Laureaci programu wspierają personel medyczny

 W Polsce wprowadzono stan zagrożenia epidemiologicznego związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa COVID-19. W związku z tym personel medyczny w całym kraju, pracuje bez wytchnienia i na pełnych obrotach. Aby móc wesprzeć osoby dbające o Nasze zdrowie producenci żywności i restauracje zdecydowały się na przekazywanie posiłków personelowi medycznemu. Wszystko to, by odciążyć lekarzy, pielęgniarki, załogi karetek poprzez zaoferowanie im pożywnych posiłków.

Obecnie personel medyczny pracuje niemal non stop, często kosztem rodziny, najbliższych…nie wspominając już o braku chwili na przygotowanie posiłku. W związku z tym, powstała ogólnopolska akcja „Posiłek dla Lekarza”, gdzie polscy restauratorzy a także producenci żywności przekazują osobom ratującym życie darmowe posiłki.

Pośród firm wspierających rodzimy personel medyczny znaleźli się także laureaci Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Firmy: ZdrowaZupa.pl oraz Manufaktura Kombuchy zdecydowały się na przekazanie napojów, jedzenia a także zup przedstawicielom Szpitala im. Gromkowskiego we Wrocławiu.  ZdrowaZupa.pl zorganizowała również swoją akcję „wspieramsłużbęzdrowia” w której namawia inne firmy do przekazywania produktów spożywczych a także dań dla przedstawicieli służby zdrowia.

– Pragniemy tym samym zachęcić firmy takie jak nasza do wsparcia naszej akcji i zaoferowania jedzenia lub napojów dla lekarzy, pielęgniarek, sanitariuszy z różnych szpitali we Wrocławiu i całej Polsce. Przyłączcie się już teraz. To będą trudne tygodnie. Wszyscy intensywnie myślimy nad tym jak jeszcze możemy pomóc. Jeśli masz propozycję zostaw komentarz! Daj znać przedsiębiorcom, zgłoś swoją firmę – tłumaczą na profilu facebookowym przedstawicielki firmy ZdrowaZupa.pl (https://www.facebook.com/zdrowazupa/ ). Chcemy zapewnić nasze zupy i tym samym nakarmić ciężko pracujące osoby, które potrzebują jeść pożywne rzeczy, a nie mają w tym szczególnym momencie czasu na zakupy i gotowanie – czytamy.

Serdecznie zachęcamy wszystkich producentów żywności, nie tylko laureatów programu „Doceń polskie”, aby także włączali się w tak szlachetne działania mające na celu wsparcie osób, które ratują życie. Natomiast jeżeli.

Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/zdrowazupa/

Skorzystaj z Mapy Dobrego Smaku!

Liczba polskich przedsiębiorstw posiadających certyfikaty „Doceń polskie” stale rośnie. Nagrodzone wyroby rodzimych marek prezentują doskonałą jakość a Loża Ekspertów przyznaje im noty pod kątem smaku, wyglądu i ceny do jakości. Wytwórcy chętnie oznaczają wyróżnioną żywność znakiem programu, co daje Konsumentom jasny komunikat o pochodzeniu i najwyższej klasie danego artykułu.

Mamy jednak „coś jeszcze”! Mowa o Mapie Dobrego Smaku, przy pomocy której można w szybki i wygodny sposób odnaleźć lokalnego producenta oferującego żywność ze znakiem „Doceń polskie”.

Jak to działa?

Wejdź na stronę www.MapaDobregoSmaku.pl, wybierz województwo lub grupę produktów i sprawdź, które artykuły spożywcze są warte spróbowania. Wszystkie wyroby ulokowane na mapie zdobyły godło jakości „Doceń polskie”, są więc warte bliższego poznania. Niezależnie, czy obierzesz kierunek na region lub konkretną kategorię produktu. Twoja podróż z Mapą Dobrego Smaku będzie miała pyszne zakończenie.

O Tłustym Czwartku w mediach

Czy i tym razem, udało nam się spożyć aż 100 milionów pączków? O ty dowiemy się pewnie niebawem. Tymczasem jednak chcemy przedstawić kilka ciekawych publikacji na temat Tłustego Czwartku z perspektywy laureatów programu „Doceń polskie”: Piekarni MIMA, Polskich Piekarń, Piekarni Foryś, Piekarni Czajczyk i Piekarni Olszyńskiej.

 W kontekście tego kulinarnego święta, w radiowej Trójce pojawiła się także audycja dedykowana tym okrągłym słodkim przysmakom. W porannym materiale znalazła się wypowiedź Karoliny Szlapańskiej, organizatorki Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”.

 

Zapraszamy do zapoznania się z publikacjami

20.02.2020 PolskieRadio.pl: Tłusty czwartek, czyli 100 milionów pączków w jeden dzień!

https://www.polskieradio.pl/9/307/Artykul/2459287,Tlusty-czwartek-czyli-100-milionow-paczkow-w-jeden-dzien

 

20.02.2020 PolskieRadio24.pl: Tłusty czwartek, czyli 100 milionów pączków w jeden dzień!

https://www.polskieradio24.pl/9/307/Artykul/2459287,Tlusty-czwartek-czyli-100-milionow-paczkow-w-jeden-dzien

 

19.02.2020 portal PortalSpożywczy.pl: Rodzime piekarnie przygotowują się do Tłustego Czwartku

http://www.portalspozywczy.pl/zboza/wiadomosci/piekarnie-przygotowuja-sie-do-tlustego-czwartku,181168.html

 

19.02.2020 portal ForumFirm.eu: Rodzime piekarnie przygotowują się do Tłustego Czwartku

https://www.forumfirm.eu/rodzime-piekarnie-przygotowuja-sie-do-tlustego-czwartku/

 

19.02.2020 portal HurtiDetal.pl: Rodzime piekarnie przygotowują się do Tłustego Czwartku

https://hurtidetal.pl/article/art_id,28571-101/rodzime-piekarnie-przygotowuja-sie-do-tlustego-czwartku/

 

20.02.2020 portal MistrzBranży.pl: Rodzime piekarnie przygotowują się do Tłustego Czwartku

http://mistrzbranzy.pl/artykuly/pokaz/Rodzime-piekarnie-przygotowuja-sie-do-Tlustego-Czwartku-5032.html

 

20.02.2020 portal WieleLiter.pl: Rodzime piekarnie przygotowują się do Tłustego Czwartku

https://wieleliter.pl/2020/02/20/dzis-pochloniemy-100-milionow-paczkow/

 

Czego nie wiecie o rogalach…Dzień Rogalika 30 stycznia

Charakterystyczny kształt półksiężyca, spieczona skórka i przeróżne nadzienia. Tak, mowa oczywiście o rogalikach. Te dość popularne przekąski najczęściej goszczą w menu pod słodką postacią. Do kawy, na śniadanie, na przyjęciu czy po prostu jako przekąska. Już teraz możemy zarekomendować te rogaliki, które uhonorowane zostały certyfikatami jakości produktu „Doceń polskie”!

Rogalik to jak powszechnie wiadomo odmiana delikatnego pieczywa, najczęściej pszennego, o masie od około 30 do 100 g wykonanego ze zwiniętego trójkątnego placka. Sposób jego wypieku dobierany jest w ten sposób, by skórka była przyjemnie chrupiąca i zarumieniona. Rogalik zwykle posypany jest makiem bądź innym słodkim produktem. W przypadku nadzienia, rogaliki przygotowywane są zarówno z wnętrzem na słodko, jak i na słono.

Kto by się spodziewał, że historia współczesnych rogali sięga aż czasów pogańskich. To właśnie wtedy, w okresie jesiennym składano ofiarę bogom. Oczywiście był to datek w postaci bawolego mięsa. Jednak kiedy go zabrakło, jako zamiennik stosowano ciasto zawijane właśnie w kształt bawolich rogów. Stąd ich charakterystyczny wygląd, często kojarzony z księżycem. Rogale są pieczone w wielu kuchniach świata, dlatego też można je często spotkać w menu.

Szczypta historii…

W okresie średniowiecza rogale zagościły na stołach ucztujących rycerzy w formie rogali św. Marcina. Ich kształt interpretowano jako porzuconą podkowę, którą właśnie wspomniany św. Marcin miał zgubić. Produkt w takiej formie (rogal św. Marcina) przetrwał do czasów współczesnych wyrabiany z ciasta francuskiego, z precyzyjnie określoną recepturą na nadzienie, na bazie białego maku. Croissant to kolejna niezwykle popularna odmiana tego popularnego przysmaku. Wielu osobom może się wydawać, że wywodzi się on prosto z Francji. Jego ojczyzną jest natomiast Austria. Według legendy miał powstać krótko po zakończeniu bitwy pod Wiedniem. Nazwa „croissant” także nie była stosowana od zawsze, bowiem pierwotnie rogal ten określano mianem „Türkenkipferl”, co znaczy „turecki rogalik”.

W tym szczególnym dniu warto postawić na rogaliki rodzimych producentów żywności. Szczególnie zaś te, który nagrodzone zostały certyfikatami jakości produktu „Doceń polskie” a także tytułami TOP PRODUKT.

  • Rogal francuski z budyniem firmy Cukierniczo-Gastronomicznego GRZEŚ Renata Ząber, Grzegorz Ząber – Certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” oraz tytuł TOP PRODUKT
  • Rogale szlachecki należące do firmy POLSKIE PIEKARNIE Sp. z o.o. Sp. k. – Certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” oraz tytuł TOP PRODUKT
  • Rogalik z wiśnią Piekarni Cukierni RASZCZYK Sp. z o.o. – – Certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” oraz tytuł TOP PRODUKT