Smak łączymy z historią i wieloletnim doświadczeniem

Z Łukaszem Wielgat – dyrektorem zakładu mięsnego GS Samopomoc Chłopska Pruszcz rozmawia Katarzyna Salomon

GS Pruszcz była uczestnikiem w 41. Certyfikacji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Proszę powiedzieć, co zadecydowało o wzięciu udziału w atestacji?
Największy wpływ na naszą decyzję miał fakt, że marka „Doceń polskie” jest coraz bardziej rozpoznawalna w całym kraju. Chcieliśmy też spróbować swoich sił w konkursie ogólnopolskim, dotychczas występowaliśmy bowiem na terenie lokalnym. Staramy się, aby nasze wyroby były wysokiej jakości, co potwierdzają zdobyte nagrody. Pytaniem otwartym pozostawało tylko to, jak prezentują się one względem konkurencji ogólnokrajowej. Okazuje się, że całkiem dobrze. Jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatu.

Wasza Kiełbasa krucha zachwyciła członków Loży Ekspertów 41. Edycji Ogólnopolskiego programu Promocyjnego „Doceń polskie” i zdobyła godło ,„Doceń polskie TOP PRODUKT. Ten wyjątkowy produkt zdobył także drugie miejsce w Konkursie To mi smakuje! Eksperci rekomendują. Jak Pan sądzi, jakie walory zadecydowały o jej sukcesie?
Charakteryzując Kiełbasę kruchą, należy powiedzieć, że jest ona cienka, typowo laskowa, ze 122 gramów mięsa powstaje 100 g. kiełbasy. W zakładzie bardzo długo głowiliśmy się nad stworzeniem receptury tego produktu. Przygotowywaliśmy go na Festiwal Smaku w Grucznie. Chcieliśmy zachwycić jurorów i to nam się chyba udało, gdyż otrzymaliśmy wyróżnienie „Jury Artystów i Dziennikarzy”

Jakimi jeszcze asortymentami może poszczycić się Wasz zakład?
Nasz asortyment jest nie tylko bardzo bogaty, ale i wyjątkowy. Smak łączymy z historią i wieloletnim doświadczeniem. Początki zakładu z Pruszcza sięgają 1945 roku. Wiele naszych receptur ma po kilkadziesiąt lat. W całej naszej historii otrzymaliśmy mnóstwo nagród, trudno byłoby je tutaj wszystkie wymienić. Nasi klienci uwielbiają Szynkę olchową, nie tak dawno reaktywowaliśmy Szynkową z przepisu z lat 60. Wszystkich receptur skrzętnie pilnujemy, to historia i siła naszej Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Wielu, szczególnie starszych klientów zaznacza, że robią u nas zakupy, bo smak wędlin przypomina im dawne czasy. Dodają, że w supermarkecie, czy innych sklepach na próżno szukać takich rarytasów. Wracając na koniec do wyróżnień, pochwalę się jeszcze Kiełbasą kociewską. Kilka lat temu w konkursie „Nasze Dobre z Kujaw i Pomorza. Znak jakości Gazety Pomorskiej” wygrała zarówno głosami kapituły, jak i czytelników.

W jaki sposób promujecie swój sukces w programie?
Jesteśmy dumni z wyróżnienia w programie „Doceń polskie”. Informację o wyróżnieniu zawarliśmy w ulotkach, które wręczane są klientom w naszych sklepach. Oczywiście poza ulotkami prowadzimy też bezpłatną degustację. To nie wszystko. W najbliższych miesiącach przeprowadzimy dużą kampanię reklamową w Bydgoszczy, gdzie będą wyświetlane spoty na telebimach.

Czy, według Pana, inicjatywy tego typu, jak Program Promocyjny „Doceń polskie” są potrzebne polskim konsumentom i producentom i dlaczego?
Tak zwane wyróżniki, takie jak „Doceń polskie” czy inne znaki jakości są potrzebne, szczególnie w dzisiejszych czasach. Konkurencja jest ogromna. Sklepowe półki aż uginają się od wszelkiego rodzaju szynek, kiełbas czy pasztetów. Skąd klient ma wiedzieć, który z produktów jest najlepszy? Pomagają mu w tym znaki, takie jak „Doceń polskie” , które tym samym dają przewagę nad konkurencją.

Dziękuję za rozmowę.

Smacznie …od zawsze!

Lubimy dobrze zjeść, cenimy sprawdzone receptury, wyraziste smaki i aromaty, wysoką jakość składników i po prostu… przyjemność spożywania dobrych, zdrowych rzeczy. Nie wszyscy jednak mamy czas, aby celebrować przygotowywanie posiłków, często przeszkodą jest również brak kulinarnych talentów. Nie znaczy to jednak, że jesteśmy w sytuacji bez wyjścia –  z pomocą przychodzą gotowe propozycje polskich producentów. Są nimi na przykład specjały Grupy Handlowej Wędliny od Zawsze – laureata Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”.  

Wśród propozycji Grupy, smakosze mogą znaleźć aż jedenaście smacznych mięsnych rarytasów w słoikach: Wieprzowinkę od zawsze,  Łopatkę …od zawsze,  Przysmak …od zawsze, Mięsko …od zawsze, Pasztet …od zawsze, Smalczyk z mięskiem, Gulasz angielski, Dziczyznę …od zawsze, Pasztet z dzika, Smarowidło grzybowe z dzika oraz Smarowidło z dzika. Fanów pierogów i tradycyjnej kuchni z pewnością zainteresują Pierogi z serem, Pierogi z kapustą i grzybami, Pierogi ruskie oraz Pierogi z mięsem. Warto wiedzieć, że wszystkie  z wymienionych produktów  znalazły się w gronie najlepszych produktów 41. atestacji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” i sięgnęły po godło „Doceń polskie TOP PRODUKT”, zarezerwowane dla propozycji wyróżniających się najwyższą jakością i doskonałym smakiem.

Sentyment i szacunek do staropolskich smaków, to priorytet marki Wędliny …od zawsze, a jej misją jest sprostanie oczekiwaniom współczesnego klienta. Szeroki asortyment wyrobów wędliniarskich, łączy wieloletnie, sprawdzone receptury z aktualnymi inspiracjami kulinarnymi. Wszystko to sprawia, że Wędliny …od zawsze to produkty o zawsze wyjątkowym smaku i najwyższej jakości.

Więcej informacji na temat Grupy Handlowej Wędliny od Zawsze znajdziecie Państwo na stronie internetowej https://wedlinyodzawsze.pl/

Maksymalne noty dla Kiełbasy kruchej

Początki istnienia Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Pruszczu sięgają 1945 r. Przez lata obecności na rynku firma przechodziła wiele zmian i modernizacji. Aktualnie Spółdzielnia zatrudnia około 190 pracowników, jej działalność prowadzona jest w 22 sklepach, bazie obrotu rolnego, młynie, piekarni, masarni, stacji obsługi pojazdów samochodowych i restauracji. Swoim klientom Spółdzielnia oferuje najwyższej jakości produkty mięsne i pieczywo, wytwarzane z lokalnych produktów. Jak podkreślają jej przedstawiciele – Jesteśmy firmą, która zapewnia najwyższą jakość oferowanych usług, a przy tym wspiera lokalny przemysł. Nasze produkty powstają dzięki lokalnym rolnikom, którzy dostarczają zboże oraz żywiec. Zapewniamy zaopatrzenie zarówno dla klientów indywidualnych, jak i stałe dostawy dla klientów biznesowych.

Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Pruszczu wzięła udział w 41. certyfikacji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego “Doceń polskie”. Podczas atestacji, która odbyła  się w dniu 27 października br. członkowie Loży Ekspertów ocenili Kiełbasę kruchą z jej oferty. Produkt ten otrzymał maksymalne noty za smak, wygląd oraz stosunek ceny do jakości został uhonorowany najwyższym wyróżnieniem programu – godłem „Doceń polskie TOP PRODUKT”.

Więcej informacji na temat Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Pruszczu znaleźć można na stronie internetowej https://www.gspruszcz.pl/

Doskonała propozycja dla wielbicieli słodkich wypieków

Idealne do popołudniowej herbaty lub kawy, cudownie kruche i wypełnione po brzegi pełnym smaku i aromatu nadzieniem – Rogaliki kruche z marmoladą to doskonała propozycja dla wszystkich wielbicieli słodkich wypieków. Ich wyjątkowe walory zostały potwierdzone podczas 41. certyfikacji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego “Doceń polskie”. Podczas atestacji zdobyły maksymalne noty za smak, wygląd oraz stosunek ceny do jakości i po raz kolejny sięgnęły po godło “Doceń polskie TOP PRODUKT”, co dowodzi, że ich wysoka jakość i doskonały smak utrzymują się na niezmiennym wysokim poziomie.

Producentem wyróżnionych Rogalików kruchych z marmoladą jest Piekarnia Wilamowice, należąca do firmy Kupiec GE-ES. Piekarnia od ponad siedemdziesięciu lat  dostarcza klientom niezwykle różnorodne propozycje doskonałych wypieków. Wśród jej propozycji znaleźć można między innymi ciasta i ciasteczka, torty, drożdżówki, kanapki oraz chleby wypiekane na naturalnym zakwasie. Ofertę uzupełniają wyroby garmażeryjne jak: krokiety z różnymi nadzieniami, gołąbki, paszteciki, galantyny i wiele innych wyrobów mięsnych.. Wszystkie produkty wilamowickiej piekarni charakteryzują się świetnym smakiem, najwyższą jakością i przystępną ceną. Dostępne są we własnych sklepach firmowych Delikatesy Centrum, własnych sklepach piekarniczych oraz w licznych punktach handlowych. Ich sprzedaż prowadzona jest nie tylko na rynku lokalnym, ale również na regionalnym – w promieniu ponad 100 km.

 

Więcej informacji na temat Piekarni Wilamowice i jej oferty znaleźć można na stronie internetowej https://piekarniawilamowice.com.pl/

 

Pasja i tradycja

Pierogi z kapustą charsznicką i grzybami po raz kolejny znalazły się w gronie laureatów Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń Polskie”. Podczas 41. audytu zostały wyróżnione godłem “Doceń polskie TOP PRODUKT”, a warunkiem jego uzyskania było zdobycie maksymalnych not we wszystkich ocenianych przez specjalistów kategoriach. 

Producent wyróżnionych specjałów – Pracownia Pierogowa Sekret Smaku specjalizuje się w wytwarzaniu wyrobów garmażeryjnych, powstających w oparciu o tradycyjne i sprawdzone rodzinne receptury. Jak dodają przedstawiciele firmy – Jesteśmy producentem wyrobów garmażeryjnych, które powstają dzięki naszej wielkiej pasji.  Wszystkie produkty wytwarzane są ręcznie przez wykwalifikowanych pracowników w domowej kuchni, jaka została stworzona w Pracowni Pierogowej Sekret Smaku. Gwarantuje to nie tylko doskonały smak i najwyższą jakość wyrobów, ale również zaspokojenie najbardziej wyszukanych gustów wymagających klientów. Wyroby produkowane są bez dodatków środków ulepszających i konserwujących.

W ofercie Pracowni Pierogowej Sekret Smaku znajdują się między innymi pierogi, naleśniki, krokiety, gołąbki, dania obiadowe, ryby, produkty mączne, wyroby garmażeryjne, sałatki, surówki, sosy oraz desery. Konsumenci mogą znaleźć je w dziewiętnastu sklepach firmowych zlokalizowanych w Krakowie oraz u kontrahentów-odbiorców firmy.

Więcej informacji na temat firmy Sekret Smaku znajdziecie Państwo na stronie funpage producenta https://www.facebook.com/SekretSmakuBociana8