Arcydzieło polskich rzemieślników

24 Herbs Gin Cucumber & Mint | 40% vol. – delikatny i orzeźwiający gin z wyczuwalną nutą świeżego ogórka i mięty ogrodowej oraz 24 Herbs Gin Mango & Lime | 40% vol. – delikatny i owocowy gin z wyczuwalną nutą mango i limonki to dwie propozycje firmy Trends Spirits, które sięgnięty po godło „Doceń polskie TOP PRODUKT”. Podczas 45. certyfikacji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” zdobyły komplet maksymalnych punktów we wszystkich ocenianych przez członków Loży Ekspertów kategoriach i powiększyły grono laureatów programu.

W czym zatem tkwi tajemnica smaku tych niezwykłych trunków? Jak wyjaśniają przedstawiciele radomskiej firmy Trends Spirits – Nasz gin swój niezwykle bogaty aromat zawdzięcza aż 24 szlachetnym ziołom i innym specjalnie wyselekcjonowanym komponentom, wśród których znaleźć można między innymi: cytrynę, skórkę cytrynową, rumianek, rumian rzymski, dziewannę, wrotycz, miętę pieprzową, kardamon, goryczkę, tymianek, ziele centurii, goździki, piołun czy chininę. Część z nich destylowana jest indywidualnie, w wyniku czego powstaje on z ośmiu osobnych destylatów. Następnie, aby uzyskać najlepszy efekt smakowy, dobiera się je we właściwych proporcjach. Wszystko to sprawia, że 24 Herbs Gin to prawdziwe arcydzieło polskich rzemieślników.

Więcej informacji na temat firmy Trends Spirits i jej oferty znaleźć można na stronie internetowej https://trendspirits.eu/

Nowości o ofercie Trend Spirits

24 Herbs Gin 40%,  to rześki alkohol o delikatnie słodkiej nucie – idealny składnik orzeźwiających wiosennych i letnich drinków. 24 Herbs Gin 40% świetnie komponuje się w klasycznych zestawieniach smakowych. Jego głęboki smak pozwala jednak na wyczarowanie wielu nowych zaskakujących propozycji. Gin zawdzięcza go aż 24 szlachetnym ziołom i innym specjalnie wyselekcjonowanym komponentom, wśród których znaleźć można między innymi: cytrynę, skórkę cytrynową, rumianek, rumian rzymski, dziewannę, wrotycz, miętę pieprzową, kardamon, goryczkę, tymianek, ziele centurii, goździki, piołun czy chininę. Część z nich destylowana jest indywidualnie, w wyniku czego 24 Herbs Gin 40% powstaje z ośmiu osobnych destylatów. Następnie, aby uzyskać najlepszy efekt smakowy, dobiera się je we właściwych proporcjach. Producentem tego wyjątkowego trunku jest firma Trend Spirits z Radomia.

Podczas 45. certyfikacji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” członkowie Loży Ekspertów ocenią dwie nowości z oferty Trends Spirits – 24 Herbs Gin CUCUMBER & MINT | 40% vol. – delikatny i orzeźwiający gin z wyczuwalną nutą świeżego ogórka i mięty ogrodowej oraz 24 Herbs Gin MANGO & LIME | 40% vol. – delikatny i owocowy gin z wyczuwalną nutą mango i limonki.

Smak narodzony z pasji

Polskie Likiery narodziły się z pasji. Rodzinna tradycja tworzenia trunków została zapoczątkowana w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku przez seniorkę rodziny Terleckich. Przez długie lata wytwarzane były wyłącznie na własne potrzeby i uświetniały spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Rodzinną tradycję kultywowały kolejne pokolenia tworząc likiery na bazie starych receptur. W 2017 roku rodzinna pasja dała początek firmie Polskie Likiery. Od samego początku, aż do dziś, specjały firmy tworzone są na bazie naturalnych składników połączonych z najlepszymi rodzajami spirytusu. Produkty te wyróżniają się niepowtarzalnym smakiem i aromatem i zaliczane są do kategorii Premium pod względem jakości i wyglądu. Rozlewane do karafek oraz butelek malowanych na kolor biały, ozdabianych kolorowymi etykietami wyróżniają się oryginalnym i niepowtarzalnym wyglądem.

Polskie Likiery wezmą udział w 43. certyfikacji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Podczas atestacji, która odbędzie się w dniu 11 maja w Hotelu Centrum w Sosnowcu członkowie Loży Ekspertów ocenią jedną z propozycji tego producenta – Wódkę Śląską Orkiszową.
Więcej informacji na temat firmy Polskie Likiery i jej oferty znaleźć można na stronie internetowej http://polskielikiery.pl/

Browar z historią

Browar Ciechan, należący do Grupy Browarów Regionalnych Jakubiak jest najstarszym zakładem produkcyjnym w Ciechanowie, stolicy północnego Mazowsza. Początek jego istnienia datuje na połowę XIV wieku. Podczas swojej burzliwej historii browar zmieniał nazwy oraz właścicieli, zawsze jednak produkował piwo, a w okresie międzywojennym również napoje gazowane, lemoniady, ocet i aromaty. Obecny właściciel browaru – Marek Jakubiak, z ogromną starannością odtwarza i produkuje piwo według najstarszych receptur metodą dekokcyjną dwuwarową. Piwa z Ciechanowa nagradzane na wielu konkursach otrzymują szereg nagród i wyróżnień, ale najcenniejszą jest wysoka ocena wiernych konsumentów.

Podczas 43. certyfikacji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” ich walory poznają członkowie Lozy Ekspertów. Noty za smak, wygląd oraz stosunek ceny do jakości otrzymają dwa specjały – Piwo Ciechan Wyborne – naturalne, o świeżym, lekko chmielowym smaku, słomkowym kolorze i słodkawym posmaku oraz piwo Ciechan Malinowe – w zapachu dominująca nuta świeżych, naturalnych malin, w tle lekka słodowość. W smaku wyraźnie naturalny smak malin przy jednoczesnym delikatnym akcencie goryczki chmielowej. Piwo dopracowane i wyważone pod względem słodkości.

Więcej informacji na temat Browarów Regionalnych Jakubiak i ich oferty znajdziecie Państwo na stronie internetowej https://www.brjsa.pl/

Tajemnica wybornego smaku

Lubuski to marka wysokiej jakości ginu destylowanego. Produkowany jest od trzydziestu pięciu lat według tej samej, oryginalnej receptury. Bazuje na starannie wyselekcjonowanych składnikach i nieustannie cieszy się ogromną i w pełni zasłużoną popularnością wśród konsumentów. Ten wyjątkowy trunek ten jest znakomitym przykładem idealnego połączenia nowoczesnych standardów, światowej jakości produkcji z unikatową recepturą smakową. W czym tkwi tajemnica jego wybornego smaku? Jak wyjaśniają przedstawiciele firmy Henkell Freixenet, producenta tego specjału – W procesie wytwarzania Ginu Lubuskiego owoce jałowca poddawane są maceracji i destylacji, dzięki czemu trunek zyskuje intensywny bukiet i naturalny smak jałowca. Wystarczy odkręcić butelkę, by Lubuski Gin uwolnił bogactwo naturalnych aromatów jałowca i ziół, które są jego niezastąpionymi składnikami. Niepowtarzalny charakter i unikalna receptura wyraźnie odróżniają Lubuski Gin od innych, dostępnych na rynku.

Lubuski Gin Original zostanie poddany ocenie ekspertów podczas 43. certyfikacji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Należy przypomnieć, że jest on posiadaczem prestiżowego godła „Doceń polskie TOP PRODUKT”. Jeśli majowa edycja również zakończy się sukcesem, będzie mógł być promowany tym znakiem jakości programu przez kolejne dwadzieścia cztery miesiące.