Chrupki ze Złotoryi przed szansą ponownego zdobycia znaku „Doceń polskie”

docen_polskie_solo_logo

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe SOLO to producent chrupek kukurydzianych, który na rynku istnieje od 1993 roku. Siedziba firmy znajduje się na Dolnym Śląsku, w miejscowości Złotoryja.
– Jako producent chrupek kukurydzianych duży nacisk kładziemy na jakość naszych produktów, dlatego nie dodajemy do nich żadnych konserwantów i sztucznych barwników smakowych. Surowce jakich używamy posiadają certyfikaty jakości, co przekłada się na odbiór smakowy naszych klientów. Cała produkcja naszych chrupek kukurydzianych odbywa się zgodnie z wdrożonym systemem HACCP. Jako firma dokładamy wszelkich starań żeby nasz klient otrzymywał wyrób najwyższej jakości – zapewniają przedstawiciele PW SOLO.

Już niebawem miną 2 lata od audytu żywności, w trakcie którego specjaliści z branży spożywczej przyznali maksymalne noty dwóm wyrobom opisywanej firmy: Chrupkom kukurydzianym z orzechem arachidowym i Chrupkom kukurydzianym zwykłym. Jako, że godło programu nadawane jest właśnie na okres 2 lat, oba wyróżnione produkty zostaną ocenione raz jeszcze. Audyt odbędzie się 27 lipca br., wówczas Loża Ekspertów zadecyduje czy chrupki SOLO nadal mogą posługiwać się certyfikatem „Doceń polskie“.
Czym charakteryzują się oba wyroby firmy ubiegające się o znak programu „Doceń polskie”? Otóż, Chrupki kukurydziane zwykłe to naturalny produkt nie zawierający konserwantów, przygotowywany z kaszy kukurydzianej i wody. Natomiast Chrupki kukurydziane z orzechem arachidowym, których składnikami są kasza kukurydziana, orzechy arachidowe, olej roślinny oraz przyprawy smakowe, to naturalny produkt, który również nie zawiera konserwantów.

Warto odnotować, że opisywane specjały to nie jedyne produkty firmy nagrodzone znakiem programu „Doceń polskie”. Podczas jednej z poprzednich atestacji, tytuł TOP PRODUKT otrzymały Chrupki kukurydziane o smaku zielonej cebulki.

Poza w/w produktami, PW SOLO oferuje konsumentom także chrupki kukurydziane o smaku toffi, owocowym oraz czekoladowym. Firma dysponuje własnym transportem, dzięki temu może nawiązać współpracę z odbiorcami z całego kraju.
docen_polskie_solo_kukurydziane-paluchy-Adocen_polskie_solo_02

Sukces firmy Uprawa Grzybów Anna Sorgowicka

docen_polskie_Sorgowicka_bocznik
– Konsumenci doceniają nie tylko wysoką jakość boczniaków: ich smak i wygląd, lecz także estetykę opakowania
– mówiła przed XX certyfikacją żywności Anna Sorgowicka, właścicielka firmy Uprawa Grzybów Anna Sorgowicka. Słowa te znalazły swoje potwierdzenie w wynikach kwietniowej atestacji. Boczniaki z asortymentu tego producenta zdobyły maksymalne noty za wszystkie oceniane aspekty (smak, wygląd i stosunek jakości do ceny), dlatego też prócz godła promocyjnego przyznano im tytuł TOP PRODUKT.

Nagrodzona firma ma siedzibę w miejscowości Zelgniewo (woj. wielkopolskie, pow. pilski, gm. Kaczory). Uprawa Grzybów Anna Sorgowicka powstała niedawno (istnieje od września ubiegłego roku), ale jej boczniaki już podbiły serca konsumentów. Wyróżnienie przyznane przez Lożę Ekspertów pozwoli jeszcze efektywniej promować grzyby.
Nagrodzone boczniaki można nabyć w lokalnych sklepach spożywczych  m.in. na terenie Piły, Poznania i Bydgoszczy. Firma jest otwarta na współpracę i dystrybucje grzybów na nowych rynkach – wszystkich zainteresowanych tymi zagadnieniami zapraszamy do kontaktu z p. Anną Sorgowicką,
mail: ania.sorgo@vp.pl
tel. 667 880 821

Na boczniaki warto zwrócić uwagę choćby ze względu na ich szerokie zastosowanie kulinarne. Grzyby można przygotować na wiele sposobów: smażyć tak jak kotlety, podawać (jak ryby) w zalewie octowej lub też przygotować z nich… flaczki. Nie pozostaje nic innego, jak tylko po nie sięgnąć i wykorzystać w kuchni!

Premium Distribution laureatem XX audytu żywności

docen_polskie_Premium_Distribution_logo
Przedstawiciele firmy Premium Distribution Sp. z o.o. mają powody do zadowolenia. Mieszcząca się w Poznaniu firma, której zakład produkcyjny jest zlokalizowany w Jaworze w swoim asortymencie posiada już pięć produktów nagrodzonych przez Lożę Ekspertów programu promocyjnego „Doceń polskie”.
W trakcie minionego audytu uznanie specjalistów z branży spożywczej zdobyły trzy produkty:
C-BORG Food danie samopodgrzewające się – gulasz wołowy z kaszą
C-BORG Food danie samopodgrzewające się – kurczak z warzywami w ryżu
Naturalna woda mineralna Jaworowy Zdrój Zdrowie Plus (zestaw wody na cały dzień)
Wszystkie otrzymały godło „Doceń polskie”, a ostatnią z wymienionych nagrodzono także tytułem TOP PRODUKT.
Z kolei podczas jednej z poprzednich certyfikacji organizowanych w ramach programu, jury uhonorowało także Naturalną Wodę Mineralną Jaworowy Zdrój Gazowaną oraz Naturalną Wodę Mineralną Jaworowy Zdrój Niegazowaną (obu przyznano tytuły TOP PRODUKT).

Wodę Mineralną Jaworowy Zdrój wydobywa się bezpośrednio z – położonego w ekologicznie czystym rejonie Pogórza Kaczawskiego- źródła św. Jadwigi. Jak podkreślają przedstawiciele firmy, woda z tego źródła charakteryzuje się niską mineralizacją, dzięki czemu ma wyśmienity smak.  Po Jaworowy Zdrój mogą sięgać codziennie zarówno dorośli, jak i najmłodsi konsumenci.

– Duże kawałki starannie wyselekcjonowanego mięsa z kaszą lub ryżem i warzywami. Każdy ze smaków został przygotowany w oparciu o tradycyjne receptury – tak z kolei producent opisuje dania C-BORG Food.
Poddany procesowi pasteryzacji, pełnowartościowy posiłek jest zamknięty w specjalnej puszce, która sama podgrzewa zawartość. – C-BORG Food nie zawiera konserwantów ani sztucznych dodatków. Jest w pełni bezpieczny i biodegradowalny. Zdrowe, ciepłe danie C-BORG Food jest gotowe do zjedzenia zaledwie w kilka minut i to bez użycia wody, ognia, prądu czy gazu – dodaje na swojej stronie internetowej, do odwiedzenia której zapraszamy.

Prasa o laureatach XX audytu żywności

logo_docen_polskie

Ogródek Dziadunia i Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie „PZZ” w Stoisławiu S.A. są laureatami XX certyfikacji artykułów spożywczych.
Loża Ekspertów programu „Doceń polskie” uhonorowała w kwietniu Paprykę konserwową firmy z Wąsosza Dolnego (jury ponownie wyróżniło ten specjał, nagrodziło go także tytułem TOP PRODUKT). Warto odnotować, że to kolejny laur programu „Doceń polskie” w dorobku Ogródka Dziadunia.
Z kolei Młyny Stoisław otrzymały godła „Doceń polskie” i tytuły TOP PRODUKT za Płatki owsiane górskie ekstra oraz Mąkę pszenną tortową.

Informacje o sukcesach obu firm publikuje prasa branżowa. Nowe wydanie kwartalnika „Agro Industry” dostarcza informacji na temat Ogródka Dziadunia: historii firmy, jej produktów i zdobytych wyróżnień. Natomiast w nowym numerze dwutygodnika „Agro Serwis” znajdziemy informacje o uhonorowaniu specjałów Przedsiębiorstwa Zbożowo-Młynarskiego „PZZ” w Stoisławiu S.A.

Warto odnotować, że to kolejne publikacje na temat firm, których wyroby zyskały uznanie Loży Ekspertów programu „Doceń polskie”. Informacje o innych materiałach prezentujących laureatów programu są dostępne na blogu programu, w zakładce „Media o DP”.

Maksymalne noty dla miodu z Sokółki

docen_polskie_bartnik
W stanie płynnym przybiera barwę ciemnoherbacianą do brunatnej, zaś po skrystalizowaniu ma brązowy kolor. Wyróżnia go silny zapach kwiatu gryki, a także ostry, lekko piekący smak.
Jest polecany zwłaszcza osobom cierpiącym na nieżyt górnych dróg oddechowych, ale także zmagającym się ze schorzeniami układu krążenia na tle miażdżycowym i chorym na nadciśnienie. Dzięki zawartości magnezu, jest pomocny przy kuracji nowotworowej. Powinny po niego sięgać także osoby z zapaleniem opłucnej i jaskrą. Przytoczony opis dotyczy Miodu gryczanego.
Specjał Gospodarstwa Pasiecznego „Bartnik Sokólski” Wojciech Zajkowski po raz drugi zachwycił Lożę Ekspertów, czego dowodem jest przyznanie mu certyfikatu „Doceń polskie” oraz tytułu TOP PRODUKT. Miano to przysługuje wyłącznie artykułom spożywczym, którym jury przyzna maksymalne noty za smak, wygląd oraz stosunek jakości do ceny.

Miód został oceniony podczas XX audytu. Była to już druga certyfikacja z udziałem tego produktu, poprzednio nagrodzono go niemal 2 lata temu, w trakcie XIII atestacji żywności. Ponowna ocena była konieczna, gdyż godła promocyjne są nadawane właśnie na 2 lata. Powtórne wyróżnienie miodu pasieki z Sokółki to najlepsze potwierdzenie, że jego producent utrzymuje stałą, najwyższą jakość.

Na czym polega tajemnica sukcesu gospodarstwa z Sokółki? Firma może pochwalić się tradycjami sięgającymi końca XIX wieku. Wiedza i doświadczenie są przekazywane ojca na syna, co z pewnością ma wpływ na jakość produktów z oferty pasieki.
Przedstawiam Państwu jedną z największych firm pszczelarskich w regionie „Zielonych Płuc Polski”. Gospodarstwo Pasieczne „Bartnik Sokólski” Wojciech Zajkowski leży w północno-wschodniej Polsce, na obrzeżach trzech puszcz: Białowieskiej, Knyszyńskiej i Augustowskiej. Rejon ten obfituje w jasne, delikatne miody wiosenne oraz miody pochodzące z lipy i gryki. Ekologicznie czysta okolica jest największym atutem rozstawionych na tym terenie licznych pasiek, w których znajduje się około 600 pni naszego gospodarstwa – podkreśla Wojciech Zajkowski.

Nagrodzona firma zajmuje się nie tylko pozyskiwaniem i dystrybucją miodu, ale oferuje także inne produkty, m.in. pyłek kwiatowy, propolis, pierzgę oraz wosk.
docen_polskie_Bartnik-Sokolski_miod-gryczany