskie” – przepisy na dania różnego typu także są dostępne w „Centrum Prasowym”.
Blogerów kulinarnych zachęcamy również do dzielenia się pomysłami na ciekawe dania z polskim akcentem. Akcja w portalu Durszlak.pl została (już 5 raz) zorganizowana przez Kasię, autorkę bloga W Krainie Smaku (www.wKrainieSmaku.pl). Więcej informacji o wydarzeniu można uzyskać pod adresem http://durszlak.pl/akcje-kulinarne/dzien-polskiej-zywnosci-2017. Akcja trwa do 23 sierpnia br.

Lipcowy numer kwartalnika „Doceń Dobre Wiadomości”

Bezpłatny kwartalnik „Doceń Dobre Wiadomości” jest jednym z narzędzi promujących żywność nagrodzoną znakiem „Doceń polskie”. Magazyn jest dystrybuowany m.in. w hurtowaniach i sieciach handlowych, a wersję elektroniczną (w formacie PDF) można pobrać bezpośrednio z bloga programu promocyjnego „Doceń polskie”.

Nowe, lipcowe wydanie pisma jest już dostępne! Co czeka na czytelników?
Jak zwykle, przygotowaliśmy materiały różnego typu, m.in. inspiracje kulinarne i porady dot. żywności, rozmowy z przedstawicielami firm posiadających znaki jakości, a także zapowiedzi ciekawych wydarzeń związanych z programem „Doceń polskie”.

Tradycyjnie już, prezentujemy także artykuły spożywcze nagrodzone przez Lożę Ekspertów.
Już teraz zapraszamy do lektury!

Lipcowe wydanie magazynu w formacie PDF.

„Gęsina nie tylko na św. Marcina”

Znamy już nazwiska kucharzy, którzy zaprezentują swoje umiejętności podczas konkursu organizowanego w ramach II edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kulinarnego „Gęsina nie tylko na św. Marcina”.

Wydarzenie, którego pomysłodawcą (i organizatorem) jest Wiesław Bober, odbędzie się 19 sierpnia 2017 r. Organizatorem wydarzenia jest także Fabryka Wełny Hotel & SPA w Pabianicach. Celem spotkania jest propagowanie gęsiny i promowanie młodych zdolnych kucharzy. Prace adeptów sztuki kulinarnej oceniać będą doświadczeni mistrzowie.
Wydarzenie ma otwarty charakter: wszyscy chętni mogą obserwować konkursową rywalizację kucharzy, a przy okazji uzyskać informacje dot. gęsiny. Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie” jest jednym z patronów merytorycznych festiwalu.
Więcej informacji na temat wydarzenia dostarcza tekst dostępny w zakładce „Centrum Prasowe”. Zapraszamy do lektury!

 

Nie tylko profesjonalni sportowcy potrzebują białka


– Czy tylko profesjonalni sportowcy potrzebują większych ilości białka? Nie! Wszystkie osoby, które żyją aktywnie, potrzebują go więcej. Białka budują powierzchnie stawowe, więzadła, które mocno nadwyrężamy podczas aktywności fizycznej. Wpływają też na układ odpornościowy i prawidłową regenerację po treningu. Niedobór białka w diecie zwiększa ryzyko kontuzji i zmniejsza zdolność wysiłkową. Oczywiście ze wszystkim można przesadzić, również z białkiem. Biegacze powinni dostarczać ok. 1,2-1,4 g białka na kilogram masy ciała; wszystko uzależnione jest od charakteru treningu, stażu zawodniczego i celu diety. Zalecaną ilość białka dziel na mniejsze porcje i dostarczaj regularnie przy różnych posiłkach w ciągu dnia
– przypominają przedstawiciele firmy MERZDORF Fine Food Sp. z o.o.

Spółka z siedzibą w Opolu (jej zakłady produkcyjne są mieszczą się w Marciszowie, w woj. dolnośląskim) jest laureatem programu „Doceń polskie”.
Przekąskę mięsną Chicks&Fun tego producenta nagrodzono nie tylko godłem promocyjnym, ale także tytułem TOP PRODUKT. Oznacza to, że specjał ten zdobył maksymalne noty za wszystkie oceniane aspekty (smak, wygląd i stosunek jakości do ceny).
Chicks&Fun to alternatywa dla tradycyjnych przekąsek, która sprawdzi się zarówno w „towarzystwie” złocistego napoju z pianką, jak również podczas górskich wędrówek, czy po wysiłku fizycznym. Trzeba wiedzieć, że do przygotowania 100 g przekąski potrzeba 200 g specjalnie wyselekcjonowanego filetu piersi z kurczaka. Chicks&Fun powstaje z mięsa wędzonego zimnym dymem, co wpływa zarówno na na smak i zapach mięsa, a jednocześnie pozwala – bez konieczności korzystania ze sztucznych dodatków – wydłużyć jego trwałość.

Producent z Dolnego Śląska oferuje także przekąskę dedykowaną sportowcom. Warto odnotować, że firma angażuje się w przedsięwzięcia związane z szeroko pojętą aktywnością fizyczną. Są to projekty dedykowane amatorom, jak i zawodowcom. Niedawno firma MERZDORF została oficjalnym partnerem Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artura Hajzera, którego celem w latach 2016-2020 jest pierwsze zimowe wejście na K2!

Więcej informacji o roli białka w organizmie, działalności opisywanej firmy i jej przekąskach mięsnych dostarcza strona www.merzdorf.pl, a także dostępny w tej witrynie blog.