Wszystko dla zdrowia

Firma Primus, znana z produkcji prozdrowotnych specjałów, odniosła kolejny znaczący sukces, a jej produkty, wyróżniające się wysoką jakością, nieustannie zdobywają uznanie zarówno wśród konsumentów, placówek edukacyjnych, w branży gastronomicznej oraz wśród ekspertów. Podczas niedawnej – 47. certyfikacji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń Polskie”, członkowie komisji programu ocenili cztery propozycje firmy Primus, które ubiegały się o odnowienie licencji „Doceń Polskie”. Produkty te, a mianowicie Olej rzepakowy tłoczony na zimno, Olej słonecznikowy tłoczony na zimno, Ocet jabłkowy 6%, oraz Avitek kwas mlekowy spożywczy, zdobyły najwyższe noty za smak, wygląd oraz stosunek ceny do jakości. W rezultacie, po raz kolejny, zostały uhonorowane godłem „Doceń Polskie TOP PRODUKT”. To zaszczytne wyróżnienie umożliwi firmie promocję tych wyjątkowych produktów z prestiżowym znakiem jakości przez kolejne dwa lata.

Poznajmy bliżej laureatów 47. atestacji:
Oleje słonecznikowy, rzepakowy i lniany – tłoczone na zimno, nierafinowane i niefiltrowane, wytwarzane są z polskiego ziarna bez GMO i alergenów. Stanowią bogate źródło cennych witamin i tłuszczów, co czyni je idealnym wyborem dla osób dbających o zdrową dietę.

Ocet jabłkowy 6% pozyskiwany jest w drodze naturalnej biologicznej fermentacji, bez dodatków, barwników i konserwantów. Jego zastosowanie w profilaktyce zdrowotnej, dietach odchudzających oraz domowej kosmetologii ze względu na bogate właściwości zdrowotne jest nieocenione.

Avitek kwas mlekowy spożywczy – naturalny zamiennik octu spirytusowego, uzyskiwany z buraków cukrowych, korzystnie wpływa na układ pokarmowy. Jest wykorzystywany do regulowania kwasowości produktów ekologicznych i posiada właściwości bakteriologiczne, które wspierają proces trawienia oraz hamują rozwój szkodliwych drobnoustrojów w przewodzie pokarmowym.

Więcej informacji na temat firmy Primus i jej wyjątkowych produktów znajdziecie Państwo na stronie internetowej http://www.primus.waw.pl/

Wiekowe tradycje i wyjątkowe smaki

Firma Frozpol, jest sukcesorem firmy rodzinnej już od ponad 25 lat. Jej wyjątkowym produktem jest półprodukt mrożony do sporządzania tradycyjnej zupy pod nazwą – Czernina, Czarnina, Czarna Polewka czy Jusznik. Warto wiedzieć, że ten zapomniany już nieco przysmak królował na stołach w wielu naszych domach w różnych regionach Polski – od Mazowsza, Wielkopolskę, Kaszuby oraz Pomorze, Warmię czy Mazury. To właśnie w tych regionach Czernina jest znana i uwielbiana. Nawet Minister Rolnictwa wpisał ją na Listę Produktów tradycyjnych i Regionalnych jako zupa Czernina. Pisali o niej nawet w Panu Tadeuszu. Jak dodają przedstawiciele przedsiębiorstwa – Oferowana przez nas Staropolska polewka została opracowana na bazie tradycyjnego, używanego od pokoleń, rodzinnego przepisu. Może być przygotowywana z kaczki, gęsi oraz wieprzowa. Na Litwie na przykłada z karpia. Nasz wyjątkowy proces technologiczny i produkcyjny objęty jest od lat ochroną patentową. Dzięki temu niezmienna od pokoleń receptura, jej smak i wysoka jakość cieszą się doskonałą opinią zarówno wśród gospodarstw domowych, jak i u zawodowych kucharzy, ale nie tylko…

Znakomite walory Staropolskiej polewki docenili także eksperci 47.certyfikacji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Podczas atestacji członkowie komisji przyznali jej maksymalną liczbę punktów we wszystkich ocenianych kategoriach. Staropolska polewka zdobyła godło „Doceń polskie TOP PRODUKT.

Więcej informacji na temat firmy Frozpol i jej oferty znajdziecie Państwo na stronie internetowej https://www.frozpol.com/

Innowacyjne podejście do tradycyjnego serowarstwa

Serowarnia Golęczewo odniosła wielki sukces, uczestnicząc w 47. edycji certyfikacji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. W ramach tej inicjatywy, członkowie Loży Ekspertów poddali ocenie jedną z jej propozycji – Ser dojrzewający GOLD z Golęczewa. Produkt ten zyskał uznanie specjalistów, co zaowocowało przyznaniem godła „Doceń polskie TOP PRODUKT”.

Serowarnia Golęczewo to miejsce, gdzie powstają sery, które stanowią prawdziwą esencję polskiego smaku i tradycji serowarskiej. To właśnie tu tradycja i nowoczesność harmonijnie łączą się ze sobą. Firma działa w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym, zachowując jednak wierność tradycyjnym technikom serowarskim. Źródłem mleka, które wykorzystywane jest do produkcji, są lokalni producenci, co gwarantuje zawsze świeży i naturalny surowiec. W Golęczewie ręcznie wytwarzane są prawdziwe sery, opierające się na recepturach i metodach czerpanych z wielu lat doświadczeń w rzemiośle serowarskim. Filozofia zakładu oraz starannie zaplanowane procesy umożliwiają mu tworzenie tradycyjnych wyrobów mleczarskich prawie każdego rodzaju – od  tradycyjnego cierpliwie ukwaszanego twarogu bez żadnych dodatków, poprzez sery solankowe o charakterze śródziemnomorskim, sery dogrzewane, serki z delikatnym dodatkiem szlachetnej pleśni, aż po sery o różnym stopniu dojrzałości.

Więcej informacji na temat Serowarni Golęczewo i jej oferty znaleźć można na stronie internetowej https://serowarniagoleczewo.pl/

Niezmiennie wysoki poziom

Istniejąca od 1991 roku firma System-Drob znajduje się w czołówce specjalistów w dziedzinie hodowli, uboju oraz dystrybucji drobiu. Ten nowoczesny zakład ubija dziennie około 50 000 sztuk kurczaków, a na swoim wyposażeniu posiada najnowocześniejszą dostępną na rynku linię rozbioru, dzięki której może podzielić na części około 6000 sztuk ubitego drobiu na godzinę. Zakład jest również zaopatrzony w innowacyjne maszyny do trybowania i filetowania kurczaka. Jego siedziba jest zlokalizowana w malowniczym Lubomierzu, gdzie znajduje się zarówno zakład uboju, jak i kompleks biurowy oraz centrum logistyczne. Jak podkreślają przedstawiciele firmy – Od samego początku, naszym priorytetem jest sprostanie wysokim wymaganiom klientów zarówno na krajowym, jak i międzynarodowym rynku. Oferujemy im produkty o niekwestionowanej jakości.

Podczas 47. edycji certyfikacji, Loża Ekspertów przyjrzała się jednej z propozycji firmy System-Drob – Świeżemu kurczakowi klasy A. Produkt po raz kolejny zdobył uznanie specjalistów i został uhonorowany prestiżowym godłem „Doceń Polskie TOP PRODUKT”. To wyróżnienie jest zarezerwowane dla propozycji, które wyróżniają się wyjątkowymi walorami. Kolejny sukces w programie „Doceń Polskie” potwierdza, że mimo upływu czasu, jakość produktów System-Drob utrzymuje się na niezmiennie wysokim poziomie.

Więcej informacji na temat firmy System-Drob znajdziecie Państwo na stronie internetowej http://system-drob.pl/

Szacunek dla rodzinnych receptur

Priorytetem Zakładu Przetwórstwa Mięsnego Dworecki jest utrzymanie najwyższej jakości, trwałości i wyjątkowego smaku produkowanych tu mięsnych specjałów. Te doskonałe produkty są wytwarzane z dbałością o każdy detal, z surowców pozyskiwanych wyłącznie od lokalnych dostawców z Polski. Wyjątkowy aromat nadają im starannie wyselekcjonowane dodatki i naturalne przyprawy, a ich niepowtarzalny smak to efekt szacunku dla rodzinnych receptur. W ofercie Zakładu znajduje się ponad sto pięćdziesiąt różnych propozycji, w tym wędzonki, kiełbasy suche, kiełbasy cienkie, kiełbasy kanapkowe, wyroby podrobowe i garmażeryjne, a także różne rodzaje mięsa wieprzowego i wołowego, które cieszą się ogromnym uznaniem wśród konsumentów. Jak podkreślają przedstawiciele firmy – Jesteśmy wierni naszej misji dostarczania najwyższej jakości mięsnych przysmaków. Nieustannie dążymy więc do doskonalenia i zachowania najwyższych standardów, aby oferować naszym klientom tylko to, co najlepsze.

Dwie z propozycji Zakładu Przetwórstwa Mięsnego Dworecki – Parówki Juniorki oraz Serdelka Wiedeńska osiągnęły szczególny sukces podczas 47. edycji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń Polskie”. Otrzymały one maksymalną liczbę punktów za smak, wygląd oraz stosunek jakości do ceny, co zaowocowało przyznaniem im prestiżowego godła „Doceń Polskie TOP PRODUKT”. To już kolejne potwierdzenie niezmiennie wysokiej jakości produktów firmy Dworecki.

Więcej informacji na temat Zakładu Przetwórstwa Mięsnego Dworecki znaleźć można na stronie internetowej https://www.dworecki.pl/