Co warto wiedzieć o wodzie „Jaworowy Zdrój”?

Woda mineralna „Jaworowy Zdrój” jest pobierana  bezpośrednio ze źródła św. Jadwigi; historycznie udokumentowanego, izolowanego geologicznie samowypływu. Cechuje się ona niską mineralizacją oraz naturalnym, średnim nasyceniem dwutlenkiem węgla. Po „Jaworowy Zdrój” mogą sięgać zarówno dzieci, jak i dorośli konsumenci.
Dlaczego warto ją pić?  – „Jaworowy Zdrój” zawiera idealne proporcje najważniejszych składników mineralnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Osiem niezbędnych dla życia składników mineralnych zostało zestawionych przez naturę w takich proporcjach, które idealnie odpowiadają zawartości tych składników w naszym organizmie – odpowiadają przedstawiciele marki.
Warto wiedzieć, że opisywana woda jest dostępna w butelkach o pojemności 0,5l.; 1,5l oraz 5l.

Zainteresowanym uzyskaniem bardziej szczegółowych informacji polecamy wizytę na stronie internetowej marki, dostępnej pod adresem www.jaworowyzdroj.pl.

Mówiąc o „Jaworowym Zdroju” nie sposób pominąć informacji, iż wody sygnowane tą marką zdobyły znaki jakości programu „Doceń polskie”.
Naturalna woda mineralna „Jaworowy Zdrój” niegazowana oraz Naturalna woda mineralna „Jaworowy Zdrój” gazowana zostały dwukrotnie wyróżnione certyfikatami jakości i tytułami TOP PRODUKT.
Ponowna ocena nagrodzonych wcześniej produktów spożywczych wynika z regulaminu programu. Zgodnie z nim, godła „Doceń polskie” są zawsze przyznawane na 2 lata. Po tym czasie producent ma prawo zgłosić żywność do ponownej oceny. Jeśli werdykt ekspertów nadal jest pozytywny, firma zyskuje możliwość dalszego korzystania ze znaku promocyjnego. Powtórne uhonorowanie wyrobu dowodzi, że mimo upływającego czasu producent utrzymuje najwyższą jakość.

Decyzja o przyznaniu wyróżnień wodom „Jaworowy Zdrój” zapadła w trakcie XXV atestacji żywności. Podczas tej certyfikacji komisja oceniła także inną propozycję z oferty THERION-TECH Sp. z o.o. Werdykt jury jest jednoznaczny; firma z Jawora zdobyła godło „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT także za Naturalną wodę mineralną Janus gazowaną.

Spółka z Dolnego Śląska ma znacznie więcej powodów do dumy. W jej portfolio znajdziemy także 4 inne propozycje nagrodzone przez Lożę Ekspertów programu „Doceń polskie”. Podczas dotychczasowych audytów żywności, uznanie specjalistów z branży spożywczej zdobyły również:
– ANTIOXIDANT woda antyoksydacyjna wzbogacona wodoremTOP PRODUKT
Naturalna woda mineralna „Jaworowy Zdrój” Zdrowie Plus (Zestaw wody na cały dzień)  – TOP PRODUKT
C-BORG Food danie samopodgrzewające się – gulasz wołowy z kaszą
C-BORG Food danie samopodgrzewające się – kurczak z warzywami w ryżu

W ofercie firmy THERION-TECH znajdziemy zatem w sumie 7 produktów z certyfikatem „Doceń polskie”, w tym aż 5 z tytułem TOP PRODUKT. Minem tym honoruje się tylko artykuły spożywcze, którym członkowie jury wystawią maksymalne noty za wszystkie oceniane cechy, czyli smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. Spółka nie spoczywa jednak na laurach i już zapowiedziała udział kolejnego swojego produktu w atestacji żywności (jury tym razem przyjrzy się Naturalnej wodzie mineralnej Janus niegazowanej).
Zaangażowanie spółki THERION-TECH w program „Doceń polskie” oznacza, że firma nie boi się ocen niezależnych ekspertów, a wyniki certyfikacji dowodzi wysokiej jakości produktów z jej oferty.

Laury programu „Doceń polskie” dla warzyw z Wróblewa

Jednym z laureatów XXV atestacji żywności jest Grupa Producentów Warzyw PRIMAVEGA Sp. z.o.o., z Wróblewa (woj. mazowieckie). Uznanie Loży Ekspertów programu „Doceń polskie” zdobyły: Brokuł i Sałata rzymska mini.

Pierwsze z wymienionych warzyw należy do rodziny kapustowatych. Jest źródłem składników mineralnych (takich jak potas, wapń, fosfor, mangan, magnez i siarka) oraz witamin (A, B1, B2, B6, C, K, PP), a także kwasów: pantotenowego i foliowego.
Brokuł cechuje się mięsistą łodygą, na której znajduje się kwiatostan zwany różą. Co ciekawe, jadalne są nie tylko różyczki, ale także łodyga, która smakiem przypomina kalarepę. Warzywo można spożywać również na surowo. Jeśli natomiast serwujemy go na ciepło, najlepiej gotować warzywo na parze lub w lekko osolonej, wrzącej wodzie, ale nie dłużej niż kilka minut.

 Z kolei Sałata rzymska mini często jest składnikiem sałatek, ale równie dobrze smakuje na ciepło (zapiekana lub grillowana). Warzywo ma łagodny, słodkawy smak. Jak większość sałat, jest niskokaloryczne i lekkostrawna. Działa odkwaszająco, ułatwia także procesy trawienne. To źródło witamin (B1, B2, B6, PP, C), karotenu, i składników mineralnych, takich jak fosfor, wapń, żelazo, sód, potas, magnez i cynk.

Obie propozycje zdobyły maksymalne noty za oceniane aspekty (smak, wygląd i stosunek jakości do ceny), przyznano im zatem zarówno godła „Doceń polskie”, jak i tytuły TOP PRODUKT. Poza nagrodzonymi warzywami, w asortymencie Grupy PRIMAVEGA dostępne są także: sałaty w różnych odmianach, seler naciowy, por, szpinak baby, rukola i roszponka.

Spółka prowadzi produkcję rolną na areale 950 ha i dysponuje infrastrukturą techniczną do przechowywania oraz konfekcjonowania warzyw o powierzchni 87 000 m2, odpowiadającą najwyższym standardom, wyposażoną w nowoczesny park maszynowy. Tym co wyróżnia PRMAVEGĘ jest także wyspecjalizowana kadra posiadające wieloletnie doświadczenie agrotechniczne. Pracownicy przywiązują dużą wagę do jakości i bezpieczeństwa żywności, czego potwierdzeniem są certyfikaty ISO 22000, IFS, GLOBAL GAP oraz ISO 14001.

Członkowie grupy starają się stosować korzystne dla środowiska metody uprawy, technologię produkcji. Wykazują troskę o ochronę jakości zasobów wodnych, gleby i krajobrazu, oraz o stymulację różnorodności biologicznej.

Ciastka owsiane zdobyły maksymalne noty

Do ich przygotowania potrzebne są: płatki owsiane (52,9%), cukier trzcinowy, jaja, olej rzepakowy, pestki dyni (7,9%) oraz sól. Przysmak nie zawiera konserwantów, jest bogaty w witaminę E, B1, magnez i żelazo. Ciastka owsiane z pestkami dyni, bo to ich dotyczy opis, to propozycja z oferty firmy Follow Sp. z o.o. Słodkości marki Irenki zostały nagrodzone podczas lipcowej atestacji żywności. Członkowie Loży Ekspertów przyznali im maksymalną liczbę punktów (same „10”) za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. Ciastka zdobyły zatem nie tylko certyfikaty jakości, ale także tytuły TOP PRODUKT.

Co decyduje o sukcesie specjałów firmy Follow?  – Nasze Irenki to prawdopodobnie jedyne w Polsce, być może w Europie, a niewykluczone że nawet i na świecie Ciastka bez mąki, w 100% na bazie płatków zbożowych. Naturalnie, bez emulgatorów, regulatorów i konserwantów oraz z bogactwem witamin i minerałów – przekonuje producent.

Irenki można poznać bliżej za sprawą strony internetowej www.irenki.pl. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia witryny!

„SKOCZOWSKIE” nagrodzone przez Lożę Ekspertów

Twarogi nasze produkowane są według dawnej receptury, tradycyjnym sposobem wytwarzania, krojone i pakowane ręcznie bez dodatków konserwantów i aromatów. Proces obróbki w wannie przebiega pod bacznym okiem serowara, co pozwala na uzyskanie twarogu o odpowiednim smaku i strukturze. Mleko do produkcji twarogów pochodzi z terenów górskich. Rolnicy, którzy są naszymi Członkami, wykorzystują w żywieniu krów pasze produkowane we własnych gospodarstwach co ma duży wpływ na wyjątkowy smak i aromat mleka oraz dużą w nim zawartość składników odżywczych – zapewniają przedstawiciele Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Skoczowie.
Jak dodają, sery twarogowe niedojrzewające otrzymuje się z mleka pasteryzowanego o określonej zawartości tłuszczu. Powstają w wyniku odpowiedniej obróbki skrzepu uzyskanego przez dodatek zakwasu z czystych kultur mleczarskich. Twaróg to nie tylko doskonała baza do sernika, ale także m.in. składnik nadzienia do pierogów czy naleśników. Opisywany specjał – „SKOCZOWSKIE” ser twarogowy półtłustyto jedna z dwóch propozycji ze Skoczowa nagrodzonych przez Lożę Ekspertów programu „Doceń polskie”.

Poza serem, uznanie członków jury zdobył także „SKOCZOWSKIE” kefir kubek 400g.
Produkt ten powstaje z mleka pasteryzowanego, do którego dodaje się zakwas czystych kultur kefirowych. Kefir dojrzewa metodą termostatową. Produkt ma uniwersalne zastosowanie w kuchni; zarówno w warunkach domowych, jak i gastronomii. Jego smakiem może cieszyć się szeroka grupa konsumentów, z wyjątkiem niemowląt i osób uczulonych na białka mleka.

Kefir i ser twarogowy zostały ocenione w trakcie lipcowego audytu produktów spożywczych. Loża Ekspertów przyznała im maksymalne noty za wszystkie aspekty (smak, wygląd i stosunek jakości do ceny), toteż uhonorowano je godłami jakości i tytułami TOP PRODUKT. Obradom komisji przewodniczył gastronom i współzałożyciel Klubu Szefów Kuchni, Mirek Drewniak. Audyt miał miejsce w Sosnowcu, dnia 26 lipca br.

Certyfikaty powędrują do Krotoszyna

…a dokładniej – do Piekarni Czwojda, która ma siedzibę właśnie w tym mieście. Firma z Wielkopolski zdobyła znaki jakości „Doceń polskie” i tytuły TOP PRODUKT za Chleb słoneczny oraz Chleb żytnio-razowy. Wypieki zostały ocenione podczas XXV audytu żywności, który odbył się dnia 26 lipca br. Loża Ekspertów obradowała w Sosnowcu, pracom specjalistów z branży spożywczej przewodniczył Mirek Drewniak, gastronom i współzałożyciel Klubu Szefów Kuchni.

Na nagrodzonych wypiekach oferta Piekarni Czwojda się nie kończy. Firma oferuje konsumentom różnorodne chleby (pszenne, żytnie i mieszane), jak również bułki i słodkie wypieki (w tym torty). Producent podkreśla, że powstają one wg tradycyjnych receptur, z naturalnych składników, bez konserwantów i polepszaczy smaku.

Niewątpliwym atutem firmy są długie tradycje: historia Piekarni Czwojda rozpoczyna się w 1895 roku, a więc ponad 120 lat temu! Obecny właściciel firmy – Jakub Czwojda – reprezentuje piąte pokolenie zaangażowane w działalność piekarni. Zainteresowanych uzyskaniem bliższych informacji na tema nagrodzonej firmy zachęcamy do śledzenia wpisów publikowanych na Fanpage www.facebook.com/CzwojdaKrotoszyn.