Chleb pytlowy z tytułem TOP PRODUKT

docen_polskie_Piekarnia-Piwonski_chleb-pytlowyW gronie laureatów przeprowadzonego niedawno audytu znalazła się także Piekarnia Piwoński oferująca chleby z formy, chleby białe, bułki i bułki słodkie.
Ta mieszcząca się w Łomiankach firma może pochwalić się długą tradycją, historia jej działalności sięga bowiem roku 1955.

Wypiekany przez Piekarnię Piwoński Chleb pytlowy został nagrodzony certyfikatem „Doceń polskie” oraz tytułem TOP PRODUKT.
Przypomnijmy, że tytuł ten jest zarezerwowany dla wyrobów najwyższej jakości, którym Loża Ekspertów przyzna maksymalne noty. Każdy z pięciu jurorów ma do dyspozycji punkty w skali 1-10. Ocenie podlegają: smak i wygląd wyrobu, a także stosunek jakości artykułu do jego ceny.

Chleb pytlowy powstaje według oryginalnej, staropolskiej receptury. W trakcie jego fermentacji powstaje w nim kwas mlekowy o cennych właściwościach. Wyrób ten jest wypiekany w prostokątnych formach.

Kolejny artykuł spożywczy z maksymalną liczbą punktów

docen_polskie_gazdowie_05
Jest od wieków wyrabiany ręcznie w pasterskiej bacówce w Karpatach, na hali podczas letniego wypasu owiec. Produkuje się go z masy serowej, która powstaje po ścięciu mleka owczego i wytworzeniu się tzw. skrzepu. Zalicza się go do grupy serów powstających z masy parzonej, specyficznych dla rejonów Śródziemnomorskich.

Mowa rzecz jasna o Oscypku. Ów ser z oferty Tatrzańsko-Beskidzkiej Spółdzielni Producentów „Gazdowie” został w trakcie jubileuszowej certyfikacji wyróżniony przez Lożę Ekspertów.
Jury przyznało my godło programu i tytuł TOP PRODUKT. Oznacza to, że Oscypek zdobył maksymalną liczbę punktów.

Warto wiedzieć, że Oscypek (dzięki kilkuletnim staraniom Polaków) jest chroniony unijnym prawem. Ten owczy ser otrzymał bardzo trudny do zdobycia, a także prestiżowy znak „Chroniona Nazwa Pochodzenia”. W praktyce oznacza to, iż można go wytwarzać i stosować nazwę „oscypek” wyłącznie na określonym terenie. W Polsce są to powiaty: tatrzański i nowotarski oraz część powiatów: limanowskiego, suskiego i nowosądeckiego, a ponadto niektóre gminy z Żywiecczyzny i gmina Istebna.  Członkami Tatrzańsko-Beskidzkiej Spółdzielni „Gazdowie” jest kilkunastu baców z wyżej wymienionych obszarów.

Oryginalny owczy Oscypek uznaje się za luksusowy przysmak, gdyż do przygotowania wyrobu o wadze około 1 kilograma trzeba użyć 6-7 litrów mleka. Dawniej (przez wzgląd na tradycje serowarskie) bacowie robili Oscypki dopiero w drugiej połowie lata, zwracając uwagę na to, że wtedy mleko jest tłustsze i zawiera więcej wartościowych składników odżywczych.

Współcześnie owczy specjał wyrabiany jest przez cały sezon pasterski. Tradycyjny wędzony ser ma kształt dwustronnego stożka. Na jego środkowej części znajdują się charakterystyczne dla danego regionu wzory, powstające w wyniku zamknięcia drewnianej często artystycznie rzeźbionej formy – „oscypiorki”. To właśnie od tych foremek pochodzi nazwa sera.

Góralski smakołyk powinien być gładki i błyszczący od tłuszczu. Świeży Oscypek po przekrojeniu charakteryzuje się tym, że jest sprężysty i posiada lekko kremową barwę oraz słonawy smak – wtedy jest najsmaczniejszy. Oscypek przechowywany przez nawet kilka tygodni nie zepsuje się, lecz wyschnie i trochę stwardnieje. Natomiast jego walory smakowe pozostają niezmienione.
docen_polskie_Gazdowie_oscypek

Wysoka jakość ogórków firmy GRZEŚKOWIAK potwierdzona

docen_polskie_grzeskowiak_logo
Sukcesem zakończył się udział wyrobu firmy GRZEŚKOWIAK Spółka Jawna w jubileuszowym audycie programu „Doceń polskie”.
Przypomnijmy, że Ogórek kwaszony został nagrodzony w czasie III certyfikacji. Od tego momentu minęły 24 miesiące (a na taki okres przyznaje się wyróżnienia), stąd konieczność powtórnej oceny.
W trakcie X audytu Loża Ekspertów potwierdziła wysoką jakość wyrobu marki GRZEŚKOWIAK.
Ogórek kwaszony tego producenta po raz drugi otrzymał certyfikat i tytuł TOP PRODUKT.

Godło programu „Doceń polskie” to nie jedyne wyróżnienie w dorobku przedsiębiorstwa. Firma została nagrodzona w wielu konkursach – posiada m.in. Laur konsumenta (przyznany w 2009, 2011, 2012 i 2013 roku) czy Złoty Medal Targów Katowickich (wyróżnienie zdobyte podczas międzynarodowych targów spożywczych).

Marka GRZEŚKOWIAK  jest obecna na polskim rynku od 30 lat. Producent oferuje m.in. świeże surówki owocowo-warzywne, świeże sałatki, kapustę kwaszoną, świeże półprodukty i produkty do gastronomii.

Firma działa zgodnie z koncepcją organizacji otwartej i cechuje się nowatorskim podejściem do biznesu. Jak czytamy na stronie internetowej producenta, zakład narodził się z pasji oraz talentu do interesów Teresy i Jana Grześkowiak. Obecnie rodzinny biznes przejęli ich synowie Marcin i Zbigniew, którzy politykę i strategię rozwoju przedsiębiorstwa oparli na tzw. blink management (czyli na kreatywności i intuicji zespołu zarządzającego, mającego podstawowe znaczenie dla sukcesu firmy).

Właściciele dbają nie tylko o jakość i świeżość swoich produktów, ale także inicjują oraz wspierają programy w zakresie odpowiedzialności społecznej dla mieszkańców swojego regionu.
W ramach tych przedsięwzięć promowany jest zdrowy styl życia i składające się na niego dobre nawyki żywieniowych oraz aktywność fizyczna. Oprócz wspierania działań sportowych GRZEŚKOWIAK pomaga rodzinom w trudnej sytuacji finansowej poprzez współpracę z różnymi fundacjami. Ponadto firma znana jest ze swoich działań o charakterze edukacyjnym i profilaktycznym (wraz ze szkołami organizuje „eko-pikniki”).
docen_polskie_Grzeskowiak_ogorek-kwaszony

Wyroby firmy YABRA wyróżnione przez ekspertów programu „Doceń polskie”

YABRA
Do grona artykułów spożywczych, którym przyznano certyfikat „Doceń polskie” dołączyły dwa produkty z oferty Przedsiębiorstwa Handlowo-Produkcyjnego YABRA Sp. z o.o.

Wysokie noty, a co za tym idzie – godło programu otrzymały:
– Fasolka po bretońsku – przyrządzona z białej fasoli, boczku, kiełbasy, cebuli i przypraw. Całość jest zalana sosem pomidorowym,
– Gołąbki w sosie pomidorowym – tradycyjna polska potrawa składająca się z zawiniętego w kapustę mielonego mięsa wieprzowego i wołowego oraz ryżu. Danie jest zalane sosem pomidorowym z warzywami i aromatycznymi przyprawami.

Poza nagrodzonymi wyrobami, firma z Kamienicy Polskiej oferuje: Flaki zamojskie, Bigos, Gulasz wieprzowy, Pulpety w sosie pieczarkowym, Leczo z kiełbasą, Klopsiki, Grochówkę żołnierską i wiele innych specjałów.
Wymienione produkty oferowane są w słojach o zróżnicowanej gramaturze, jak również w puszkach typu „beczułka”. Co więcej, w ofercie producenta znaleźć również szeroki asortyment tradycyjnych zup.

Certyfikaty „Doceń polskie” to nie jedyne wyróżnienie w dorobku firmy YABRA. Jej produkty były już wielokrotnie nagradzane, m.in. certyfikatem „Dobre bo polskie”, czy też Konsumenckim Znakiem Jakości „Q”.

Przedsiębiorstwa Handlowo-Produkcyjnego YABRA Sp. z o. o. oferuje dania gotowe od niespełna dwudziestu lat. Początkowo, jej wyroby powstawały w  niewielkim zakładzie produkcyjnym i były sprzedawane tylko na rynku lokalnym.
Stopniowo docierające stamtąd pozytywne sygnały ze strony współpracujących z nami kontrahentów, a przede wszystkim konsumentów, zachęciły nas do sukcesywnego rozszerzania istniejącego już asortymentu i dalszego rozwoju działalności. Wysoka jakość i walory smakowe produktów, będące wynikiem stosowania tradycyjnych, sprawdzonych receptur, w połączeniu z najwyższej klasy technologią produkcji oraz znakomitą bazą surowcową zaowocowały wkrótce nawiązaniem współpracy ze znaczącymi sieciami handlowymi, które w owym czasie rozpoczynały swoją działalność na rynku polskim – przyznają właściciele firmy.

Wyroby firmy YABRA można znaleźć również poza granicami naszego kraju, m.in. w Belgii, Holandii, na Litwie oraz na Wsypach Brytyjskich.
docen_polskie_Yabra_fasolka docen_polskie_Yabra_gołąbki

Trzeci wyrób Zakładów Mięsnych „WiR” zdobył godło „Doceń polskie”

docen_polskie_wir_logo
Boczek z pieca z polędwiczką
, jeden z produktów grupy „Specyjały świętokrzyskie”, został przez członków Loży Ekspertów nagrodzony znakiem promocyjnym „Doceń polskie”. To już trzeci wyrób z oferty Zakładów Mięsnych „WiR”, którego wysoką jakość potwierdza certyfikat programu. Podczas jednego z poprzednich audytów godło „Doceń polskie” zdobyły „Chrumki” Parówki z szynki oraz Szynka szlachecka.

Nagrodzony podczas X certyfikacji wyrób to zrolowany odtłuszczony boczek pieczony z polędwiczką wieprzową, który zawdzięcza swój smak i soczystość dobremu pochodzeniu surowca oraz bogactwu przypraw naturalnych z dominującą nutką czosnku. Jako produkt przygotowywany „na szaro” (bez soli peklującej), Boczek z pieca z polędwiczką  pięknie prezentuje się pokrojony w plastry na półmisku. Jest smakowitym dodatkiem do kanapek na zimno i do sosu na ciepło. Gotowy wyrób waży ok. 1,5 kg.

„WiR” Szproch i Pietrusiewicz Zakłady Mięsne to firma istniejąca od 1994 roku. Producent od początku swojej działalności wychodzi naprzeciw potrzebom klientów, łącząc polską tradycję wędliniarską z wymogami nowoczesnego rynku.
Spełniając wymagania dobrej praktyki produkcyjnej i higienicznej, w 2006 roku Zakład uzyskał  możliwości handlu na rynkach europejskich. Siłą firmy jest jej dobrze wykwalifikowana i doświadczona załoga, której pasją jest wytwarzanie wędlin o najwyższych walorach jakościowych i smakowych.
Oferta opisywanego producenta obejmuje ponad sto rodzajów wędlin, na wędzonkach począwszy, poprzez kiełbasy dojrzewające, na salcesonach i parówkach skończywszy.

Z myślą o klientach gustujących w produktach ekologicznych, którzy szczególnie lubią smak naturalnych wędlin przygotowana została linia produktów Premium – „Specyjały świętokrzyskie”.
Pomysł stworzenia sklepów Premium, w których te delikatesy Zakładów Mięsnych „WiR” są dostępne, zrodził się w 2009 roku. Początkowo produkty te były dostępne pod nazwą Specjały z Domowej Spiżarni. Po trzech latach ewaluacji marka dojrzała do zmian, w wyniku których nastąpiła zmiana szyldu. Specjały z Domowej Spiżarni zostały zastąpione marką „Specyjały świętokrzyskie”.
docen_polskie_WiR_boczek-z-pieca-z-polędwiczką