Pierogarnia Piaski zdobyła dwa certyfikaty i tytuł TOP PRODUKT

docen_polskie_pierogarnia_piaski_logo
Pierogi z mięsem, serem, kapustą i grzybami oraz pierogi ze szpinakiem i serem typu feta, a także naleśniki, kopytka i pierogi leniwe – tak najkrócej można scharakteryzować ofertę Pierogarni Piaski, laureata XIII certyfikacji żywności programu „Doceń polskie”.

Mieszcząca się w Piaskach (woj. lubelskie, pow. świdnicki) regionalna manufaktura wyspecjalizowana w produkcji najwyższej jakości pierogów. Firma jest członkiem Polskiej Izby Technologii i Wyrobów Naturalnych, a podczas niedawnego audytu została wyróżniona za Pierogi z wołowiną orazPierogi ruskie. Oba wyroby zdobyły certyfikaty „Doceń polskie”, a Pierogom z wołowiną eksperci przyznali także tytuł TOP PRODUKT. Oznacza to, że wyroby te zdobyły maksymalną liczbę punktów za smak i wygląd oraz stosunek jakości do ceny.

Pierogi z wołowiną należą do grona najlepszych wyrobów Pierogarni Piaski. To ekskluzywne pierogi wytwarzane ręcznie na podstawie staropolskiej receptury z mięsa wołowego i ekologicznych warzyw. Z kolei Pierogi ruskie powstają z naturalnego twarogu, ziemniaków i cebuli. To tradycyjne polskie danie jest w Piaskach wytwarzane ręcznie. Pierogi cechują się delikatnym i cienkim ciastem.

Wyroby opisywanego zakładu można nabyć w sklepach  na terenie województw mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego (dokładne adresy placówek są dostępne na stronie internetowej firmy). Przedstawiciele pierogarni zapowiadają, że uwzględnią godło „Doceń polskie” w swoich działaniach promocyjnych, dzięki temu nagrodzone produkty będzie można bez trudu odnaleźć w sklepie, pośród innych wyrobów tego typu.

Wyniki lipcowego audytu jednoznacznie wskazują, że lubelska pierogarnia oferuje produkty wysokiej jakości. W czym tkwi tajemnica jej sukcesu?
– Znakiem firmowym i podstawą jakości zakładu jest stosowanie surowców opartych o naturalne składniki np. warzywa uprawiane bez zastosowania sztucznych nawozów. Dzięki temu dostarczane do sklepów pierogi są zdrowym i bezpiecznym źródłem wartości odżywczych, szczególnie ważnym dla dzieci w wieku rozwojowym – czytamy na stronie internetowej firmy.

Pierogarnia Piaski (jako jeden z nielicznych zakładów produkujących pierogi) używa do produkcji wyłącznie mięsa klasy ekstra, zaś warzywa będące składnikami wyrobów manufaktury pochodzą z wyselekcjonowanych gospodarstw rolnych, uprawiających ziemię ekologicznymi metodami, tj. bez sztucznych nawozów i chemicznych środków ochrony roślin.
Jaja służące do wyrobu przysmaków pochodzą z kolei od kur karmionych naturalnymi paszami, hodowanych na wolnych wybiegach. Również mąka stosowana przez Pierogarnię Piaski należy do najlepszej na rynku światowym; jest produktem wysokiej jakości nie zawierającym ulepszaczy, spulchniaczy i sztucznych enzymów.
docen_polskie_Domino_pierogi-ruskie docen_polskie_Domino_pierogi-z-wołowiną

Chleby Piekarni „Jędryka” zdobyły tytuły TOP PRODUKT

docen_polskie_jedryka_logo
Chleb mazowiecki
oraz Chleb żytni z asortymentu Zakładu Produkcyjno-Handlowego Lech Jędryka z Częstochowy otrzymały od Loży Ekspertów maksymalne noty za smak, wygląd oraz stosunek jakości do ceny. Wypiekom przyznano certyfikaty programu oraz tytuły TOP PRODUKT.
Laury programu „Doceń polskie” to kolejne wyróżnienie zdobyte przez częstochowską Piekarnię.
Warto przypomnieć, że podczas Dożynek Jasnogórskich we wrześniu 1999 roku firma otrzymała  Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy za „Wieloasortymentowość i wysoką jakość produkowanego pieczywa”. Producent został również uhonorowany tytułem „Piekarz Roku 2002” w kategorii „Duże piekarnie”, nadanym przez Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP oraz Stowarzyszenie „Międzynarodowe Targi Chleba”. Krajowa Izba Gospodarcza przyznała zaś Piekarni tytuł „Przedsiębiorstwo FAIR PLAY” .
W 2014 Firma otrzymała ogólnopolski tytuł Jakość Roku 2014.

Historia Piekarni „Jędryka” rozpoczyna się w roku 1948, kiedy to Aleksander Krysiak wraz z żoną Heleną wydzierżawił budynek piekarni przy ulicy św. Rocha 56 w Częstochowie. Pierwotnie zakład zajmował bardzo małą powierzchnię, mieścił się na zaledwie 60m²!

Pierwsze znaczące zmiany wprowadzono w 1978 roku (gdy zakład został przejęty przez Lecha Jędrykę – zięcia założyciela Piekarni), lecz dogłębna modernizacja rozpoczęła się kilka lat później, dokładniej – w roku 1982. Ciekawostkę stanowi fakt, iż zmiany zainspirowane były pobytem właściciela firmy we Francji i jego odwiedzinami w tamtejszych piekarniach.

Po ponad 65 latach istnienia, Piekarnia „Jędryka” jest nowoczesnym zakładem o ugruntowanej pozycji na rynku. Obecnie jest firmą zatrudniającą kilkadziesiąt osób i posiadającą własną sieć sklepów firmowych. Piekarnia proponuje konsumentom szeroki wybór pieczywa a także słodkich wypieków. Jej asortyment dostępny jest na stronie internetowej firmy – www.jedryka.pl
docen_polskie_Lech-Jędryka_chleb-mazowiecki docen_polskie_Lech-Jędryka_chleb-żytni

TOP PRODUKTY wprost z kapuścianej stolicy Polski

docen_polskie_janslab_LOGO-JPG
Kapuściana stolica Polski – tak powszechnie tytułuje się Charsznicę, położoną w Małopolsce, a dokładniej w powiecie miechowskim. To właśnie w tam co roku odbywa się Święto Kapusty.
W Charsznicy swoją siedzibę ma firma JAN-SŁAB Spółka Jawna, Paweł Janus, Agata Słaboń.
Jak zapewniają przedstawiciele firmy  JAN-SŁAB od ponad 20 lat produkuje wyśmienite produkty kwaszone wytwarzane z surowców pochodzących z własnych gospodarstw rolnych oraz dostarczanych przez sprawdzonych dostawców.

Podczas minionej certyfikacji Loża Ekspertów wyróżniła dwa wyroby spółki. Lożę Ekspertów zachwyciły: Kapusta kwaszona i Ogórki kwaszone.
Wyniki audytu mówią same za siebie – jury przyznało kwaszonym specjałom maksymalne noty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny.  Tym samym, Kapusta kwaszona i Ogórki kwaszone zdobyły tytuły TOP PRODUKT.

Poza wymienionymi produktami, spółka  JAN-SŁAB oferuje sezonowo Kapustę Kwaszoną Młodą, a także Ogórki Małosolne. Od niedawna firma wprowadziła dwa produkty, a mianowicie: Kapustę kwaszoną firmową z papryką i jabłkiem oraz Ogórki firmowe w zalewie słodko-kwaśnej,  które cieszą się uznaniem wielu klientów.
W jej asortymencie znajdziemy także sok z kiszonej kapusty, przecier ogórkowy, a także różnego rodzaju wyśmienite pasteryzowane sałatki warzywne z kapusty czerwonej , białej oraz ogórków kiszonych.
docen_polskie_jan-słab_kapusta-kwaszona docen_polskie_jan-słab_ogórki-kwaszonedocen_polskie_janslab_Kapusta-JPG docen_polskie_janslab_Ogórki-JPG docen_polskie_janslab_Tradycyjne-Kwaszenie

Woda „MUSZYNA ZDRÓJ” zdobyła tytuł TOP PRODUKT

docen_polskie_muszyna_logo
– „MUSZYNA ZDRÓJ” to wysokozmineralizowana naturalna woda mineralna o doskonałych walorach zdrowotnych wydobywana z głębokich warstw geologicznych (203 m) na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Zawarte w niej jony wapnia, magnezu, wodorowęglany sprawiają, że woda spełnia funkcję profilaktyczno-zdrowotną dla naszego organizmu
– czytamy na stronie internetowej laureata przeprowadzonej w lipcu certyfikacji. Mowa o Rozlewni Wód Mineralnych SOPEL, która oferuje wody „MUSZYNA ZDRÓJ”.

Podczas minionego audytu, woda „MUSZYNA ZDRÓJ” niskonasycona CO2 zdobyła maksymalne noty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. Woda rozlewni SOPEL uzyskała więc nie tylko godło promocyjne, ale także tytuł TOP PRODUKT.

„MUSZYNA ZDRÓJ” zawiera następujące, znaczące dla naszego zdrowia, składniki minerale (mg/dm2):
Kationy: wapniowy Ca++ 195,88; magnezowy Mg++ 50,52; sodowy Na+ 59,85; potasowy K+ 7,72.
Aniony: wodorowęglanowy HCO3- 1129,34; siarczanowy SO4 -1095.
Suma składników stałych: 1520 mg/l.

Warto pamiętać, że magnez odgrywa ważną rolę w zapobieganiu miażdżycy naczyń krwionośnych, zawałom serca, kamicy nerkowej oraz chorób nowotworowych.
Właściwy poziom magnezu w ustroju człowieka decyduje o prawidłowych czynnościach układu immunologicznego i nerwowo-mięśniowego. Magnez zmniejsza napięcia nerwowe, jak również skutki działania alkoholu na organizm, wspiera także nasz organizm w usuwaniu metali ciężkich, takich jak np. ołów i rtęć.
Wapń również ma duże znaczenie dla naszego zdrowia, gdyż stanowi główny budulec kości i zębów, utrzymuje ponadto właściwą krzepliwość krwi. Poza tym, działa odczulająco, uszczelnia także naczynia krwionośne w stanach uczuleniowych, reguluje równowagę w zakresie pobudliwości nerwowo-mięśniowej, zapobiega osteoporozie, a razem z magnezem wstrzymuje przechodzenie jonów metali ciężkich z jelit do naczyń.

Rozlewni Wód Mineralnych SOPEL oferuje wysokozmineralizowaną wodę mineralną w butelkach PET o pojemności 0,5; 1,5; 2 oraz 5 litrów.

Firma została założona w 1985 roku, po likwidacji Spółdzielni Produkcyjnej będącej niegdyś właścicielem rozlewni z odwiertu Z-8. Spółdzielnia ta (na potrzeby niektórych zakładów w regionie) rozlewała wodę mineralną do szklanych butelek o pojemności 0,33 litra. Właściciele firmy SOPEL przejmując rozlewnię, spłacili wszelkie zadłużenia zlikwidowanego przedsiębiorstwa.

W 1997 roku zakład został poddany gruntownej modernizacji, a już rok później wprowadzono nowy asortyment tj. wody w butelkach PET o poj. 1,5l.
W latach 1999 -2000 roku w firmie przeprowadzono kolejne zmiany, rozbudowano także zakład. W roku 2000 rozlewnia uzyskała pozwolenie na wykonanie kilku odwiertów na wodę mineralną sięgających 200 m głębokości, które umożliwiły prowadzenie działalności rozlewniczej na dużą skalę.
W grudniu 2000 roku firmę wyróżniono tytułem „Tygrys Gospodarki” za osiągnięcia w branży rozlewniczej. Wiosną 2001 roku firma zakupiła nową linię rozlewniczą o wydajności 10000 szt butelek PET-1,5l. / godz.
docen_polskie_Sopel_muszyna-zdrój-niskonasycona

Gospodarstwo Pasieczne z Sokółki laureatem XIII audytu

docen_polskie_Bartnik-Sokólski_miód-gryczany
Miody: z mniszka lekarskiego, bławatka, rzepakowy (kremowany), malinowy, runo leśne, lipowo-spadziowy, lipowo-gryczany, akacjowy, lipowy, gryczany, wrzosowy i ze spadzi iglastej oraz miody smakowe (z dodatkiem cynamonu i wanilii, imbiru, orzechów włoskich, laskowych, migdałowca, płatków róży, żurawiny), a także pyłek kwiatowy, propolis, pierzga oraz wosk – tak prezentuje się oferta Gospodarstwa Pasiecznego „Bartnik Sokólski”.  Siedziba „Bartnika Sokólskiego” mieści się w Sokółce, w północno-wschodniej Polsce, na obrzeżach trzech puszcz: Białowieskiej, Knyszyńskiej i Augustowskiej.

Niedawno gospodarstwo zdobyło certyfikat programu „Doceń polskie” za Miód gryczany.
Decyzja o przyznaniu wyróżnienia została podjęta przez Lożę Ekspertów podczas XIII certyfikacji. Poza godłem programu miód z Sokółki otrzymał także tytuł TOP PRODUKT, co oznacza, że eksperci przyznali mu maksymalne noty za oceniane aspekty (smak, wygląd oraz stosunek jakości do ceny).

Opisywane gospodarstwo należy do Wojciecha Zajkowskiego. Tradycje pasieki pana Wojciecha sięgają końca XIX wieku, a wiedza i doświadczenie związane z jej prowadzeniem są przekazywane z ojca na syna.