Smak narodzony z pasji

Polskie Likiery narodziły się z pasji. Rodzinna tradycja tworzenia trunków została zapoczątkowana w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku przez seniorkę rodziny Terleckich. Przez długie lata wytwarzane były wyłącznie na własne potrzeby i uświetniały spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Rodzinną tradycję kultywowały kolejne pokolenia tworząc likiery na bazie starych receptur. W 2017 roku rodzinna pasja dała początek firmie Polskie Likiery. Od samego początku, aż do dziś, specjały firmy tworzone są na bazie naturalnych składników połączonych z najlepszymi rodzajami spirytusu. Produkty te wyróżniają się niepowtarzalnym smakiem i aromatem i zaliczane są do kategorii Premium pod względem jakości i wyglądu. Rozlewane do karafek oraz butelek malowanych na kolor biały, ozdabianych kolorowymi etykietami wyróżniają się oryginalnym i niepowtarzalnym wyglądem.

Polskie Likiery wezmą udział w 43. certyfikacji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Podczas atestacji, która odbędzie się w dniu 11 maja w Hotelu Centrum w Sosnowcu członkowie Loży Ekspertów ocenią jedną z propozycji tego producenta – Wódkę Śląską Orkiszową.
Więcej informacji na temat firmy Polskie Likiery i jej oferty znaleźć można na stronie internetowej http://polskielikiery.pl/

Browar z historią

Browar Ciechan, należący do Grupy Browarów Regionalnych Jakubiak jest najstarszym zakładem produkcyjnym w Ciechanowie, stolicy północnego Mazowsza. Początek jego istnienia datuje na połowę XIV wieku. Podczas swojej burzliwej historii browar zmieniał nazwy oraz właścicieli, zawsze jednak produkował piwo, a w okresie międzywojennym również napoje gazowane, lemoniady, ocet i aromaty. Obecny właściciel browaru – Marek Jakubiak, z ogromną starannością odtwarza i produkuje piwo według najstarszych receptur metodą dekokcyjną dwuwarową. Piwa z Ciechanowa nagradzane na wielu konkursach otrzymują szereg nagród i wyróżnień, ale najcenniejszą jest wysoka ocena wiernych konsumentów.

Podczas 43. certyfikacji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” ich walory poznają członkowie Lozy Ekspertów. Noty za smak, wygląd oraz stosunek ceny do jakości otrzymają dwa specjały – Piwo Ciechan Wyborne – naturalne, o świeżym, lekko chmielowym smaku, słomkowym kolorze i słodkawym posmaku oraz piwo Ciechan Malinowe – w zapachu dominująca nuta świeżych, naturalnych malin, w tle lekka słodowość. W smaku wyraźnie naturalny smak malin przy jednoczesnym delikatnym akcencie goryczki chmielowej. Piwo dopracowane i wyważone pod względem słodkości.

Więcej informacji na temat Browarów Regionalnych Jakubiak i ich oferty znajdziecie Państwo na stronie internetowej https://www.brjsa.pl/

Tajemnica wybornego smaku

Lubuski to marka wysokiej jakości ginu destylowanego. Produkowany jest od trzydziestu pięciu lat według tej samej, oryginalnej receptury. Bazuje na starannie wyselekcjonowanych składnikach i nieustannie cieszy się ogromną i w pełni zasłużoną popularnością wśród konsumentów. Ten wyjątkowy trunek ten jest znakomitym przykładem idealnego połączenia nowoczesnych standardów, światowej jakości produkcji z unikatową recepturą smakową. W czym tkwi tajemnica jego wybornego smaku? Jak wyjaśniają przedstawiciele firmy Henkell Freixenet, producenta tego specjału – W procesie wytwarzania Ginu Lubuskiego owoce jałowca poddawane są maceracji i destylacji, dzięki czemu trunek zyskuje intensywny bukiet i naturalny smak jałowca. Wystarczy odkręcić butelkę, by Lubuski Gin uwolnił bogactwo naturalnych aromatów jałowca i ziół, które są jego niezastąpionymi składnikami. Niepowtarzalny charakter i unikalna receptura wyraźnie odróżniają Lubuski Gin od innych, dostępnych na rynku.

Lubuski Gin Original zostanie poddany ocenie ekspertów podczas 43. certyfikacji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Należy przypomnieć, że jest on posiadaczem prestiżowego godła „Doceń polskie TOP PRODUKT”. Jeśli majowa edycja również zakończy się sukcesem, będzie mógł być promowany tym znakiem jakości programu przez kolejne dwadzieścia cztery miesiące.

Spójrz, powąchaj, posmakuj!

Likier Karkonoski to intensywnie aromatyczny, regionalny trunek, zawierający w swoim składzie wyciągi z aż 36  ziół i owoców leśnych, w tym około 10% soku ze świeżych jagód karkonoskich (borówek czarnych). Ten wyjątkowy Likier wpływa korzystnie na trawienie, działa wzmacniająco na organizm, zwiększa jego odporność oraz pozytywnie nastraja. Spożyty na dwie godziny przed snem, pozwala się wyciszyć, uspokoić i dobrze spać. To nie wszystko. Pobudza krążenie, reguluje pracę jelit i całego układu pokarmowego. Skutecznie przeciwdziała biegunce, działa antyseptycznie i przeciwgorączkowo.

Dzięki zawartości soku ze świeżych karkonoskich jagód oraz wyciągów z wielu ziół, wyróżnia się rubinowym kolorem i bardzo świeżym zapachem. Można spożywać go bez dodatków – doskonale smakuje podawany zarówno w temperaturze pokojowej, jak i schłodzony. Znakomicie sprawdza się również jako składnik drinków – z sokiem jabłkowym lub z sokiem z czerwonych grejpfrutów. Wielu smakoszy preferuje niewielką ilość Likieru Karkonoskiego dodaną do piwa.

Likier Karkonoski nawiązuje do 200-letnich tradycji regionu w zakresie produkcji likierów typu staniszowskiego. Produkowany był od 1810 roku w browarze w Staniszowie, a następnie od 1868 roku w nowej fabryce, zlokalizowanej pomiędzy Jelenią Górą a Cieplicami.

Ten wyjątkowy trunek weźmie udział w 42. certyfikacji Ogólnopolskiego  Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Już niebawem członkowie Loży Ekspertów ocenia jego smak, wygląd oraz stosunek ceny do jakości.

Więcej informacji na temat firmy Likieru Karkonoskiego znajdziecie Państwo na stronie internetowej http://www.likierkarkonoski.pl/

Naturalne wino z wyjątkowym widokiem

Winnica Widokowa to idealne miejsce dla każdego, kto szuka chwili odpoczynku w pięknych okolicznościach przyrody. Jak wyjaśniają jej właściciele – Nasz mały raj na Ziemi znajduje się na wzgórzach podkarpackiej miejscowości Kombornia, a degustacjom tworzonego przez nas wina towarzyszy widok na przepiękną panoramę: od słynnych Bieszczadzkich Połonin, aż po rozświetlone po zmroku podkarpackie miasta i miasteczka takie jak Iwonicz Zdrój, Krosno czy Jedlicze. Widokowa znajduje się na wysokości 470 metrów nad poziomem morza, dlatego można u nas podziwiać widok na Pogórze Gorlickie, a przy sprzyjających warunkach nawet dostrzec dalekie Tatry. Horyzont, który stanowi tło naszej winnicy w sumie ma długość ponad 100km.

Winnica Widokowa jest miejscem w 100% rodzinnym, a wina, które w niej powstają, wytarzane są z najlepszych winogron winnicy. Jej właściciele własnoręcznie pielęgnują rośliny, zbierają owoce swojej pracy i przygotowują naturalne wino, dzieląc się w ten sposób swoją pasją z innymi.

Winnica Widokowa weźmie udział w 42. certyfikacji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Podczas atestacji, która odbędzie się w dniu 2 lutego 2022 roku członkowie Loży Ekspertów ocenią trzy wina z jej portfolio. Noty specjalistów otrzymają wina: Solares, Cuvee oraz Sejblaj.

Więcej informacji na temat Winnicy Widokowej i jej oferty znaleźć można na stronie internetowej https://www.winnicawidokowa.pl/