Certyfikat „Doceń polskie” trafił do Cieślina

…a dokładniej – do Grupy Producentów „AGROS” Spółka z o.o., która ma siedzibę właśnie w Cieślinie (koło Inowrocławia). „AGROS” dystrybuuje warzywa na rynek polski i zagraniczny. Produkty spółki można również spotkać na sklepowych półkach pod marką G’S  w charakterystycznych niebieskich opakowaniach. Firma oferuje m.in. seler naciowy, różne odmiany sałat, kapustę, cebulę, brokuły,  rzodkiewki, kalafior i kukurydzę. W asortymencie spółki znajdziemy również młode liście, takie jak szpinak, młody jarmuż, bazylię czy roszponkę, a także zioła i sałaty doniczkowe.

Nasze produkty charakteryzuje wysoka jakość oraz atrakcyjna cena. Największy nacisk kładziemy na bezpieczeństwo wytwarzanej przez nas żywności. Cały czas staramy się też wprowadzać nowe przyjazne środowisku rozwiązania – zaznaczają przedstawiciele Grupy.
W spółce wdrożono standardy dotyczące bezpieczeństwa produkcji, począwszy od upraw na polu, skończywszy na gotowym produkcie – GlobalGAP, HACCP, BRC.

Dowodem najwyższej jakości Selera naciowego opisywanej spółki są wyniki minionego audytu żywności. Podczas XXIX atestacji Loża Ekspertów przyznała selerowi maksymalne noty za wszystkie oceniane aspekty (smak, wygląd i stosunek jakości do ceny), dlatego też firma otrzymała zarówno znak „Doceń polskie”, jak i prestiżowy tytuł TOP PRODUKT.

Ocena artykułów spożywczych miała miejsce 25 lipca br. w Sosnowcu. Kolejna atestacja odbędzie się 24 października tego roku.

Osoby zainteresowane uzyskaniem bardziej szczegółowych informacji na temat laureata programu „Doceń polskie” zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.agros-warzywa.pl.

„Ulubiony Gin Polaków” z tytułem TOP PRODUKT

 

 

Kolejny z nagrodzonych przez Lożę Ekspertów produktów jest adresowany wyłącznie do osób pełnoletnich.

Lubuski Gin, bo o nim mowa, jest tworzony z naturalnych składników. Jego główne ingrediencje (ziarno i jałowiec) pochodzą z czystej ekologicznie Ziemi Lubuskiej.
Co ciekawe, od 1987 roku powstaje wg tej samej oryginalnej receptury. Produkt łączy nowoczesne standardy światowej jakości produkcji z unikatową recepturą smakową. Warto podkreślić także, że (w przeciwieństwie do wielu dostępnych na rynku ginów aromatyzowanych), Lubuski Gin jest destylowany. W procesie jego wytwarzania owoce jałowca poddawane są destylacji, dzięki czemu trunek zyskuje intensywny bukiet i naturalny smak jałowca.

Niepowtarzalny charakter, unikalna, strzeżona od lat receptura oraz wyczuwalna w smaku nuta słodyczy wyraźnie odróżniają Lubuski Gin od innych dostępnych na rynku. Dzięki wyjątkowej jakości i rozsądnej cenie Lubuski Gin od wielu lat jest ulubionym Ginem Polaków – podkreślają przedstawiciele firmy HENKELL & CO. Polska Sp. z o.o., która oferuje Lubuski Gin.

Potwierdzeniem najwyższej jakości opisywanego specjału jest certyfikat programu „Doceń polskie”. Lubuski Gin otrzymał maksymalne noty (same „10”) za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny, dlatego też przyznano mu zarówno godło promocyjne, jak i tytuł TOP PRODUKT. Decyzja o wyróżnieniu ginu zapadła 25 lipca br., podczas XXIX atestacji

Pełnoletnie osoby zainteresowane uzyskaniem dodatkowych informacji na temat wyróżnionego ginu powinny koniecznie odwiedzić stronę www.lubuskibrand.pl oraz Fanpage www.facebook.com/LubuskiBrand. Zapraszamy również do odwiedzenia witryny internetowej spółki Henkell Polska: www.henkell-polska.pl.

Maksymalne noty dla Pierogów z mięsem

Zapraszamy do uroczego miejsca w samym sercu miasta, do którego po prostu chce się wracać. Wyśmienite jedzenie, miła obsługa, niepowtarzalny klimat… Chcemy, aby nasi goście doświadczyli przyjemności nie tylko z jedzenia, ale również z przebywania w naszej restauracji, aby to miejsce stało się dla nich punktem spotkań, towarzyszem ważnych wydarzeń w życiu, czy po prostu restauracją, w której serwowane są ich ulubione potrawy – w taki sposób do odwiedzenia restauracji należącej do firmy „Pod Grunwaldem” Sp. z o.o. zachęcają jej przedstawiciele.

Jak dodają, opisywany lokal znajduje się w przytulnym Brzesku, usytuowanym pod Krakowem. W jego menu znajdziemy dania tradycyjnej domowej kuchni polskiej. Firma słynie zwłaszcza z produkcji pierogów, które są od podstaw robione ręcznie.

Te małe dzieła sztuki, w które wkładamy cząstkę naszego serca są wytwarzane zgodnie z tradycyjną recepturą rodzinną ze świeżych, naturalnych produktów. Nie zawierają konserwantów ani barwników.  Dzięki temu ciasto jest miękkie i delikatne, a farsze wyjątkowo pyszne – podkreślają reprezentanci spółki.

Za sprawą minionej atestacji specjały te degustowali członkowie Loży Ekspertów programu „Doceń polskie”. Pierogi z mięsem z Brzeska otrzymały certyfikat jakości oraz tytuł TOP PRODUKT. Miano to jest zarezerwowane dla artykułów spożywczych, które otrzymają od jury maksymalne noty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. Przedstawiciele „Pod Grunwaldem” mają zatem powody do dumy.

Zachęcamy do bliższego poznania „Pod Grunwaldem”. Informacje na jej temat są dostępne pod adresem http://podgrunwaldem.letnet.pl, a także na Fanpage www.facebook.com/PodGrunwaldem.

Warto odnotować, że audyt żywności, podczas którego wyróżniono pierogi miał miejsce 25 lipca tego roku. To była XXIX atestacja w historii programu „Doceń polskie”.

Maksymalne noty dla specjałów marki RUNOLAND

Naszą specjalnością jest przetwórstwo spożywcze, dzięki czemu możemy oferować Klientom takie rarytasy jak: grzyby marynowane i suszone, dżemy i konfitury a także wyroby garmażeryjne jak farsz z pieczarek, czy nadzienie truskawkowe. Prawdziwe perełki smaku, pozbawione sztucznych konserwantów i oparte na tradycyjnej recepturze dostępne są w postaci całej gamy wyjątkowych przetworów – tymi słowami swoją działalność opisują reprezentanci firmy RUNOLAND Sp. z o.o. z Góry (woj. dolnośląskie).
Portfolio producenta jest bardzo bogate: spółka proponuje bowiem zarówno produkty ekologiczne, tradycyjne, jak i mrożone, a także wyroby garmażeryjne (takie jak farsze). Co ważne, powstają one z surowców pochodzących od lokalnych dostawców.
Informacje o wszystkich propozycjach z asortymentu są dostępne pod adresem www.runoland.pl.  Zachęcamy również do śledzenia Fanpage marki: www.facebook.com/runoland.


Przeglądając propozycje sygnowane marką RUNOLAND szczególną uwagę warto zwrócić na Ogórki z curry i Powidła śliwkowe. Specjały te zostały niedawno wyróżnione przez Lożę Ekspertów programu promocyjnego „Doceń polskie”. Jury z branży spożywczej przyznało im maksymalne noty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. W związku z tym, RUNOLAND zdobył zarówno certyfikaty „Doceń polskie”, jak i tytuły TOP PRODUKT.
Atestacja odbyła się 25 lipca w Sosnowcu. Obradom Loży Ekspertów przewodniczył Mirek Drewniak, współzałożyciel Klubu Szefów Kuchni.

 

Majonez Kielecki lekki TOP PRODUKTEM

Wytwórczej Spółdzielni Pracy „Społem” to uznana marka branży spożywczej nie tylko w naszym kraju. Polska firma może poszczycić się blisko 100-letnim doświadczeniem, a jej produkty są dostępne w całym kraju, jak również daleko poza jego granicami.

Mimo upływającego czasu i kolejnych sukcesów, producent pozostał wierny sprawdzonym recepturom. Firma niemienie podkreśla także więź z regionem, w której ma siedzibę: nie bez przyczyny w nazwach produktów pojawia się określenie „Kielecki”. A skoro już ofercie WSP „Społem” mowa; producent proponuje nie tylko słynny Majonez Kielecki, ale także Sosy Kieleckie, Musztardy Kieleckie, Chrzan Luksusowy, czy Ocet Kielecki oraz Snack – Przysmak Świętokrzyski.

 Portfolio producenta obejmuje dziewięć specjałów nagrodzonych przez Lożę Ekspertów programu „Doceń polskie”. Podczas dotychczasowych certyfikacji godłami „Doceń polskie” i tytułami TOP PRODUKT nagrodzone zostały: Sos Kielecki tatarski, Sos Kielecki czosnkowy, Sos Kielecki meksykański, Sos Kielecki amerykański, a także Ketchup Kielecki łagodny extra, Ketchup Kielecki o smaku śliwkowym, Ketchup Kielecki pikantny extra oraz Chrzan Luksusowy.
 Podczas minionej certyfikacji Loża Ekspertów oceniła kolejny produkt z asortymentu WSP „Społem”. Dnia 25 lipca br. sprawdzony został Majonez Kielecki lekki. Wyniki atestacji są jednoznaczne: majonez otrzymał maksymalne noty za wszystkie oceniane aspekty (smak, wygląd i stosunek jakości do ceny), dlatego jego producent zdobył godło promocyjne i tytuł TOP PRODUKT.
Co warto wiedzieć o nagrodzonym specjale? To świetna propozycja dla osób pragnących połączyć dietę ze swoimi ulubionymi potrawami. – Łączy kremową konsystencję z delikatnym, aczkolwiek wyrazistym smakiem. To idealny dodatek do dań dietetycznych, takich jak świeże sałatki, warzywa czy burgery drobiowe. W porównaniu do tradycyjnego Majonezu Kieleckiego, produkt cechuje się obniżoną zawartością cukru (o 35 proc.) i tłuszczu (o 31 proc.) – informuje producent.
Więcej informacji na temat specjałów WSP „Społem” można znaleźć na stronie internetowej firmy, pod adresem www.wspspolem.com.pl. Zapraszamy do odwiedzenia witryny!