Październikowy kwartalnik Doceń Dobre Wiadomości już dostępny!

Już jest! Zapraszamy do lektury kolejnego numeru bezpłatnego kwartalnika „Doceń Dobre Wiadomości”. Publikacja promująca żywność ze znakiem jakości „Doceń polskie” jest wydawana od 4 lat. To już 18. edycja magazynu! Każdy numer dostarcza ciekawych informacji oraz kulinarnych inspiracji: to jedno z narzędzi wspierających działania laureatów programu promocyjnego. Wydawnictwo jest dostępne w m.in. hurtowniach spożywczych.

Elektroniczna wersja (w formacie PDF) jest dostępna tutaj

Co znajdziemy w najnowszym numerze?
W październikowym numerze Naszej gazety dowiecie się w jaki sposób przedstawiciele firmy Olej-istny wykorzystują godło programu „Doceń polskie”, przeczytacie także rekomendację członka zarządu RUNOLAND Sp. z o.o. Co więcej. Ponadto dowiecie się jakie korzyści czekają na laureatów programu oraz jak wygląda współpraca z Agencją Public Relations! Co więcej, Ci którzy już nie mogą doczekać się świąt dowiedzą się co nieco o symbolach związanych z Bożym Narodzeniem. Na koniec coś dla niezdecydowanych, przypomnienie o zbliżającej się wielkimi krokami XXXIV, a zarazem ostatniej w tym roku certyfikacji żywności. Do zobaczenie w Sosnowcu!

Dziś Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem

Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem (ŚDŻ) został ustanowiony w roku 1979 przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). W tym roku ŚDŻ będziemy obchodzić po raz 40.

Celem Światowego Dnia Żywności jest przeciwdziałanie wciąż obecnemu na świecie problemowi głodu, jak również przeciwdziałanie marnotrawstwu żywności na globalną skalę oraz podnoszenie świadomości społecznej na temat problemów żywnościowych świata.
Wybór daty nie jest przypadkowy – 16 października 1945 roku utworzono bowiem FAO.

Światowy Dzień Żywności uświadamia nam, że produkty spożywcze są swego rodzaju skarbem, niedostępnym w odpowiedniej ilości wszystkim ludziom. Taki dzień pozwala na artykuły żywnościowe spojrzeć z zupełnie innej perspektywy. Podobny wydźwięk ma Dzień polskiej żywności – „święto” ustanowione przez twórców programu „Doceń polskie”. Ów dzień, celebrowany 25 sierpnia, ma podkreślić szczególne znaczenie rodzimych produktów spożywczych i wysiłek ich wytwórców.

W związku ze ŚDŻ organizowane są różnorodne akcje mające zwrócić uwagę opinii publicznej na problem głodu i niedożywienia. Niektóre z nich to Program dożywiania dzieci Pajacyk prowadzony przez Polską Akcję Humanitarną od 1998 roku, kampania Walka z Głodem realizowana przez Polski Czerwony Krzyż, czy Ogólnopolska Akcja Charytatywna „Okruszek”, której celem jest pomoc w dokarmianiu ubogich.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Jaja!

Wielkie święto jaja obchodzone jest na całym świecie od 1996 roku w drugi piątek października. Choć jaja same w sobie nie są zbyt wyszukanym posiłkiem, wciąż powstaje mnóstwo wariacji na ich temat. W polskiej kuchni jaja stanowią podstawę wielu dań, nie tylko śniadaniowych.

Pomysłodawcą i koordynatorem obchodów Światowego Dnia Jaja jest Międzynarodowa Komisja ds. Jaj (IEC – International Egg Commission). IEC napisała: „Światowy Dzień Jaja to niepowtarzalna okazja do promowania jaj. Każdego roku coraz więcej krajów prowadzi działania aby zainteresować media jajami, dotrzeć w ten sposób do konsumentów i zachęcić ich do zwiększenia spożycia jaj”.

W nowej Piramidzie Zdrowego Żywienia jaja zostały umieszczone w tej samej grupie produktów, co ryby i nasiona strączkowe. Nie może ich więc zabraknąć przede wszystkim w codziennym menu dzieci, kobiet ciężarnych, matek karmiących piersią czy osób starszych. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie 1–2 jaj dziennie.W 

ostatnich latach jajo jest zaliczane do żywności funkcjonalnej, prozdrowotnej, czyli konsumenci regularnie spożywając jaja, mogą wpływać na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych, np. otyłości, cukrzycy, chorób układu krążenia, nadciśnienia i schorzeń neurodegradacyjnych.

Jak podkreśla KIPDiP informacje, że cholesterol zawarty w żółtku jaja jest szkodliwy dla naszego zdrowia to mit, który nie ma nic wspólnego ze stanem rzeczywistym.

Poniżej przedstawiamy listę polskich producentów jaj nagrodzonych certyfikatami jakości „Doceń polskie”:

 

Międzynarodowy Dzień Kawy już 29 września

W kalendarzu wszystkich prawdziwych kawoszy, 29 września zdecydowanie powinien się odznaczać! I to co najmniej na czerwono! Tego dnia obchodzone jest bowiem niezwykle ważne święto. Międzynarodowy Dzień Kawy, bo o nim mowa to doskonały moment do celebracji zarówno dla tych, których czarny trunek stawia na nogi, ogrzewa, jak i dla tych, którzy nie wyobrażają sobie spotkań ze znajomymi bez tego niezwykłego aromatu.

Kawa to napój kultowy i znany od wieków. Czym więc jest ten intrygujący trunek? Słowo „kawa” pochodzi z arabskiego słowa „kahwe”, które znaczy „wino, napój roślinny”. Natomiast do większości języków europejskich przeniknęło przez tureckie słowo „kahve” oraz powstałą od niego włoską nazwę „caffe”. Sporządzona jest z palonych, a następnie zmielonych lub poddanych instancji ziaren kawowca, najczęściej w postaci gorącej.

Międzynarodowy Dzień Kawy, celebrować można w towarzystwie Kawy ziarnistej z mieszanki trzech arabic znajdującej się w asortymencie P.H.U. REMEX Remigiusz Jarosz, która w trakcie jednej z minionych certyfikacji żywności uhonorowana została certyfikatem „Doceń polskie” i tytułem TOP PRODUKT. – Nasza firma jest producentem kawy Piccolo Cafe 100% arabic palonej w Polsce tuż przed pakowaniem. Dzięki temu zachowuje ona intensywny aromat i niepowtarzalny smak – tłumaczą przedstawiciele firmy.

Jesteście ciekawi jak przyrządzić kawę, aby jej smak był doskonały. Pomocą służą tutaj przedstawiciele P.H.U. REMEX Remigiusz Jarosz. Na stronie internetowej przedsiębiorstwa znajduje się szereg cennych informacji poświęconych parzeniu kawy. Tam dowiemy się jak prawidłowo przygotować kawę po turecku, kawę z kafetierki, kawę z ekspresu przelewowego i kawę z ekspresu ciśnieniowego www.herbatykawy.pl.

Już w niedzielę kolejna uczta dla fanów zdrowego żywienia!

 

Na Dolnym Śląsku wielkimi krokami zbliża się uczta dla wielbicieli zdrowej i ekologicznej kuchni. 16 czerwca w Lutomierzu odbędą się kolejne Targi Zdrowej Żywności Prosto Od Rolnika. Inicjatywę organizują wspólnie Sery Lutomierskie z Gór Sowich oraz Zagroda Edukacyjna Pasternak i Browar Rebelia.

Targi Zdrowej Żywności organizowane są w każdą trzecią niedzielę miesiąca. Najbliższe spotkanie zaplanowane jest na 16 czerwca, 21 lipca oraz 18 sierpnia. Przypomnijmy, wydarzenie jest doskonałą okazją nie tylko do zaopatrzenia się w ekologiczne i zdrowe produkty, ale także możliwością spróbowania lokalnych przysmaków jak również sposobnością by miło spędzić czas w pięknym otoczeniu Gór Sowich.

Targi rozpoczną się o godz. 12.00 i potrwają do 16.00. W niedzielne popołudnie pod adresem Serowarnia Lutomierz 29 (57-213 Stoszowice) będzie można  spróbować m. in. serów z mleka koziego, krowiego, owczego, a także masła, twarogów, jogurtów, pieczywa lokalnego, pieczywa bezglutenowego, wędlin, miodów, ziół, przypraw, przetworów owocowych i warzywnych. Na tym nie koniec! Oferta obejmuje sezonowe owoce i warzywa, oleje (np. z czarnuszki) wegańskie pasty i pasztety, soki, syropy, domowe ciasta i inne pyszności. Na miejscu będzie można zjeść ciepły obiad (np. pierogi z bryndzą i czosnkiem niedźwiedzim, grillowane warzywa, kiszkę ziemniaczaną, czy zupy), ale także napić się kawy i herbaty. Zapraszamy także do degustacji lokalnego piwa z Browaru Rebelia. Wstęp jest wolny. Na targi można przybyć z towarzyskim pupilem.

– Jedzenie jest częścią naszego życia, w związku z tym powinno dostarczać nie tylko podstawowych składników odżywczych, ale i przyjemności. Wybór właściwych produktów w naszej codziennej diecie ma ogromne znaczenie. Wiedząc z jakimi problemami zdrowotnymi borykają się dzisiaj ludzie podjęliśmy się zorganizowania targów, gdzie można kupić produkty lokalnie wytwarzane przez pasjonatów zdrowego żywienia – opisują przedstawiciele Serowarni Lutomierz.

Warto wspomnieć, że Serowarnia z Lutomierza jest laureatem Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Godłem jakości i tytułem TOP PRODUKT nagrodzony został Ser Lutomierski z pokrzywą.

 

* * *

Autor tekstu: Magdalena Matusik / Adventure Media

Zdjęcia: Sery Lutomierskie