Specjał firmy DEGA czeka na ocenę ekspertów

docen_polskie_DEGA_logo
To sałatka jarzynowa na bazie majonezu, której charakterystycznym składnikiem jest jajko gotowane oraz warzywa: ziemniaki, marchew, groszek. Specjałowi smaku dodają aromatyczne przyprawy. Mowa o Sałatce jarzynowej z jajkiem. Produkt jest dostępny w trzech gramaturach: 500g, 1kg oraz 3kg.
To doskonała propozycja na stół nie tylko w okresie Świąt Wielkanocnych. Sałatka cieszy się ogromnym zainteresowaniem klientów, którzy doceniają jej łagodny smak i chętnie sięgają po ten produkt przez cały rok – podkreślają przedstawiciele firmy DEGA Spółka Akcyjna, która od 2013 produkuje opisywaną sałatkę.

Już niebawem propozycję tę poznają członkowie Loży Ekspertów programu „Doceń polskie”. Sałatka zostanie oceniona podczas XX audytu żywności, który odbędzie się 27 kwietnia w Czeladzi.
Zanim przekonamy się ile punktów za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny uzyska produkt firmy DEGA, przedstawmy to przedsiębiorstwo.

Firma DEGA Spółka Akcyjna zaistniała na rynku przetwórstwa spożywczego w listopadzie 1992 roku. Założycielami firmy są Emilia i Krzysztof Modlińscy, Andrzej Borowski i Stanisław Obławski. Siedziba firmy mieści się w Karnieszewicach, koło Koszalina.
– Obecnie zatrudniamy ok. 250 osób. Zajmujemy się produkcją sałatek majonezowych: warzywnych, mięsnych i śledziowych oraz innych przetworów rybnych: konserw, galaret, ryb w zalewach i w sosach greckich oraz past kanapkowych. Nasze portfolio to ponad 200 produktów w różnych opakowaniach. Produkty firmy zostały bardzo szybko docenione przez konsumentów,  znajdując trwałe miejsce w ofercie sprzedaży sklepów w całym kraju – relacjonują reprezentanci firmy.

Nowościami w asortymencie są m.in. pasty (z oliwkami oraz z suszonymi pomidorami), a także pstrąg w galarecie oraz łosoś w galarecie. Szczegółowe informacje na temat tych i pozostałych produktów firmy DEGA są dostępne na jej stronie internetowej. Dzięki tej witrynie można także poznać nagrody i wyróżnienia przyznane przedsiębiorstwu.
docen_polskie_DEGA_Salatka-jarzynowa-z-jajkiem-500g docen_polskie_DEGA_Salatka-jarzynowa--z-jajkiem-3-kg docen_polskie_DEGA_Salatka-jarzynowa-z-jajkiem-1kg docen_polskie_DEGA_Salatka-jarzynowa-z-jajkiem

Branżowa prasa o laureatach XII audytu

docen_polskie_logo
Piekarnie i cukiernie, których wyroby zostały uhonorowane certyfikatami „Doceń polskie” są tematem dwóch artykułów, które ukazały się w prasie branżowej.

Informacje o laureatach XII certyfikacji znajdziemy w miesięczniku Mistrz Branży, który jest adresowany do piekarzy, cukierników i lodziarzy, a także w Bake&Sweet – magazynie branży piekarskiej i cukierniczej.

Przypomnijmy, że 30 kwietnia Loża Ekspertów programu „Doceń polskie” podjęła decyzję o wyróżnieniu pieczywa, wypieków cukierniczych i słodyczy aż 18 producentów.

Media publikują informacje na temat laureatów XII audytu

docen_polskie_logo
Trwają przygotowania do lipcowej certyfikacji artykułów spożywczych ubiegających się o zdobycie godła promocyjnego programu „Doceń polskie”.
Tymczasem w mediach lokalnych pojawiają się kolejne artykuły na temat laureatów poprzedniego audytu.

Dziennik Echo Dnia Radomskie informuje czytelników o certyfikatach i tytułach TOP PRODUKT przyznanych wyrobom radomskiego browaru kontraktowego Czarny Kot.
Przypomnijmy, że Loża Ekspertów uhonorowała trzy piwa tej firmy: Bearnard Porzeczka, Czarny kot oraz Bearnard Miód&Malina. Wszystkie wymienione produkty zostały wyróżnione już po raz drugi.

O sukcesie firmy Słodka Manufaktura LEONA z Wodzisławia Śląskiego traktuje zaś artykuł dostępny na stronie NaszWodzislaw.com.  W trakcie XII certyfikacji godło programu oraz tytuł TOP PRODUKT przyznano Truflom śląskim z płatkami róży z oferty tego producenta.

Podczas minionego audytu Loża Ekspertów podjęła decyzję o wyróżnieniu dwóch wyrobów firmy „MLEKTAR” z Tarnowa. Godło programu  zdobyły: Twaróg półtłusty pergamin (nagrodzony także tytułem TOP PRODUKT) i Masło ekstra. Uhonorowaniu tarnowskiego nabiału jest tematem tekstu, który ukazał się na stronie lokalnego portalu internetowego TimeTo.pl.

Piwa radomskiego browaru kontraktowego ponownie wyróżnione

docen_polskie_dionizos_logo
Wszystkie trzy piwa kontraktowego Browaru Czarny Kot z Radomia, które brały udział w kwietniowym audycie programu „Doceń polskie” zostały wyróżnione.
Godło promocyjne otrzymały piwa:

– Bearnard Porzeczka – piwo jasne, delikatne z alkoholem do 4.3%. Jedyne w swoim rodzaju piwo, którego smak uatrakcyjnia naturalny aromat czarnej porzeczki (z naturalnym sokiem porzeczkowym),

– Czarny kot – pasteryzowane, ciemne słodkie  piwo,

– Bearnard Miód&Malina – tradycyjnie warzone piwo z dodatkiem prawdziwego miodu i soku malinowego otrzymywanego tylko z malin i cukru.

Wyroby te otrzymały od Loży Ekspertów maksymalne noty za smak, wygląd oraz stosunek jakości do ceny, dzięki czemu zdobyły także tytuły TOP PRODUKT.
Jednak na tym nie kończą się sukcesy firmy Dionizos, dystrybutora nagrodzonych produktów.
Najwyższa jakość wymienionych piw została potwierdzona już drugi raz. Po raz pierwszy piwa Browaru Czarny Kot nagrodzono w trakcie V certyfikacji. Piwa zostały ocenione ponownie, gdyż dobiegał końca dwuletni okres, na jaki przyznawane są  godła promocyjne. Podczas kwietniowego audytu eksperci programu „Doceń polskie” podtrzymali werdykt sprzed dwóch lat, dowodząc w ten sposób, że mimo upływu czasu, piwa nadal prezentują najwyższą jakość.

Poza wymienionymi produktami, radomska firma oferuje również m.in. piwa: Rudy Kot, Biały Kot, Bearnard poziomka, Kot grapefruit, Koty Marcowe, Awiatik, Kot wiśnia czekolada, Bearnard Rum, Bearnard Papryka i wiele innych. Oferta zostanie jeszcze rozbudowana, gdyż na ten rok przewidziano wiele nowości.

Piwa z Radomia wyróżniają się nie tylko doskonałym smakiem, ale i ciekawym opakowaniem.

Jak rozpoznać oryginalne wyroby Browaru Czarny Kot?
Piwo Czarny Kot dostępne jest ciemnej  butelce, na jej etykiecie widoczny jest wizerunek kota oraz logotyp „Doceń polskie”.
Z kolei butelki piwa serii Bearnard nie mają etykiety, lecz papierowe zawijki. Ich dominującym motywem są owoce (porzeczka, malina), w środkowej części widoczny jest zaś niewielki fragment plastra miodu. Charakterystycznymi elementami zawijki są także: wizerunek niedźwiedzia oraz godło programu „Doceń polskie”.
docen_polskie_Dionizos_bearnadr-czarna-porzeczka docen_polskie_Dionizos_bearnadr-miód-&-malina docen_polskie_Dionizos_czarny-kot

Żurek śląski z godłem promocyjnym

docen_polskie_Elza_żurek-śląski-domowy
Zakład Produkcyjno-Handlowy ELZA
z miejscowości Wydra (woj. śląskie, dokładny adres to Wydra 14) to kolejny producent  mogący poszczycić się zdobyciem certyfikatu „Doceń polskie”.

Istniejąca od 1993 roku firma została wyróżniona za Żurek śląski domowy. Wyrób ten otrzymał od Loży Ekspertów maksymalne noty za smak i wygląd, a także stosunek jakości do ceny, dzięki (poza godłem programu) zdobył również tytuł TOP PRODUKT.

Firma ELZA dystrybuuje swoje wyroby na terenie woj. łódzkiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego. Wyróżniony przez ekspertów Żurek śląski domowy  można nabyć w sklepach w Oświęcimiu, Bielsku, Raciborzu, Opolu, Chrzanowie, Rybniku, Wodzisławiu Śląskim, Wieluniu, Częstochowie, Kłobucku oraz Krzepicach.