Piłkarze są głodni sukcesu, wielki apetyt mają też kibice!

Już dziś usłyszymy pierwszy gwizdek tegorocznego Mundialu! Przed nami miesiąc wypełniony sportowymi emocjami. To będzie prawdziwa uczta dla kibiców. Apetyt na zwycięstwo mają 32 drużyny, ale puchar może trafić tylko do jednej reprezentacji.
Trzymamy kciuki za Biało-Czerwonych, którzy na rosyjską murawę wybiegną już we wtorek 19 czerwca.

Kibice dobrze wiedzą, że dopingowanie wzmaga apetyt, a po sportowych emocjach dobrze jest się posilić. Jedną z możliwości jest przygotowanie domowych burgerów (także w opcji wegetariańskiej). Zachęcamy do skorzystania z przepisów, którymi podzielili się laureaci programu „Doceń polskie”. Listy składników i opisy przygotowania są zawarte w tekście dostępnym w Centrum Prasowym.

Pomysły na różnorodne dania, w tym także przekąski, można znaleźć również w e-booku opracowanym przez twórców programu „Doceń polskie”. Publikacja zawiera 85 receptur na smakowite propozycje, których składnikiem są produkty nagrodzone przez Lożę Ekspertów.

Zachęcamy do korzystania!

Terroir Hospitality – Warsaw. Światowi Szefowie kuchni wybrali Oleje Green Spoon

W ostatnim tygodniu maja w Warszawie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie świata kulinarnego – Terroir Warsaw.

W ramach międzynarodowej organizacji Terroir Hospitality, co roku w różnych miastach na całym świecie odbywają się regionalne fora wymiany opinii, dzielenia się doświadczeniem i kreowania trendów kulinarnych. Wydarzenia sięgają do korzeni kultury kulinarnej danego regionu, ale także pokazują ogólnoświatowe trendy.

W ramach forum organizowana jest uroczysta kolacja degustacyjna przygotowywana przez kilkunastu szefów kuchni pracujących w międzynarodowych parach. W Wydarzeniu uczestniczą szefowie kuchni najlepszych światowych restauracji, w tym wyróżnianych gwiazdkami Michelin.

Organizatorzy Terroir Warsaw i szefowie kuchni do przygotowania swoich wyjątkowych dań wybrali m.in. Naturalne Oleje Tłoczone Tradycyjnie Na Zimno od Green Spoon.
To jedyne polskie naturalne oleje wybrane przez szefów kuchni na międzynarodową imprezę w Warszawie. Rok temu produkty Green Spoon były obecne również podczas wydarzenia w Mediolanie – podkreśla Przemysław Mrozik, Prezes Zarządu firmy Green Spoon Sp. z o.o. Spółka specjalizuje się w żywności ekologicznej, naturalnej oraz tradycyjnej. Firma jest laureatem programu promocyjnego „Doceń polskie”. Uznanie Loży Ekspertów zdobył Zdrowy Olej Rzepakowy Tłoczony na Zimno Green Spoon. Specjał nagrodzono dwukrotnie, jury przyznało mu godło promocyjne i tytuł TOP PRODUKT.

W Warszawie kolację przygotowywali m.in. szefowie kuchni Wojciech Modest Amaro z Atelier Amaro, Andrea Camastra z restauracji Sense (obie jako jedyne polskie wyróżnione gwiazdkami Michelin), Justyna Słupska Kartaczowska (Restauracja jaDka), Aleksander Baron – Restauracja Zoni, Robert Trzópek – restauracja Bez Gwiazdek, Maciej Nowicki – Restauracja Muzeum Jana III Sobieskiego oraz Adrian Klonowski Restauracja Padaste Manor.

Forum odbyło się w wyjątkowo klimatycznym miejscu: XIX-wiecznej Fortecy Kręgliccy w Warszawie, a kolacja – na terenie Muzeum Polskiej Wódki, w powstałej tam Restauracji Zoni.

Dzień Matki pełen smaku

Przed nami szczególne święto – 26 maja obchodzimy Dzień Matki. Jednym ze sposobów uczczenia tej wyjątkowej okazji jest przygotowanie Mamie smacznego posiłku: śniadanie (najlepiej podane do łóżka), obiad albo smakowity deser – danie przygotowane z sercem smakuje podwójnie dobrze!

Kulinarnych inspiracji na śniadania, przekąski, dania główne, napoje i desery dostarczają laureaci programu promocyjnego „Doceń polskie”. E-book opracowany przez twórców programu zawiera 85 różnorodnych propozycji. Wśród nich znajdziemy np. Sałatkę fit z filetem z kurczaka, zupę szparagową, placki z cukinii, tort naleśnikowy, czy malinowe naleśniki.
Składnikiem każdego dania jest artykuł spożywczy nagrodzony certyfikatem „Doceń polskie”, który potwierdza najwyższą jakość produktu i jego rodzime pochodzenie.

Zapraszamy do korzystania z publikacji i życzymy wspaniałego Dnia Matki!

Nie miej cykora! Chcesz być fit – sięgaj po cykorię!

Jest jednym ze składników diety śródziemnomorskiej, która jest uważana za wzorcową w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Dawniej była traktowana jako roślina magiczna: obawy zabobonnego społeczeństwa potęgował fakt, iż rośnie w ciemności. Lęk ten jest do dziś obecny w potocznym języku. Wyrażenie „mieć cykora” oznacza bowiem lęk. Cykoria, bo o tym warzywie mowa, jest zaliczana do roślin sałatowych.
Tworzy wydłużone główki koloru, biało – żółtego, o charakterystycznym orzeźwiająco gorzkawym smaku, który zawdzięcza zawartości intybiny, ta zaś wpływa na polepszenie pracy trzustki i wątroby, których to dobra kondycja jest podstawą do właściwego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, odpornościowego i innych (zdrowe goryczki). Polecana przez lekarzy jako „odkwaszacz” organizmu. Warzywo niskokaloryczne, polecane przy dietach odchudzających. Możemy z niej robić sałatki surowe, świetnie smakuje na gorąco – informują przedstawiciele firmy Bakor  sp. z o.o.

Spółka z siedzibą w Skierniewicach od ponad 20 lat specjalizuje się w uprawie cykorii sałatowej metodą hydroponiczną. Firma produkuje cykorię przez cały rok: codziennie dostarczając na rynek świeże, smaczne i zdrowe warzywo. Cykorię tego producenta można nabyć w sieci sklepów, a także hurtowniach na terenie całej Polski. Spółka wprowadziła system bezpieczeństwa żywności GLOBALG.A.P., który gwarantuje pełną kontrolę nad procesem produkcji i dystrybucji towaru.
Potwierdzeniem najwyższej jakości Cykorii sałatkowa firmy Bakor jest certyfikat Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” oraz tytuł TOP PRODUKT. Miano to jest zarezerwowane dla artykułów spożywczych, które otrzymają maksymalne noty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny.

Cykoria jest znana i ceniona zwłaszcza w krajach zachodniej Europy. – U nas zaś, wciąż mało popularne mimo, iż posiada duże walory odżywcze oraz znane od  wielu lat walory lecznicze -przypominają przedstawiciele firmy ze Skierniewic. Szczegółowe informacje na temat walorów warzywa, a także przepisy kulinarne na specjały z cykorią są dostępne na stronie internetowej firmy, pod adresem www.bakor.com.pl. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia witryny!

Jak to już zostało odnotowane, cykoria rośnie w ciemnym miejscu. Pod wpływem światła traci swe walory smakowe i zdrowotne. Z tego względu warzywo należy przechowywać w ciemności. W sklepach wybierajmy cykorię, która ma biało-żółty kolor (zielona cykoria to warzywo mniej smaczne).

 

Nowy numer kwartalnika „Doceń Dobre Wiadomości”. Zapraszamy do lektury!

Już jest! Na początku kwietnia ukazało się 12. wydanie bezpłatnego kwartalnika „Doceń Dobre Wiadomości” redagowanego przez twórców programu promocyjnego.

Celem magazynu jest promowanie wyrobów nagrodzonych przez Lożę Ekspertów oraz ich producentów. Co więcej, kwartalnik dostarcza także wiedzy na temat rodzimej kuchni i inspiruje do wypróbowania przepisów kulinarnych. W każdym wydaniu dostępne są rozmowy z przedstawicielami nagrodzonych firm, ciekawostki na temat branży i samego programu oraz prezentacje wyróżnionych artykułów spożywczych.

W kwietniowym numerze można znaleźć m.in. rozmowę z Mieczysławem Walkowiakiem, Wiceprezesem Zarządu ds. Handlu i Marketingu firmy SOKOŁÓW S.A., czy też odpowiedź na pytanie na czym polega tajemnica sukcesu Cukierni Consonni.
W wydaniu zawarto również informacje o znaczeniu znaków „Doceń polskie” dla Grupy Cedrob: największego polskiego producenta mięsa.
W kwartalniku dostępny jest także przepis na aromatyczny rosół oraz garść inspiracji dotycząca majowych spotkań na świeżym powietrzu. Jak zwykle, w numerze nie zabrakło zapowiedzi kolejnej atestacji i krótkiego podsumowania minionego audytu.