Kiełbasa z certyfikatem

docen_polskie_Wedliny_od_Baka
– Jesteśmy Firmą rodzinną działającą na rynku lokalnym, której początki sięgają lat dziewięćdziesiątych. Głównie zajmujemy się produkcją wędlin oraz rozbiorem mięsa. Mięso pochodzi przede wszystkim z własnej ubojni, dzięki czemu charakteryzuje go świeżość, naturalność. Nie ingerujemy w proces obróbki mięsa po to by zwiększyć wagę finalnego produktu
– zapewniają przedstawiciele kolejnego producenta nagrodzonego podczas XIX audytu artykułów spożywczych. Mowa o  firmie „Adam Bąk-Wieprz” Sp. z o.o.  – Naszym atutem jest fakt, iż wędliny produkujemy bez dodawania sztucznych substancji zwiększających wydajność oraz wydłużających terminy przydatności produktów. Na każdym etapie produkcji dbamy o naturalny smak i zdrowie – przekonują reprezentanci firmy.

Zakład powstał w 1990 roku i od tego czasu wędliny są produkowane tymi samymi, tradycyjnymi metodami. Pracownicy zakładów ręcznie wytwarzają ponad 50 rodzajów wędlin. Są one wędzone w  tradycyjnych komorach wędzarniczych, na drewnie.

W ofercie przedsiębiorstwa znajdziemy szynki, kiełbasy grube i cienkie, wyroby podrobowe, a także mięsa i parówki. Firma proponuje ponadto specjały bez konserwantów „Wyroby swojskie bez E”.
Asortyment opisywanego wytwórcy obejmuje także Kiełbasę wiejską, która powstaje z wysokiej jakości drobnego mięsa wieprzowego i wołowego. Kiełbasa ta jest peklowana na sucho i tradycyjnie wędzona. Do przygotowania 100g tego produktu potrzeba 145g mięsa wieprzowego i wołowego.

Kiełbasa wiejska została niedawno nagrodzona przez Lożę Ekspertów programu „Doceń polskie”. Specjaliści z branży spożywczej przyznali jej wysoką liczbę punktów za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny.
Laur programu „Doceń polskie” to nie pierwsze wyróżnienie przyznane opisywanemu producentowi. „Adam Bąk-Wieprz” został nagrodzony certyfikatem Gwarancja Tradycyjnego Smaku. Szynka z kością i rolada polędwicowa tego producenta zdobyły główne nagrody podczas Małopolskich Festiwalu Smaku (w latach 2012 i 2014).
docen_polskie_Adam-Bak_kielbasa-wiejska

Tytuł TOP PRODUKT dla Makaronu dolnośląskiego WITOMARI

docen_polskie_witomari_logo
Firma WITOMARI Makarony ma powody do zadowolenia. Produkowany przez nią Makaron dolnośląski WITOMARI zdobył w trakcie październikowej certyfikacji godło programu „Doceń polskie” oraz tytuł TOP PRODUKT. Oznacza to, że Loża Ekspertów programu przyznała mu maksymalną liczbę punktów.  Otrzymanie tego tytułu to najlepsze potwierdzenie wysokiej jakości produktu.

WITOMARI Makarony to firma zajmująca się sprzedażą makaronu wyprodukowanego z wykorzystaniem jaj kur zielononóżek. Oryginalna receptura i naturalne walory smakowe jaj zielononóżek sprawiają, że zarówno sam makaron, jak i przygotowane z niego dania są   niepowtarzalne i zdrowe jednocześnie.

Jaja kur rodzimych zielononóżek kuropatwianych są całkowicie naturalnym produktem. To źródło aminokwasów, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin – głównie B12 i E.
Wyjątkowym walorem opisywanych jej jest także niska zawartość cholesterolu w żółtku (co zostało potwierdzone przez Instytut Zootechniki w Balicach koło Krakowa) harmonijnie skorelowana z zawartością lecytyny, która zapobiega starzeniu się komórek.

Do cennych biologicznie składników opisywanych jaj należą także: lizozym (naturalny antybiotyk), przeciwzapalna cystatyna, stymulująca odporność immunoglobulina Y oraz hamująca procesy utleniania foswityna.
Ciekawostkę stanowi fakt, iż kury ras rodzimych wytwarzają więcej zdrowego dla ludzi (a zawartego w jajach) kwasu Omega 3.
docen_polskie_Ciaston_makaron-dolnoslaski-witomari

Znak programu „Doceń polskie” dla Soku jabłkowego

docen_polskie_pluta_logo
Kolejnym produktem, który został wyróżniony certyfikatem „Doceń polskie” jest Sok naturalny jabłkowy. Wytwarzany w Gospodarstwie Sadowniczym Mateusz Pluta sok nie zawiera dodatku wody i koncentratów, znajdują się w nim natomiast cukry naturalnie występujące w jabłkach.
Warto pamiętać, że smak i barwa soku zależą od wybarwienia oraz odmiany owoców.

Wyrób jest poddawany procesowi pasteryzacji, a następnie rozlewany do pojemników Bag-in-box o pojemności 3 i 5 litrów. Na specjalne życzenie klientów przelewa się go większych opakowań.
Sok jest nieklarowny, na dnie opakowania zbiera się naturalny osad. Produkt zachowuje świeżość do 21 dni po otwarciu. Należy go przechowywać w suchym i zaciemnionym miejscu w temperaturze 2-20 stopni Celsjusza.

Poza uhonorowanym przez Lożę Ekspertów sokiem jabłkowym, gospodarstwo oferuje także m.in. soki: z jabłek i gruszek; jabłek i wiśni; gruszek; aronii; jabłek i aronii, a także sok z  jabłek i malin. Z myślą o miłośnikach owoców przygotowano także ofertę śliwek, jabłek i gruszek.

Siedziba Gospodarstwa Sadowniczego Mateusz Pluta znajduje się w miejscowości Łobżenica.
Istniejące od 1983 roku przedsiębiorstwo posiada  obecnie 14 ha sadu (w tym aż 10,5 ha sadu jabłoniowego). Większość upraw zlokalizowana jest wzdłuż koryta rzeki Łobżonka.
Jak czytamy na stronie internetowej firmy, wieloletnia tradycja, doświadczenie oraz technologie, którymi dysponuje gospodarstwo gwarantują najwyższą jakość świadczonych usług, a także zdrowe, smaczne i spełniające najściślejsze wymogi rynku produkty – owoce i soki.
docen_polskie_Pluta_sok-naturalny-jabłkowy

Kiełbasa wiejska pieczona może nadal posługiwać się godłem „Doceń polskie”

docen_polskie_rerutkiewicz_logo
Kiełbasa wiejska pieczona
, produkowana z mięsa wieprzowego niepeklowanego i wędzona w tradycyjnych wędzarniach, otrzymała znak promocyjny w trakcie III audytu programu „Doceń polskie”. Podczas październikowej certyfikacji eksperci ponownie ocenili ten wyrób i przyznali mu prawo dalszego posługiwania się wyróżnieniem.

Powtórna ocena wynika z faktu, iż certyfikaty są przyznawane na 24 miesiące. Jeśli po upływie tego czasu producent  nadal chce korzystać z potencjału znaku „Doceń polskie”, powinien po raz wtóry dostarczyć artykuł spożywczy na audyt. Tak właśnie postąpiła ROL-PEX Firma Produkcyjno – Handlowa „Rerutkiewicz” Wojciech Rerutkiewicz, producent Kiełbasy wiejskiej pieczonej.

„Rerutkiewicz” jest rodzinną firmą produkcyjną, która zatrudnia ponad 30 osób. Na przedsiębiorstwo składają się:
– piekarnia oferująca chleb, bułki, weki, bagietki i inne wypieki,
– cukiernia, która miłośnikom słodkości proponuje m.in. pączki, drożdżówki i ciasta
– masarnia, w której ofercie znajdziemy wędliny tradycyjne oraz kiełbaski bezosłonkowe do hot-dogów (tzw. kiełbaski leszczyńskie).
Tradycje opisywanej firmy związane z produkcją i przetwórstwem żywności sięgają 1927 r. Wówczas uruchomiono młyn zbożowy,  którego reaktywacja (po przerwie związanej z upaństwowieniem) nastąpiła w 1989 r.

Mieszczący się w Woli Batorskiej zakład opiera produkcję wyłącznie na polskich surowcach oraz naturalnych komponentach. Wyroby te są tworzone według tradycyjnych receptur, bez użycia dodatków konserwantów i środków zwiększających wydajność. Artykuły z asortymentu producenta są dostępne w sklepach znajdujących się w woj. małopolskim, śląskim i świętokrzyskim.

Godło promocyjne „Doceń polskie” to nie jedyne wyróżnienie, jakim może szczycić się firma. Producent zdobył m.in.  dyplom Laureata Nagrody Agro Polska 2001, nominację Marszałka województwa Małopolskiego – Polski Producent Żywności 2001. Firma posiada certyfikat zarządzania jakością ISO 9001/2000
docen_polskie_Rol-Pex_kielbasa-wiejska-pieczona

Napój, który przypomina smak z dzieciństwa

docen_polskie_Marton_logo
N
apój gazowany słodzony oranżada
to kolejny produkt, który w trakcie październikowego audytu został pozytywnie oceniony przez Lożę Ekspertów programu „Doceń polskie”. Pięcioosobowe jury przyznało mu certyfikat „Doceń polskie” oraz tytuł TOP PRODUKT.

Napój ten starszemu pokoleniu ma przypominać smak z dzieciństwa, zaś młodszemu – pozwoli się przekonać do polskich, tradycyjnych smaków.

Warto przypomnieć, że każdy członek Loży przyznaje punkty w skali 1-10. Ocenie podlegają trzy aspekty: smak i wygląd wyrobu, a także stosunek jakości produktu do jego ceny. Godło zdobywają tyle te artykuły spożywcze, które zdobędą wysokie noty. Tytułem TOP PRODUKT honoruje się zaś te z nich, które zyskają maksymalną liczbę punktów.
Producentem nagrodzonego napoju jest P.P.H.U. „MARTON” – zakład oferujący wody i napoje, którego siedziba znajduje się w miejscowości Żmigród (woj. dolnośląskie).

Przedsiębiorstwo oferuje napoje gazowane o różnych smakach (m. in. oranżady, jabłka, pomarańczy, cytryny i coli), a także naturalną wodę źródlaną.

Napoje te są rozlewane do szklanych butelek o pojemności 0,33l. Firma ma możliwość produkcji napojów i wody zamykanych kapslami typu „Maxi-Crown” (kapsel z kółkiem). Warto dodać, że w latach 90. żmigrodzka fabryka, produkowała napoje z zamknięciem „Maxi-Crown”, jako jedna z pierwszych w Polsce.

Należy jeszcze podkreślić bogatą historię rozlewnictwa w Żmigrodzie (w którym firma „MARTON” się mieści).

Jego początki sięgają lat 20. ubiegłego wieku. Wtedy też w Rynku (dokładniej w Oficynie budynku nr 11) mieściła się wytwórnia wód mineralnych. Po II wojnie światowej  działalność rozlewni wzbogaciła się o produkcję piwa, które wytwarzane było do początku lat 90. XX wieku. Pod koniec lat 60. zeszłego stulecia zmieniły się przepisy sanitarne, co wpłynęło na decyzję o wybudowaniu nowej rozlewni. Jej budowę ukończono w 1980 roku, natomiast obecny zakład noszący nazwę „MARTON”  istnieje od 1997 roku.
docen_polskie_Marton_oranżada