TO JUŻ DZIŚ – Dzień polskiej żywności!

 

Inicjatorami tego wyjątkowego święta są twórcy programu „Doceń polskie”, chcą w ten sposób podkreślić bogactwo i różnorodność rodzimego sektora spożywczego, a jednocześnie zachęcić do rozsmakowania się w polskiej kuchni i kupowania produktów z godłem „Doceń polskie”.

Lista laureatów dostępna jest na stronie: http://blog.docenpolskie.pl/produkty-z-docen-polskie/

W to smakowite, kulinarne święto angażować można się na wiele sposobów. Dzień polskiej żywności to dobra okazja do tego, by promować polskie produkty uhonorowane godłem „Doceń polskie”, poznać dania regionalne, wrócić do starych przepisów (np. z czasów dzieciństwa), ale także przygotować je w nowoczesny sposób.

Jak uczcić ten dzień?

Podziel się inspiracjami w #DzienPolskiejZywnosci:

 – Przygotuj danie wyłącznie ze składników polskiego pochodzenia!
 – Zrób zdjęcie potrawy
 – Zamieść wpis w mediach społecznościowych
 – I najważniejsze, oznacz je
#DzienPolskiejZywnosci

Zapraszamy do przygotowania dań z rodzimymi składnikami, sięgnięcia po tradycyjne przepisy lub też eksperymentowania z klasyką.
Zapraszamy do dzielenia się inspiracjami kulinarnymi i oznaczania swoich wpisów tagiem #DzienPolskiejZywności.

Pełne polskich smaków propozycje laureatów programu „Doceń polskie” można znaleźć na blogu oraz e-booku. Zachęcamy do korzystania!

Dzielmy się inspiracjami polskiej kuchni w Dzień polskiej żywności!

Za nami Dzień Polskiej Żywności!

To była już siódma edycja „święta” zainicjowanego przez twórców programu „Doceń polskie”.

25 sierpnia o krajowych specjałach było głośno w prasie, radiu, telewizji oraz portalach internetowych. Zaproszenia do uczczenia tego smakowitego święta bez trudu można zobaczyć także w mediach społecznościowych, korzystając z #dzienpolskiejzywnosci.

Dziękujemy za wspólne świętowanie!

 

Za nami Dzień polskiej żywności 2018!

To była już szósta edycja „święta” zainicjowanego przez twórców programu „Doceń polskie”.

25 sierpnia o krajowych specjałach było głośno w prasie, radiu, telewizji oraz portalach internetowych. Zaproszenia do uczczenia tego smakowitego święta bez trudu można zobaczyć także w mediach społecznościowych, korzystając z #DzieńPolskiejŻywności.

Dziękujemy za wspólne świętowanie!

W najbliższą sobotę świętujemy Dzień polskiej żywności!


Dnia 25 sierpnia (to nadchodząca sobota) przypada Dzień polskiej żywności.

Inicjatorami tego nietypowego „święta” są twórcy programu „Doceń polskie”. W ten sposób chcemy podkreślić bogactwo i różnorodność rodzimego sektora spożywczego, a jednocześnie zachęcić do rozsmakowania się w polskiej kuchni.
Jak uczcić ten dzień? Zapraszamy do przygotowania dań z rodzimymi składnikami, sięgnięcia po tradycyjne przepisy lub też eksperymentowania z klasyką.
Świętujemy już po raz szósty. W tym roku Dzień polskiej żywności przypada w sobotę, można więc celebrować posiłki w gronie najbliższych. Zapraszamy do dzielenia się inspiracjami kulinarnymi i oznaczania swoich wpisów tagiem #DzieńPolskiejŻywności.

Pełne smaku propozycje laureatów programu „Doceń polskie” można znaleźć na blogu oraz e-booku. Zachęcamy do korzystania!

Za nami 5. Dzień polskiej żywności!

Bardzo dziękujemy za zaangażowanie w Dzień polskiej żywności! „Święto”, które obchodziliśmy w piątek, 25 sierpnia, stało się tematem publikacji w prasie, portalach internetowych i mediach społecznościowych. O rodzimych artykułach spożywczych rozmawiano na antenach radiowych i programach telewizyjnych. Cieszy się, że inicjatywa twórców programu „Doceń polskie” spotkała się z takim zainteresowaniem!

Nie zwalniamy jednak tempa! Zachęcamy do śledzenia wpisów na blogu programu, gdzie zamieszczane są informacje na temat kolejnych inicjatyw związanych z programem „Doceń polskie”. Przed nami m.in. XXVI atestacja artykułów spożywczych: audyt odbędzie się 25 października br. w Sosnowcu. Więcej informacji na temat certyfikacji można znaleźć tutaj.