Pasieka narodzona z pasji

Miód rzepakowy jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych przez konsumentów pszczelich specjałów. Powstaje on z nektaru kwiatów rzepaku. Po bardzo szybkiej krystalizacji czysty miód rzepakowy przybiera barwę białą, podobną do smalcu. Łagodny smak i drobnoziarnista krystalizacja czynią go miodem cenionym zarówno przez osoby dorosłe, jak i dzieci. Po skrystalizowaniu ma konsystencję margaryny, przez co można go dość łatwo rozsmarować, np. na pieczywie. Warto przy tym  pamiętać, że Miód rzepakowy nie tylko wyśmienicie smakuje. Posiada również wiele niezwykle cennych właściwości. Jest  pomocny w leczeniu wątroby, trzustki, nerek, układu pokarmowego, wrzodów żołądka i dwunastnicy. Polecany jest przy leczeniu schorzeń układu krążenia, niewydolności mięśnia sercowego, dusznicy sercowej i miażdżycy. Obniża ciśnienie tętnicze krwi i wyrównuje niedobory potasu w organizmie. Skuteczny także przy przeziębieniach i stanach zapalnych dróg oddechowych. Przyspiesza gojenie ran. W przypadku oparzeń zapobiega tworzeniu się pęcherzy.

Jednym z producentów Miodu rzepakowego jest Pasieka Wiktoria. Narodzona z zamiłowania do natury, pasji i potrzeby tworzenia początkowo zaspokajała potrzeby rodziny. Z czasem pasieka rozwijała się i rosła, obecnie liczy ponad 60 rodzin pszczelich. Od kilku lat funkcjonuje jako pasieka wędrowna, a jej ule podróżują w piękne i czyste rejony Śląska (Beskidy, okolice Rud Raciborskich…). Pozwala to na większe i różnorodne zbiory. Pasieka Wiktoria oferuje wiele gatunków miodu i licznych produktów pszczelich.

Pasieka Wiktoria i jej Miód rzepakowy wezmą udział w40.certyfikacji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Atestacja programu odbędzie się w dniu 28 lipca w Hotelu Centrum w Sosnowcu.

Więcej informacji na temat Pasieki Wiktoria i jej propozycji znajdziecie Państwo na stronie internetowej https://www.pasiekawiktoria.pl/

Tradycyjne śląskie receptury

Doskonałe wędzonki – szynki, boczek, boczek cygański, wyśmienite wędliny – kiełbasy: śląska, toruńska, czosnkowa, drobiowa, parówki śląskie, winierki i frankfurterki oraz pyszne wyroby podrobowe – krupniok, żymlok, salceson i pasztetową to propozycje Zakładu Mięsnego Getrom. Asortyment jest bogaty i urozmaicony więc każdy smakosz z pewnością znajdzie w nim coś dla siebie. Co ważne, wszystkie powstające w zakładzie wędliny i wyroby podrobowe są produkowane w oparciu o stare, sprawdzone polskie receptury polskie, ale także regionalne – przede wszystkim śląskie. Firma istnieje na rynku od niemal dwudziestu lat, a dzieło z dumą kontynuuje już drugie pokolenie jej założycieli. Dzięki inwestycjom i modernizacjom, zakład jest bardzo dobrze wyposażony. Umiejętne łączenie tradycji i nowinek technicznych, a także systematyczne badania laboratoryjne i wykwalifikowana załoga pozwoliły przedsiębiorstwu osiągnąć sukces.

Getrom weźmie udział w 40 certyfikacji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Członkowie Loży Ekspertów ocenią trzy propozycje tego producenta. Noty za smak, wygląd oraz stosunek ceny do jakości otrzymają: Góralska krucha, Schabówka pieczona oraz Pasztet domowy z warzywami. Te wyjątkowe produkty legitymują się godłem „Doceń polskie TOP PRODUKT”. Zakład Mięsny Getrom ubiega się o przedłużenie licencji. Specjaliści Programu ocenią, czy ich jakość utrzymuje się na niezmiennym, wysokim poziomie.

Więcej informacji na temat Zakładu Mięsnego Getrom i jego oferty znajdziecie Państwo na stronie internetowej https://getrom.pl/

Wyjątkowy smak zamknięty w słoiku

Firma Smak Tradycji to ceniony na rynku specjalista w produkcji doskonałych wyrobów mięsnych w słoikach. Wszystkie produkty tworzone są według tradycyjnych receptur, ze składników najwyższej jakości i pasteryzowane w tradycyjny sposób. Powstają z pasją, ogromnym zaangażowaniem oraz szacunkiem do tradycji, a wszystko to sprawia, że specjały firmy Smak Tradycji posiadają wspaniały i niepowtarzalny smak, który cieszy się uznaniem coraz większego grona smakoszy. W ofercie producenta znajdują się takie rarytasy, jak między innymi Cielęcina po staropolsku, Dziczyzna po staropolsku, Gęsina pieczona, Gulasz angielski czy cała gama aromatycznych pasztetów. Wybór jest ogromny, pyszny i najwyższej jakości.

Już niebawem, podczas 40. edycji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” członkowie Loży Ekspertów przyjrzą się trzem specjałom marki Smak TradycjiKiełbasie po świniobiciu, Wątrobiance po świniobiciu, Smalcowi po świniobiciu. Ocenie poddany zostanie ich smak, wygląd oraz stosunek ceny do jakości. Jeśli lipcowa certyfikacja zakończy się ich ponownym sukcesem, te znakomite wyroby będą mogły być oznaczane godłem Programu przez kolejne dwa lata.

Więcej informacji na temat firmy Smak Tradycji i jej znakomitych propozycji znajdziecie Państwo na stronie internetowej http://www.smak-tradycji.pl/

Przed nami 40 jubileuszowa certyfikacja „Doceń polskie”!

Przed nami 40. – jubileuszowa certyfikacja Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”! Członkowie Loży Ekspertów spotkają się w dniu 28 lipca br. w Hotelu Centrum w Sosnowcu. Już dziś zapraszamy do wzięcia udziału w audycie.

Kto może wziąć udział w Programie?

Do udziału w Ogólnopolskim Programie Promocyjnym „Doceń polskie” zapraszamy polskich producentów wyrobów spożywczych. Co istotne – wielkość firmy nie ma znaczenia – w atestacji  mogą wziąć udział zarówno lokalni wytwórcy i niewielkie, rzemieślnicze  manufaktury, jaki duże, ogólnopolskie marki. Producenci mogą zgłosić do oceny dowolne, wybrane przez siebie asortymenty. Regulamin certyfikacji dopuszcza również możliwość oceny wyrobów marki własnej. Możliwości są więc nieograniczone.

Dlaczego warto zgłosić się do udział w certyfikacji?

Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie” skupia się na propagowaniu wysokiej jakości polskich produktów spożywczych, promowaniu polskich producentów i wzmacnianiu krajowych marek. Może stanowić cenne wsparcie w działaniach marketingowych. Znak graficzny „Doceń polskie” wyróżnia na półce sklepowej nagrodzony produkt  i zachęca do jego zakupu.  Prestiż Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”, doświadczenie Loży Ekspertów oraz przejrzyste zasady oceniania gwarantują rzetelną ocenę każdego z dostarczonych do audytu wyrobów. Sprawiają, że każdy z produktów wyróżnionych certyfikatem jakości „Doceń polskie” został pozytywnie zaopiniowany przez niezależnych specjalistów, legitymuje się polskim pochodzeniem i najwyższą jakością. To przekłada się bezpośrednio na decyzje zakupowe konsumentów, którzy zauważają, rozpoznają godło „Doceń polskie” i chętnie sięgają po produkty oznaczone tym znakiem.

Jakie są zasady uczestnictwa w „Doceń polskie”?

Zgłoszenie do Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” jest bezpłatne. Certyfikacje odbywają się cztery razy w roku. Produkty oceniane są pod kątem spełnienia wymagań programu oraz w trakcie bezpośredniej oceny prowadzonej przez Lożę Ekspertów. Podczas atestacji komisja sprawdza smak i wygląd oraz stosunek jakości artykułu do jego ceny i za każdą z tych kategorii przyznaje punkty. Certyfikaty “Doceń polskie” zdobywają artykuły spożywcze, które otrzymają określone regulaminem liczbę punktów, wyroby z maksymalnymi notami honorowane są dodatkowo tytułem TOP PRODUKT.

W jaki sposób można zgłosić się do Programu?

Regulamin programu i formularze zgłoszeniowe można pobrać bezpośrednio ze strony internetowej https://geminigroup.pl/zgloszenie_dp, więcej informacji na temat laureatów poprzednich edycji znajdziecie Państwo pod adresem: www.blog.docenpolskie.pl