Sałatka jarzynowa firmy DEGA zostanie ponownie oceniona

– Zajmujemy się produkcją sałatek majonezowych: warzywnych, mięsnych i śledziowych oraz innych przetworów rybnych: konserw, galaret, ryb w zalewach i w sosach greckich. Nasze portfolio to ponad 200 produktów w różnych opakowaniach – informują przedstawiciele firmy DEGA Spółka Akcyjna. Producent z siedzibą w Karnieszewicach (koło Koszalina)  jest obecny na rynku od 1992 roku.

Dzięki konsekwentnie realizowanej polityce rozwoju od 2004 roku jesteśmy przedsiębiorstwem, które spełniło warunki niezbędne do konkurowania na rynku Unii Europejskiej. Corocznie przechodzimy pomyślnie kolejne audyty certyfikujące potwierdzające wdrożony i stosowany Zintegrowany System Zarządzania jakością na zgodność z wymaganiami IFS wersji 6 i BRS wersji 7. Posiadamy również Certyfikat Międzynarodowego Zrównoważonego Rybołówstwa  MSC (Marine Stewardship Coucil) – podkreślają reprezentanci spółki.

Kolejnym dowodem najwyższej jakości wyrobów firmy DEGA jest certyfikat Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”.
Podczas XX atestacji żywności Sałatka jarzynowa z jajkiem opisywanego wytwórcy otrzymała znak jakości oraz tytuł TOP PRODUKT. Sukces firmy DEGA jest tym większy, że mianem tym honoruje się wyłącznie żywność, która otrzyma maksymalne noty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny.

Certyfikat „Doceń polskie” jest przyznawany na 2 lata, a ponieważ niebawem dobiegnie końca okres ważności znaku, sałatka firmy DEGA zostanie oceniona raz jeszcze. Jeśli powtórna atestacja zakończy się pozytywnym wynikiem, producent zyska możliwość dalszego posługiwania się godłem promocyjnym. Atestacja będzie miała miejsce 24 października br. w Sosnowcu.

W oczekiwaniu na werdykt jury zapraszamy do odwiedzenia strony www.dega.pl. Witryna pozwala nie tylko poznać filozofię działania spółki, czy jej asortyment, ale dostarcza także inspiracji kulinarnych.

Czy Papryka konserwowa zdobędzie laury „Doceń polskie” po raz trzeci?

Odpowiedź na to pytanie poznamy podczas XXX atestacji żywności organizowanej w ramach programu „Doceń polskie”. Audyt odbędzie się 24 października br. w Sosnowcu. Tego dnia członkowie Loży Ekspertów ocenią m.in. Paprykę konserwową sygnowaną marką „Ogródek Dziadunia”.

Specjał już dwukrotnie zyskał uznanie Loży Ekspertów. Podczas XII oraz XX atestacji specjaliści z branży spożywczej przyznali jej zarówno znak jakości „Doceń polskie”, jak i tytuł TOP PRODUKT.
Kolejna ocena nagrodzonej wcześniej żywności wynika bezpośrednio z regulaminu programu. Zgodnie z nim znak promocyjny jest nadawany na 2 lata. Po tym czasie producent może zgłosić artykuł spożywczy do ponownego sprawdzenia. Jeśli wynik atestacji jest pozytywny, wytwórca przez następne 24 miesiące może promować swój wyrób certyfikatem „Doceń polskie”. Kolejne wyróżnienie żywności dowodzi, że jej producent utrzymuje najwyższą jakość bez względu na mijający czas. Taka powtarzalność ma w branży spożywczej ogromne znaczenie!

Papryka konserwowa nie jest jedyną propozycją „Ogródka Dziadunia”, którą wyróżniono znakami jakości programu „Doceń polskie”. Podczas dotychczasowych audytów nagrodzone zostały także: Ogórki konserwowe, Kapusta kiszona z grzybami leśnymi, Koncentrat barszczu czerwonego, Buraczki wiórki oraz Syrop z malin. Co ważne, wszystkie specjały otrzymały również zaszczytne tytuły TOP PRODUKT, każdy z nich nagrodzono przynajmniej dwukrotnie.

Na wyliczonych propozycjach oferta firmy jednak się nie kończy. Można się o tym przekonać odwiedzając stronę www.ogrodekdziadunia.pl i przeglądając zawarte tam informacje o produktach. Zachęcamy także do przetestowania przepisów kulinarnych dostępnych w tej witrynie.

„Ogródek Dziadunia” Czesław Ślusarczyk Spółka Jawna to rodzinna firma, której historia sięga 1991 roku. Producent z  bogatą tradycją przetwórstwa warzyw i owoców ma siedzibę w malowniczej miejscowości Wąsosz Dolny (2 km od brzegu Warty).
Firma opiera swoje produkty o tradycyjne receptury, korzystając przy tym wyłącznie z naturalnych produktów od sprawdzonych dostawców, dlatego też promuje swoje wyroby słowami „Receptury od serca”.
Producent jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Niebawem dowiemy się czy do ich grona dołączy kolejny certyfikat programu „Doceń polskie”.

Pierogarnia Piaski zdobyła dwa certyfikaty i tytuł TOP PRODUKT

docen_polskie_pierogarnia_piaski_logo
Pierogi z mięsem, serem, kapustą i grzybami oraz pierogi ze szpinakiem i serem typu feta, a także naleśniki, kopytka i pierogi leniwe – tak najkrócej można scharakteryzować ofertę Pierogarni Piaski, laureata XIII certyfikacji żywności programu „Doceń polskie”.

Mieszcząca się w Piaskach (woj. lubelskie, pow. świdnicki) regionalna manufaktura wyspecjalizowana w produkcji najwyższej jakości pierogów. Firma jest członkiem Polskiej Izby Technologii i Wyrobów Naturalnych, a podczas niedawnego audytu została wyróżniona za Pierogi z wołowiną orazPierogi ruskie. Oba wyroby zdobyły certyfikaty „Doceń polskie”, a Pierogom z wołowiną eksperci przyznali także tytuł TOP PRODUKT. Oznacza to, że wyroby te zdobyły maksymalną liczbę punktów za smak i wygląd oraz stosunek jakości do ceny.

Pierogi z wołowiną należą do grona najlepszych wyrobów Pierogarni Piaski. To ekskluzywne pierogi wytwarzane ręcznie na podstawie staropolskiej receptury z mięsa wołowego i ekologicznych warzyw. Z kolei Pierogi ruskie powstają z naturalnego twarogu, ziemniaków i cebuli. To tradycyjne polskie danie jest w Piaskach wytwarzane ręcznie. Pierogi cechują się delikatnym i cienkim ciastem.

Wyroby opisywanego zakładu można nabyć w sklepach  na terenie województw mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego (dokładne adresy placówek są dostępne na stronie internetowej firmy). Przedstawiciele pierogarni zapowiadają, że uwzględnią godło „Doceń polskie” w swoich działaniach promocyjnych, dzięki temu nagrodzone produkty będzie można bez trudu odnaleźć w sklepie, pośród innych wyrobów tego typu.

Wyniki lipcowego audytu jednoznacznie wskazują, że lubelska pierogarnia oferuje produkty wysokiej jakości. W czym tkwi tajemnica jej sukcesu?
– Znakiem firmowym i podstawą jakości zakładu jest stosowanie surowców opartych o naturalne składniki np. warzywa uprawiane bez zastosowania sztucznych nawozów. Dzięki temu dostarczane do sklepów pierogi są zdrowym i bezpiecznym źródłem wartości odżywczych, szczególnie ważnym dla dzieci w wieku rozwojowym – czytamy na stronie internetowej firmy.

Pierogarnia Piaski (jako jeden z nielicznych zakładów produkujących pierogi) używa do produkcji wyłącznie mięsa klasy ekstra, zaś warzywa będące składnikami wyrobów manufaktury pochodzą z wyselekcjonowanych gospodarstw rolnych, uprawiających ziemię ekologicznymi metodami, tj. bez sztucznych nawozów i chemicznych środków ochrony roślin.
Jaja służące do wyrobu przysmaków pochodzą z kolei od kur karmionych naturalnymi paszami, hodowanych na wolnych wybiegach. Również mąka stosowana przez Pierogarnię Piaski należy do najlepszej na rynku światowym; jest produktem wysokiej jakości nie zawierającym ulepszaczy, spulchniaczy i sztucznych enzymów.
docen_polskie_Domino_pierogi-ruskie docen_polskie_Domino_pierogi-z-wołowiną

Chleby Piekarni „Jędryka” zdobyły tytuły TOP PRODUKT

docen_polskie_jedryka_logo
Chleb mazowiecki
oraz Chleb żytni z asortymentu Zakładu Produkcyjno-Handlowego Lech Jędryka z Częstochowy otrzymały od Loży Ekspertów maksymalne noty za smak, wygląd oraz stosunek jakości do ceny. Wypiekom przyznano certyfikaty programu oraz tytuły TOP PRODUKT.
Laury programu „Doceń polskie” to kolejne wyróżnienie zdobyte przez częstochowską Piekarnię.
Warto przypomnieć, że podczas Dożynek Jasnogórskich we wrześniu 1999 roku firma otrzymała  Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy za „Wieloasortymentowość i wysoką jakość produkowanego pieczywa”. Producent został również uhonorowany tytułem „Piekarz Roku 2002” w kategorii „Duże piekarnie”, nadanym przez Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP oraz Stowarzyszenie „Międzynarodowe Targi Chleba”. Krajowa Izba Gospodarcza przyznała zaś Piekarni tytuł „Przedsiębiorstwo FAIR PLAY” .
W 2014 Firma otrzymała ogólnopolski tytuł Jakość Roku 2014.

Historia Piekarni „Jędryka” rozpoczyna się w roku 1948, kiedy to Aleksander Krysiak wraz z żoną Heleną wydzierżawił budynek piekarni przy ulicy św. Rocha 56 w Częstochowie. Pierwotnie zakład zajmował bardzo małą powierzchnię, mieścił się na zaledwie 60m²!

Pierwsze znaczące zmiany wprowadzono w 1978 roku (gdy zakład został przejęty przez Lecha Jędrykę – zięcia założyciela Piekarni), lecz dogłębna modernizacja rozpoczęła się kilka lat później, dokładniej – w roku 1982. Ciekawostkę stanowi fakt, iż zmiany zainspirowane były pobytem właściciela firmy we Francji i jego odwiedzinami w tamtejszych piekarniach.

Po ponad 65 latach istnienia, Piekarnia „Jędryka” jest nowoczesnym zakładem o ugruntowanej pozycji na rynku. Obecnie jest firmą zatrudniającą kilkadziesiąt osób i posiadającą własną sieć sklepów firmowych. Piekarnia proponuje konsumentom szeroki wybór pieczywa a także słodkich wypieków. Jej asortyment dostępny jest na stronie internetowej firmy – www.jedryka.pl
docen_polskie_Lech-Jędryka_chleb-mazowiecki docen_polskie_Lech-Jędryka_chleb-żytni

TOP PRODUKTY wprost z kapuścianej stolicy Polski

docen_polskie_janslab_LOGO-JPG
Kapuściana stolica Polski – tak powszechnie tytułuje się Charsznicę, położoną w Małopolsce, a dokładniej w powiecie miechowskim. To właśnie w tam co roku odbywa się Święto Kapusty.
W Charsznicy swoją siedzibę ma firma JAN-SŁAB Spółka Jawna, Paweł Janus, Agata Słaboń.
Jak zapewniają przedstawiciele firmy  JAN-SŁAB od ponad 20 lat produkuje wyśmienite produkty kwaszone wytwarzane z surowców pochodzących z własnych gospodarstw rolnych oraz dostarczanych przez sprawdzonych dostawców.

Podczas minionej certyfikacji Loża Ekspertów wyróżniła dwa wyroby spółki. Lożę Ekspertów zachwyciły: Kapusta kwaszona i Ogórki kwaszone.
Wyniki audytu mówią same za siebie – jury przyznało kwaszonym specjałom maksymalne noty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny.  Tym samym, Kapusta kwaszona i Ogórki kwaszone zdobyły tytuły TOP PRODUKT.

Poza wymienionymi produktami, spółka  JAN-SŁAB oferuje sezonowo Kapustę Kwaszoną Młodą, a także Ogórki Małosolne. Od niedawna firma wprowadziła dwa produkty, a mianowicie: Kapustę kwaszoną firmową z papryką i jabłkiem oraz Ogórki firmowe w zalewie słodko-kwaśnej,  które cieszą się uznaniem wielu klientów.
W jej asortymencie znajdziemy także sok z kiszonej kapusty, przecier ogórkowy, a także różnego rodzaju wyśmienite pasteryzowane sałatki warzywne z kapusty czerwonej , białej oraz ogórków kiszonych.
docen_polskie_jan-słab_kapusta-kwaszona docen_polskie_jan-słab_ogórki-kwaszonedocen_polskie_janslab_Kapusta-JPG docen_polskie_janslab_Ogórki-JPG docen_polskie_janslab_Tradycyjne-Kwaszenie