To już dziś! Loża Ekspertów będzie obradowała po raz dwudziesty czwarty!


Już tylko minuty dzielą nas od XXIV atestacji produktów żywnościowych organizowanej w ramach programu „Doceń polskie”. Loża Ekspertów, z Mirkiem Drewniakiem na czele, już dziś będzie obradowała w Sosnowcu.

Przed specjalistami z branży spożywczej nie lada wyzwanie: każdy z nich oceni ponad 200 wyrobów.
Członkowie jury przyjrzą się indywidualnie każdemu wyrobowi i wystawią mu noty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. Za każdą z tych cech można zdobyć od 1 do 10 punktów. Certyfikaty „Doceń polskie” są przyznawane żywności, która zdobędzie minimum 7,5 pkt. Tytułem TOP PRODUKT honoruje się zaś artykuły z maksymalnymi notami.

Swój udział w atestacji zapowiedziało przeszło 70 producentów z całej Polski. Kto będzie mógł cieszyć się zdobyciem laurów programu „Doceń polskie”? Tego dowiemy się niebawem. Informacje o artykułach wyróżnionych przez Lożę Ekspertów będą publikowane na blogu programu, pod adresem www.blog.docenpolskie.pl

Nie tylko profesjonalni sportowcy potrzebują białka


– Czy tylko profesjonalni sportowcy potrzebują większych ilości białka? Nie! Wszystkie osoby, które żyją aktywnie, potrzebują go więcej. Białka budują powierzchnie stawowe, więzadła, które mocno nadwyrężamy podczas aktywności fizycznej. Wpływają też na układ odpornościowy i prawidłową regenerację po treningu. Niedobór białka w diecie zwiększa ryzyko kontuzji i zmniejsza zdolność wysiłkową. Oczywiście ze wszystkim można przesadzić, również z białkiem. Biegacze powinni dostarczać ok. 1,2-1,4 g białka na kilogram masy ciała; wszystko uzależnione jest od charakteru treningu, stażu zawodniczego i celu diety. Zalecaną ilość białka dziel na mniejsze porcje i dostarczaj regularnie przy różnych posiłkach w ciągu dnia
– przypominają przedstawiciele firmy MERZDORF Fine Food Sp. z o.o.

Spółka z siedzibą w Opolu (jej zakłady produkcyjne są mieszczą się w Marciszowie, w woj. dolnośląskim) jest laureatem programu „Doceń polskie”.
Przekąskę mięsną Chicks&Fun tego producenta nagrodzono nie tylko godłem promocyjnym, ale także tytułem TOP PRODUKT. Oznacza to, że specjał ten zdobył maksymalne noty za wszystkie oceniane aspekty (smak, wygląd i stosunek jakości do ceny).
Chicks&Fun to alternatywa dla tradycyjnych przekąsek, która sprawdzi się zarówno w „towarzystwie” złocistego napoju z pianką, jak również podczas górskich wędrówek, czy po wysiłku fizycznym. Trzeba wiedzieć, że do przygotowania 100 g przekąski potrzeba 200 g specjalnie wyselekcjonowanego filetu piersi z kurczaka. Chicks&Fun powstaje z mięsa wędzonego zimnym dymem, co wpływa zarówno na na smak i zapach mięsa, a jednocześnie pozwala – bez konieczności korzystania ze sztucznych dodatków – wydłużyć jego trwałość.

Producent z Dolnego Śląska oferuje także przekąskę dedykowaną sportowcom. Warto odnotować, że firma angażuje się w przedsięwzięcia związane z szeroko pojętą aktywnością fizyczną. Są to projekty dedykowane amatorom, jak i zawodowcom. Niedawno firma MERZDORF została oficjalnym partnerem Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artura Hajzera, którego celem w latach 2016-2020 jest pierwsze zimowe wejście na K2!

Więcej informacji o roli białka w organizmie, działalności opisywanej firmy i jej przekąskach mięsnych dostarcza strona www.merzdorf.pl, a także dostępny w tej witrynie blog.

Mazurek wielkanocny

 

Mazurek wielkanocny

Przedstawiciele firmy Look Food Sp. z o.o. zachęcają do przygotowania świątecznego wypieku.
Jednym z jego składników jest Ekologiczny błonnik gryczany nagrodzony przez Lożę Ekspertów programu „Doceń polskie” certyfikatem jakości i tytułem TOP PRODUKT. Poza nim, uznanie jury z branży spożywczej zdobyły jeszcze 2 inne propozycje tego producenta.

Składniki:

  • 0,5 szklanki zmiksowanych płatków owsianych
  • 0,5 szklanki mąki ryżowej Look Food
  • 0,25 szklanki ksylitolu Look Food
  • 150 g oleju kokosowego Look Food
  • 2 łyżki Ekologicznego błonnika gryczanego Look Food, uhonorowanego godłem „Doceń polskie” i tytułem TOP PRODUKT
  • jajko

Masa orzechowa:

  • 250 mleka kokosowego
  • 0,5 szklanki ksylitolu Look Food
  • 1 szklanka masła orzechowego
  • szczypta soli himalajskiej Look Food

Przygotowanie:

Składniki ciasta mieszamy i zagniatamy. Gotową masę wykładamy na formę pokrytą papierem do pieczenia i pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 10 minut.
Do zagotowanego mleka kokosowego dodajemy masło orzechowe, ksylitol i sól, całość gotujemy na wolnym ogniu, aż masa zgęstnieje.
Wystudzoną  masę przekładamy na upieczone ciasto, mazurka dekorujemy ulubionymi dodatkami.

Czy specjały ETERNO kolejny raz zachwycą Lożę Ekspertów?

Tego dowiemy się podczas najbliższej certyfikacji żywności, która odbędzie się 26 kwietnia br.
W trakcie XXIV atestacji specjaliści z branży spożywczej ocenią dwie propozycje firmy ETERNO s.c., tj. Cytrynki z rumem oraz Pigwę w syropie. Owoce te niejednokrotnie zdobywały godła jakości „Doceń polskie” i tytuły TOP PRODUKT. Dość powiedzieć, że Pigwa w syropie po raz pierwszy została oceniona podczas III audytu, zorganizowanego w 2011 roku!

Zamknięte w słoiczkach produkty ETERNO regularnie biorą udział w atestacjach organizowanych w ramach programu promocyjnego „Doceń polskie”. Poza wspomnianymi już Cytrynkami i Pigwą, certyfikaty jakości zdobyły także EKO Czerwone pomarańcze w syropie, EKO Limonki w syropie, EKO Cytrynki w syropie i EKO Pigwowiec w syropie. Bardzo ważne jest, że wszystkie przetwory nagrodzono także tytułami TOP PRODUKT. Oznacza to, że każdy z nich zdobył maksymalne noty (same „10”) za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. Ilekroć Loża Ekspertów oceniała wyroby firmy ETERNO, każdorazowo zyskiwały one najwyższą liczbę punktów. Takim osiągnięciem może pochwalić się niewiele firm!

Na czym polega fenomen producenta z Pruszkowa? Motto firmy brzmi „Smak rodzinnej pasji”; słowa te doskonale oddają charakter działalności ETERNO. Dzieje firmy sięgają roku 1890; a jej początki są ściśle związane z praprababcią obecnych właścicieli firmy, Matyldą Aubry. Mimo upływu lat, firma zachowała rodzinny charakter, próbie czasu oparły się także stare receptury. Produkty ETERNO powstają według starych rodzinnych przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie, właściciele firmy tworzą także nowe, autorskie kompozycje. – Choć ostatnio na rynku pojawiły się podobne produkty (np. cytrynki z rumem), to my jesteśmy kreatorami ich oryginalnego smaku. Szukajcie go u źródła! To oryginał smakuje najlepiej! – podkreślają przedstawiciele firmy ETERNO.

Cytrynki z rumem to pierwszy produkt sygnowany marką ETERNO. Dzisiaj czerwony logotyp firmy zdobi nie tylko owoce w syropie, ale także przekąski, konfitury, syropy, herbaty i produkty EKO. Wszystkie można poznać bliżej dzięki stronie internetowej firmy, dostępnej pod adresem www.eterno.pl. Tam także znaleźć można inspiracje kulinarne: szereg przepisów na dania różnego typu. Receptury te dowodzą jak uniwersalne zastosowanie mają specjały ETERNO.

Wielkanocne (i nie tylko) propozycje kulinarne

Żurek wielkanocny

Zapraszamy do korzystania z przepisów, którymi podzielili się laureaci programu „Doceń polskie”!

Producenci żywności oferujący wyroby nagrodzone przez Lożę Ekspertów kolejny raz dowodzą, że kulinarne „klasyki” można podać w nietypowej formie.

Przepisy na wegetariański pasztet, trzy propozycje z chrzanem i mazurek, do wypieku którego nie jest potrzebna mąka pszenna są dostępne w zakładce „Press Room”.
Tam także można znaleźć ciekawe receptury na rolady i pierogi, a także tort, który nie wymaga pieczenia. Opublikowany w „Press Room” tekst dostarcza ponadto odpowiedzi jak z soczewicy i kaszy „wyczarować” pasztet. Zaciekawieni? Zapraszamy do korzystania z przepisów!

Przypominamy, że co tydzień na blogu, w zakładce „Przepisy”, publikowane są kulinarne inspiracje – przepisy na specjały różnego rodzaju, których składnikami są produkty uhonorowane przez Lożę Ekspertów programu „Doceń polskie”.