Hołdujemy tradycji

Firma Marfor od początku swojej działalności skupia się na budowaniu asortymentu w oparciu o produkty regionalne i tradycyjne w segmencie nabiałowym i jako pierwsza w Polsce wprowadziła produkty tego typu na rynek ogólnopolski. Specjalizuje się w produkcji, konfekcji i dystrybucji serów góralskich, zakąsek serowych wędzonych i naturalnych, a jej sztandarowym produktem są góralskie sery regionalne oferowane w szerokim asortymencie i w różnych formach. Dostępne są jako sery w tradycyjnej formie w wielu kształtach i wielkości, a tym, co je łączy, jest tradycyjny, lekko słony smak, wyjątkowa jakość oraz doskonała konsystencja wzbogacona aromatem uzyskiwanym dzięki wędzeniu naturalnym dymem. Co istotne – jak podkreślają przedstawiciele firmy – Od początku istnienia hołdujemy tradycji, dlatego też niezmiennie, sery wyrabiamy ręcznie i według regionalnych receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie, a produkcja w zakładzie nigdy nie została zmechanizowana. Nasze sery tworzone są bez udziału wysokiej temperatury, co pozwala na zachowanie tego, co w nich najcenniejsze – soli mineralnych, wapnia i białka.

Firma Marfor weźmie udział w 46. certyfikacji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Podczas atestacji, która odbędzie się w dniu 1 lutego br. członkowie Loży Ekspertów ocenią Serecek marforek wyrabiany ręcznie. Warto przypomnieć, że Serecek jest pięciokrotnym laureatem godła „Doceń polskie”. Jeśli i tym razem zdobędzie wymaganą regulaminem liczbę punktów, będzie mógł korzystać z potencjału godła przez kolejne dwadzieścia cztery miesiące.

Więcej informacji na temat firmy Marfor i jej produktów znaleźć można na stronie internetowej http://marfor.pl/

Nasz przepis na sukces

Ser ze słonecznikiem – wędzony oraz Ser z pestką dyni – wędzony to specjały firmy Rolniczy Handel Detaliczny Schmidt, które wezmą udział w 46. certyfikacji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Podczas atestacji, która odbędzie się w dniu 1 lutego 2023 roku w Hotelu Centrum w Sosnowcu Ser ze słonecznikiem – wędzony oraz Ser z pestką dyni otrzymają noty za smak, wygląd oraz stosunek ceny do jakości. Warto przypomnieć, że produkty te sięgnęły po godło programu „Doceń polskie” podczas jednej z poprzednich certyfikacji. Jeśli i tym razem zyskają uznanie specjalistów, będą mogły korzystać z potencjału tego prestiżowego znaku jakości przez kolejne dwadzieścia cztery miesiące.

W czym tkwi tajemnica doskonałego smaku serów, który tak uwielbiają klienci firmy Rolniczy Handel Detaliczny Schmidt? Jak wyjaśniają jej przedstawiciele – Nasz przepis na sukces to nie tylko najwyższa jakość używanych do produkcji składników, ale również zaangażowanie, pasja i ciężka praca. Nasze sery produkowane są ręcznie, tradycyjnymi metodami wytwarzania i na podstawie starych receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Są naturalne i pełne smaku, nie zawierają sztucznych dodatków i konserwantów. Dzięki wędzeniu nabierają dodatkowego aromatu i szlachetności.

Flaki pałuckie TOP PRODUKTEM!

W czym tkwi tajemnica niezwykłego smaku Flaków pałuckich? Ten wyjątkowy produkt – i równocześnie wielokrotny triumfator Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” – przygotowywany jest według oryginalnej receptury z naturalnych, sprawdzonych i zdrowych składników, dostarczanych przez sprawdzonych i zaufanych producentów żywności. Odpowiednia kompozycja przypraw sprawia, że Flaki pałuckie wyróżniają się znakomitym smakiem i niezwykłym aromatem. Ich producent – firma Pałuki od niemal trzydziestu lat dokłada wszelkich starań, aby usatysfakcjonować wszystkich wielbicieli tej tradycyjnej potrawy. W jej ofercie, oprócz Flaków pałuckich w rosole znaleźć można także flaki surowe, flaki wołowe, wieprzowe oraz cielęce w różnej postaci. Ogromną popularnością wśród klientów cieszą się również znakomite tradycyjne zupy, takie jak grochówka, żurek, fasolka po bretońsku czy zupa gulaszowa.

Wyjątkowe walory Flaków pałuckich w rosole doceniają nie tylko smakosze, ale również specjaliści branży spożywczej. Podczas 45. Certyfikacji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego “Doceń polskie” członkowie Loży Ekspertów przyznali im najwyższe noty za smak, wygląd oraz stosunek ceny do jakości. Flaki pałuckie w rosole sięgnęły więc po raz kolejny po tytuł „Doceń polskie TOP PRODUKT”, potwierdzający ich doskonałą klasę.

Więcej informacji na temat firmy Pałuki i jej oferty znaleźć można na stronie internetowej https://paluckie-flaki.eu

Kolejny sukces Specjalistycznego Gospodarstwa Rolnego Barbara Brychcy

Jaja z chowu klatkowego z oferty Specjalistycznego Gospodarstwa Rolnego Barbara Brychcy są cenione przez konsumentów za wysoką jakość i doskonałe walory smakowe. Dzięki karmieniu kur naturalną, produkowaną na fermie, paszą składającą się wyłącznie z pełnowartościowych zbóż, takich jak kukurydza, pszenżyto, jęczmień oraz rzepak, jaja produkowane w Specjalistycznym Gospodarstwie Rolnym Barbara Brychcy wyróżniają się nie tylko swoim znakomitym smakiem i zapachem. Charakteryzuje je także bogactwo mikroelementów i witamin. Oferta Gospodarstwa adresowana jest do właścicieli sklepów spożywczych, cukierni, restauracji, barów, zakładów żywienia zbiorowego, przetwórni, placówek pomocy społecznej, szpitali oraz klientów indywidualnych.

Specjalistyczne Gospodarstwo Rolne Barbara Brychcy wzięło udział w 45. certyfikacji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Podczas atestacji jego Jaja z chowu klatkowego uzyskały maksymalne noty za za smak, wygląd oraz stosunek ceny do jakości i po raz kolejny sięgnęły po godło „Doceń polskie TOP PRODUKT”. Kolejny sukces pozwolił na przedłużenie o dwa lata możliwości korzystania z tego prestiżowego znaku jakości.
Więcej informacji na temat Specjalistycznego Gospodarstwa Rolnego Barbara i Henryk Brychcy i jego oferty znaleźć można na stronie internetowej https://fermabrychcy.pl/

Smalec gęsi – wartościowy, zdrowy i naturalny

Smalec gęsi po raz kolejny znalazł się w gronie laureatów Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Podczas 45. atestacji Programu członkowie Loży Ekspertów przyznali mu maksymalną liczbę punktów we wszystkich ocenianych kategoriach – Smalec gęsi został wyróżniony godłem „Doceń polskie TOP PRODUKT”.
Jego producentem jest firma Desmal, oferująca konsumentom smalec wytapiany z polskiej Białej Gęsi Kołudzkiej, będącej chronionym prawem polskim gatunkiem gęsi.

Co warto wiedzieć o tym wyjątkowym tłuszczu? Jak wyjaśniają przedstawiciele firmy –  Smalec gęsi stosuje się do smażenia, smarowania pieczywa i jako dodatek do wielu potraw. Co ważne, gęsie sadło w bardzo dużej części składa się z kwasu oleinowego, który redukuje poziom „złego cholesterolu” we krwi. Smalec gęsi oferowany przez firmę Desmal jest wartościowy, zdrowy i w pełni naturalny. Nie zawiera w swoim składzie żadnych dodatków ani konserwantów. Jest również odporny na wysokie temperatury. Oprócz zastosowań kulinarnych, świetnie sprawdza się w profilaktyce i wspomaganiu leczenia chorób oraz w kosmetyce i pielęgnacji. Zawiera wiele cennych składników odżywczych i posiada niemal idealny bilans kwasów tłuszczowych.