Osiemdziesiąt lat dobrego smaku!

Augustowska Spółdzielnia Spożywców „Społem” to niemal osiemdziesiąt lat wysokiej jakości i dobrego smaku. Spółdzielnia specjalizuje się w produkcji znakomitego pieczywa, wypieków z własnej piekarni oraz pysznych i zdrowych wyrobów garmażeryjnych. Wszystkie propozycje wytwarzane są według metod rzemieślniczych i w oparciu o sprawdzone receptury, bazujące na naturalnych składnikach. Piekarnia Społem Augustów poleca pieczywo tradycyjne, pszenne, mieszane i żytnie z dodatkiem nasion zbóż o wysokich właściwościach odżywczych i zdrowotnych. Ciastkarnia oferuje szeroki asortyment tak pochlebianych przez wielbicieli słodkości ciast i wyrobów ciastkarskich. W ofercie Restauracji Albatros znajduje się natomiast szeroki wybór świeżych i zdrowych dań gotowych. Każdy konsument znajdzie więc tu coś dla siebie!

Augustowska Spółdzielnia Spożywców „Społem” była jednym z uczestników 45. Certyfikacji Ogólnopolskiego Programu “Doceń polskie”. Podczas atestacji, która odbyła się w dniu 26 października w Hotelu Centrum w Sosnowcu, członkowie Loży Ekspertów w składzie: prezes i założyciel Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni Mirek Drewniak (przewodniczący komisji), uznany szef kuchni m.in. Restauracji PRZĘDZALNIA w Hotelu Fabryka Wełny & SPA oraz Restauracji Wzorcownia Wiesław Bober, sekretarz Krajowej Rady SRW RP, audytor systemów jakości Celina Nierodkiewicz oraz redaktor miesięcznika „Rzeźnik polski” Katarzyna Salomon ocenili dwie propozycje od Spółdzielni Społem Augustów – wysokie noty za smak, wygląd oraz stosunek ceny do jakości otrzymały: Chleb Żytniak oraz Smalec smakowy Albatros. Produkty te ubiegały się o odnowienie licencji Doceń polskie. Ich kolejny sukces, jakim jest zdobycie godła „Doceń polskie TOP PRODUKT” jest potwierdzeniem wysokiej jakości i doskonałego smaku augustowskich specjałów.

Więcej informacji na temat historii Augustowskiej Spółdzielni Spożywców „Społem” – jej historii i propozycji dla klientów znaleźć można na stronie internetowej http://spolem.augustow.pl/

Opatowska krówka – znana i lubiana

Tradycyjne Krówki powstają w Opatowie od ponad czterdziestu lat według tej samej, oryginalnej receptury i przy wykorzystaniu niezmienionej metody wytwarzania. Produkowane są z naturalnych produktów – mleka najwyższej jakości, cukru, syropu ziemniaczanego i tłuszczu roślinnego bez dodatku konserwantów i środków barwiących. Warto wiedzieć, że jedyne urządzenia użyte w procesie produkcji opatowskiego smakołyku to specjalne mieszalniki, wyparki i sondy do zagęszczania mleka. Resztę robi się ręcznie, tak jak przed laty. Tym, co wyróżnia Krówkę opatowską jest jej lekko ciągliwa konsystencja przechodząca w delikatną kruchość oraz coś, czego nie posiadają inne krówki – charakterystyczna „łezka” w środku. Jej wyjątkowy smak znany jest i uwielbiany przez wiele pokoleń Polaków.

Krówka opatowska została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w kategorii wyroby piekarnicze i cukiernicze, została także doceniona przez Świętokrzyskie Dziedzictwo Kulinarne. Ten smakołyk jest również laureatem Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Podczas 45. certyfikacji programu po godło „Doceń polskie TOP PRODUKT” sięgnęły: Opatowska krówka mleczna o smaku miętowym, Opatowska krówka mleczna o smaku kakaowym, Opatowska krówka mleczna o smaku migdałowym, Opatowska krówka mleczna o smaku cynamonowym oraz Opatowska krówka mleczna z szydłowską śliwką.

Więcej informacji na temat OSM Opatów znajdziecie Państwo na stronie http://krowkaopatowska.pl/ oraz w Krówkarence, czyli w Kawiarence Krówki Opatowskiej, gdzie prowadzone są warsztaty związane z tradycyjnym ręcznym procesem produkcji opatowskich cukierków.

Święta pełne aromatu i zdrowia z miodem odsklepinowym!

Już niebawem święta Bożego Narodzenia. W ten magiczny czas podaruj swoim najbliższym tylko to, co najlepsze! Doskonałym pomysłem na świąteczny prezent mogą być więc pyszne i zdrowe Miody odsklepinowe z pasieki Omomom. Przyozdobiony w urocze ubranko, słoik pełen smaku i zdrowia będzie znakomitym podarunkiem dla podniebień Twoich najbliższych.

Dlaczego to właśnie miód odsklepinowy jest tak wyjątkowy? Odsklepiny, czyli wierzchnia część plastra z miodem zawierają wosk i miód najwyższej jakości. Są niezwykle bogate w wartościowe składniki – związki lotne i olejki eteryczne, propolis i pyłek. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat miodu odsklepinowego zajrzyj tutaj:
https://omomom.pl/kategoria-produktu/odsklepinowy/

A jeśli szukasz smakowitych inspiracji kucharskich, znajdziesz je tu:
https://omomom.pl/opowiesci/

Niech te Święta będą pełne aromatu i zdrowia z miodem odsklepinowym!

 

Produkt ręcznie wyrabiany: czy to wyłącznie hasło marketingowe?

Produkt „ręcznie wyrabiany”, czy oznacza to jego szczególne cechy i co go wyróżnia spośród innych produktów? Kiedy tak naprawdę można używać tego sformułowania w oznaczeniu na opakowaniach? 

Terminu „ręcznie wyrabiany” oznacza, że produkt powinien być faktycznie wyrabiany w sposób ręczny (istotny etap obróbki musi odbywać się ręcznie), a także ta cecha musi odróżniać go od produktów konkurencyjnych (konkurencja stosuje metody automatyczne)” – wyjaśnia Katarzyna Szatkowska, ekspert z Centrum Znakowania Żywności, na którego wsparcie mogą liczyć Laureaci Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”.

Oznaczenia „wyrabiany ręcznie” na opakowaniu Serecka Marforek. używa jego producent. Co go wyróżnia? Produkujemy na duża skalę, jednak nasze sery nadal wyrabia się ręcznie i nigdy nie zmechanizowaliśmy naszej produkcji – podkreśla Sławomir Czywilis z firmy FHU Marfor.  Produkcja odbywa się bez udziału wysokiej temperatury. Wyjątkowy smak, jakość i konsystencja oraz niezmieniony sposób produkcji pozwalają na zamieszczenie informacji o tym, że są one wyrabiane ręcznie.

Serecek Marforek ręcznie wyrabiany TOP PRODUKT „Doceń polskie” 
Więcej na: https://blog.docenpolskie.pl/serecek-marforek-wezmie-udzial-w-xxxviii-certyfikacji-docen-polskie/2020/12/18/


Informacje przekazywane na opakowaniu muszą być przede wszystkim zgodne z prawdą i
nie mogą wprowadzać w błąd przez sugerowanie, że dany środek ma szczególne właściwości, gdy wszystkie podobne mają te same właściwości. – dodaje Katarzyna Szatkowska.

Tradycyjny sposób wyrabiania we Wrześni serka śmietankowego, odbywa się bez użycia maszyn, co pozwala na uzyskanie lekkiej konsystencji, a zatem stwarza możliwości oznaczania „ręcznie wyrabiany” na opakowaniu produktu. Jest ręcznie nakładany do pojemników zachowuje przez to śmietankowy smak i grudkowatą strukturę – mówi Grażyna Kaźmierczak, pracownik działu marketingu Spółdzielni Mleczarskiej Września

 Serek śmietankowy ręcznie wyrabiany – TOP PRODUKT „Doceń polskie”
Więcej na: https://blog.docenpolskie.pl/serek-smietankowy-recznie-wyrabiany-z-sm-wrzesnia-wsrod-najlepszych/2020/11/06/

 

Jak podkreśla Danuta Komuszyna, właściciel firmy Pszenno – Żytnie Pierniki z Oleśnicy – Cały piernik wykonywany jest ręcznie, począwszy od przygotowania ciasta, zaprojektowania wzoru, wykonania formy, lukrowania, aż po pakowanie gotowych wypieków. Wszystko to sprawia, że pszenno-żytnie pierniki z Oleśnicy są znane w kraju i za granicą.- a zatem użycie terminu „ręcznie wyrabiany” jest i tutaj w pełni uzasadnione.

 

SERCA Z PIERNIKA RĘCZNIE LUKROWANE  TOP PRODUKT „Doceń polskie”
Więcej na: https://blog.docenpolskie.pl/pyszne-i-aromatyczne-pszenno-zytnie-pierniki-z-olesnicy/2022/03/07/

 

Pokazujmy na opakowaniu wyróżniające nasz produkt oznaczenia, komunikujmy na wszelakie możliwe sposoby jego szczególne właściwości tylko pamiętajmy, zawsze zgodnie z prawdą.