Świętujmy Dzień Polskiej Żywności!

Już dziś – 25 sierpnia – Dzień Polskiej Żywności. To wyjątkowe święto zostało zainicjowane przed dziesięciu laty przez organizatorów Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” po to, aby zwrócić uwagę konsumentów na ogromne bogactwo naszych kulinarnych tradycji i różnorodną ofertę rodzimych producentów żywności, wpierając tym samym działania lokalnych wytwórców.

Pamiętajmy o tym, że obfitość polskich potraw i produktów spożywczych stanowi wyjątkowy skarb naszego kraju. Wielowiekowa tradycja i troska o naturalność składników sprawiają, że polska żywność cieszy się uznaniem nie tylko na rynku lokalnym, ale również wśród zagranicznych konsumentów. Polska kuchnia nieustannie urzeka bowiem bogactwem smaków i jest ściśle związana z naszą kulturą i historią. Wykorzystuje przekazywane z pokolenia na pokolenie przepisy oraz naturalne, lokalne składniki, a to przekłada się na doskonałą jakość i świeżość potraw oraz ich charakterystyczny smak – niemożliwy do odtworzenia nigdzie indziej. Polska kuchnia zachwyca i jest nieodłącznym elementem polskiej tożsamości i dumy. Dzień Polskiej Żywności jest więc znakomitą okazją do uhonorowania i docenienia jej niezwykłego bogactwa. To święto przypomina o tym, jak ogromnie ważne jest zachowanie tradycji kulinarnej oraz promocja rodzimej żywności.

Cieszmy się więc z unikalnych smaków, celebrujmy naszą kulinarną tożsamość i wspierajmy lokalnych producentów. 

To już dziś! 25 sierpnia – Dzień Polskiej Żywności!

To smakowite święto zostało ustanowione w 2013 roku z inicjatywy Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Dzień polskiej żywności ma na celu docenianie polskich dobrych produktów żywnościowych. To dobra okazja do tego, by przypomnieć sobie, jak smaczne i wyjątkowe są polskie produkty, powrócić wspomnieniami do smaków dzieciństwa i przygotować wyjątkowe dania na bazie polskich produktów.

 

Podziel się radością świętowania
w #dzienpolskiejzywnosci:
pobierz logo
✓ zamieść je na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych

lub

Podziel się inspiracjami:
✓ przygotuj danie ze składników polskiego pochodzenia!
✓ zrób zdjęcie przygotowanej potrawy
✓ zamieść wpis w mediach społecznościowych
✓ i najważniejsze, oznacz je
#dzienpolskiejzywności

 

Dzień Polskiej Żywności!

Inicjatorami tego wyjątkowego święta są twórcy programu „Doceń polskie”, którzy chcą w ten sposób podkreślić bogactwo i różnorodność rodzimego sektora spożywczego, a jednocześnie zachęcić do rozsmakowania się w polskiej kuchni i kupowania produktów z godłem „Doceń polskie”.

Hołdem dla polskich produktów jest właśnie Dzień Polskiej Żywności, który obchodzimy 25 sierpnia. Inicjując to święto chcieliśmy zainspirować konsumentów do odkrywania dobrych, polskich produktów, docenić wysoką jakość rodzimych smaków, ich bogactwo i różnorodność. Świętujmy więc, cieszmy się smakiem i doceniajmy polskie produkty!

#dzienpolskiejzywnosci

Już wkrótce „Dzień Polskiej Żywności” – doskonały powód do świętowania!

Z Markiem Bielskim – pomysłodawcą i organizatorem Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” oraz inicjatorem Dnia Polskiej Żywności rozmawia Katarzyna Salomon.

 

Jest Pan pomysłodawcą i organizatorem Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Jakie są jego główne założenia?

Naszym celem jest promocja polskiej, dobrej żywności i propagowanie tego, co rodzime. Każda z kolejnych certyfikacji Programu pokazuje, że polskie  firmy spożywcze mają do zaoferowania krajowym konsumentom produkty doskonałe, o najwyższej jakości, mogące bez kompleksów konkurować z żywnością oferowaną nie tylko przez europejskich, ale i światowych producentów. Laureaci Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego ”Doceń polskie” nieustannie udowadniają, że polska żywność jest jedną z najlepszych na świecie! Nasze produkty nie mają sobie równych, trzeba je tylko odpowiednio promować – temu właśnie służy „Doceń polskie” – program promocyjny, który już od dziesięciu lat kształtuje świadomość konsumencką i rodzi chęć do sięgnięcia po nasze rodzime specjały.

Czym spowodowany jest zauważalny wzrost zainteresowania konsumentów polską żywnością?

Powodów jest kilka. Jednym z najważniejszych jest patriotyzm zakupowy, który pozwala  kształtować więź ze środowiskiem i tożsamość społeczną. Kupując polskie produkty, wspieramy polską, dobrą żywność i naszych rodzimych producentów. Wzrost zainteresowania polską żywności to także powrót do tego, co znamy i lubimy. Ta zasada również coraz częściej znajduje odzwierciedlenie w naszych codziennych, kulinarnych wyborach. Swojskie, domowe smaki, ulubione potrawy z dzieciństwa są tym, czego Polacy szukają i będą szukać coraz częściej na półkach sklepowych. Na wzrost zainteresowania polską żywnością ogromny wpływ ma również rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa. Co z tego, że niemalże z każdego miejsca na świecie można sprowadzić dowolny przysmak, skoro nie jest to obojętne dla środowiska? Cieszę się, że coraz głośniej się o tym mówi i że coraz więcej konsumentów zdaje sobie z tego sprawę. Pakowanie, konserwowanie, transport, a co za tym idzie – ślad węglowy –  to wszystko realne, a nie wydumane zagrożenia. Wzrasta społeczna świadomość, a coraz większa popularność naszych rodzimych produktów jest tego namacalnym przykładem. 

Czy ten trend się utrzyma?

Tak, jestem o tym przekonany. Polacy chcą jeść zdrowo i smacznie, a polska żywność  ma doskonały smak, wysoką jakość i przystępną cenę. Możemy być z niej dumni. Żywność to jeden z naszych atutów, zaś oferta polskich producentów z roku na rok jest coraz bardziej urozmaicona i ciekawsza.

Już niebawem 25 sierpnia będziemy obchodzić „Dzień Polskiej Żywności”. Skąd wziął się pomysł na zainicjowanie tego nietypowego święta?

Każdy powód do świętowania jest dobry, a już na pewno tak wyjątkowy, jak dobra, polska żywność. Inicjując „Dzień Polskiej Żywności” chcieliśmy zainspirować konsumentów do odkrywania dobrych, polskich produktów, podkreślić różnorodność i wysoką jakość naszego rodzimego sektora spożywczego, a równocześnie zachęcić do rozsmakowania się w tradycyjnej polskiej kuchni i kupowania produktów z godłem „Doceń polskie”.

W jaki sposób możemy celebrować Dzień Polskiej Żywności?

To wyjątkowe, kulinarne święto celebrować można na wiele sposobów. „Dzień Polskiej Żywności” jest znakomitą okazją do tego, by promować polskich producentów oraz produkty uhonorowane godłem „Doceń polskie”. Zachęcamy także do odkrywania na nowo dań regionalnych, sięgania do starych przepisów, ale także do eksperymentowania w kuchni. Doceniajmy więc polską żywność, świętujmy i cieszmy się jej smakiem i jakością!

Dziękuję za rozmowę.

#dzienpolskiejzywnosci

TO JUŻ DZIŚ – Dzień polskiej żywności!

 

Inicjatorami tego wyjątkowego święta są twórcy programu „Doceń polskie”, chcą w ten sposób podkreślić bogactwo i różnorodność rodzimego sektora spożywczego, a jednocześnie zachęcić do rozsmakowania się w polskiej kuchni i kupowania produktów z godłem „Doceń polskie”.

Lista laureatów dostępna jest na stronie: https://blog.docenpolskie.pl/produkty-z-docen-polskie/

W to smakowite, kulinarne święto angażować można się na wiele sposobów. Dzień polskiej żywności to dobra okazja do tego, by promować polskie produkty uhonorowane godłem „Doceń polskie”, poznać dania regionalne, wrócić do starych przepisów (np. z czasów dzieciństwa), ale także przygotować je w nowoczesny sposób.

Jak uczcić ten dzień?

Podziel się inspiracjami w #DzienPolskiejZywnosci:

 – Przygotuj danie wyłącznie ze składników polskiego pochodzenia!
 – Zrób zdjęcie potrawy
 – Zamieść wpis w mediach społecznościowych
 – I najważniejsze, oznacz je
#DzienPolskiejZywnosci

Zapraszamy do przygotowania dań z rodzimymi składnikami, sięgnięcia po tradycyjne przepisy lub też eksperymentowania z klasyką.
Zapraszamy do dzielenia się inspiracjami kulinarnymi i oznaczania swoich wpisów tagiem #DzienPolskiejZywności.

Pełne polskich smaków propozycje laureatów programu „Doceń polskie” można znaleźć na blogu oraz e-booku. Zachęcamy do korzystania!

Dzielmy się inspiracjami polskiej kuchni w Dzień polskiej żywności!