Biodrówka podawana w sosie z borowików – pyszne danie główne i wyśmienita przekąska na zimno!

Jest takie mięso: nieco zapomniane, mimo że kusząco miękkie i delikatne – biodrówka. Warto sobie o niej przypomnieć i odkryć jej niesamowity smak na nowo. Podpowiadamy, jak przyrządzić aromatyczną Biodrówkę Hańderek z certyfikatem „Doceń polskie”, żeby zachwyciła nawet największych koneserów mięs.
Spróbuj, bo warto!

Kanapki NIE Z TEJ ZIEMI!

Chleb – pyszny, pachnący, chrupiący…jest podstawą naszej codziennej diety, a jeśli dodamy do niego pyszne pasty, możemy wyczarować kanapki NIE Z TEJ ZIEMI!. Grupa Piekarnicza poleca chleb wysokobłonnikowy Złote Ziarno, doskonały w zestawieniu z pysznymi pastami. Życzymy smacznych doznań kulinarnych!

Polecamy smakowity przepis na Babkę z Pasją!

Gdzie zaczyna się Pasja do pieczenia? Z pewnością w miłości do pieczenia, dzielenia się smakiem pysznych wypieków z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. Pasja to pachnący dom, pełen ciepłego i rodzinnego aromatu. To właśnie Pasja dała początek mące tortowej Pasja Zespołu Młynów Jelonki – laureata godła “Doceń polskie”. 

Szlachetność na Twoim świątecznym stole!

Surowa rolada z jelenia (Rollbraten) jest produktem i potrawą zarazem. Wystarczy tylko odpowiednio ją przyprawić, a następnie upiec w całości jako danie na obiad świąteczny lub na kanapki. Można też ugotować ją w rosole. Wg niektórych badań karkówka, z której zrobiona jest rolada, ma najniższą kaloryczność spośród podstawowych elementów tuszy jelenia.

A może upiec w soli? Firma Las Kalisz proponuje prosty przepis na soczystą roladę z jelenia uhonorowaną godłem “Doceń polskie”. Polecamy i życzymy smacznych Świąt Wielkanocnych!