Smakosze to uwielbiają!

Masło Tradycyjne Extra – o wyśmienitym smaku i aromacie, produkowane z polskiego mleka, pochodzącego od sprawdzonych, lokalnych dostawców zostało wyróżnione godłem „Doceń polskie TOP PRODUKT” Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Jego producent – Spółdzielnia Mleczarska Kowalew dostarcza konsumentom wyroby najwyższej jakości, wytwarzane z zachowaniem ich niepowtarzalnych walorów smakowych. Co ważne, firma z sukcesem łączy pracę nad ciągłym doskonaleniem wymogów jakościowych z tradycyjnymi metodami produkcji i sprawdzonymi, staropolskimi recepturami. Wszystko to sprawia, że jej produkty zachowują swoje wyjątkowe cechy organoleptyczne i są tak cenione przez smakoszy. W ofercie producenta znaleźć można, oprócz wyróżnionego przez ekspertów Masła Tradycyjnego Extra między innymi również ser smażony powstający według „domowej receptury”, śmietana i twarożek ziarnisty. Klienci chętnie sięgają również po twarogi i sery żółte: Salami oraz Gouda.

Masło Tradycyjne Extra Spółdzielni Mleczarskiej Kowalew zostało wyróżnione podczas 44. certyfikacji Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego Doceń polskie”. Członkowie Loży Ekspertów przyznali mu maksymalną liczbę punktów za smak, wygląd oraz stosunek ceny do jakości.

Więcej informacji na temat OSM Kowalew znajdziecie Państwo na stronie https://www.osm-kowalew.pl/

Wspieramy polską żywność

Polska żywność to nasz powód do dumy. Siła tradycji, doskonałe, sprawdzone receptury, znakomite produkty, wyjątkowy  smak i wysoka jakość, sprawiają, że doceniają ją nie tylko polscy, ale również zagraniczni konsumenci. Bogata i smaczna oferta rodzimych producentów żywności zasługuje na wsparcie! Jednym z jego elementów jest Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”, promujący polskich producentów i wyróżniający dobrą, polską żywność, co jest szczególnie ważne w obecnych czasach. Jego głównymi atutami są wiedza i ogromne doświadczenie specjalistów tworzących Lożę Ekspertów oraz klarowne zasady oceniania artykułów zgłoszonych do audytu. Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie” adresowany jest do wszystkich producentów żywności. Co istotne, mogą wziąć w nim udział zarówno lokalne firmy, rodzinne manufaktury, jak i duże, ogólnopolskie marki. Warunkiem koniecznym uczestnictwa jest natomiast „polski akcent”.

Niebawem kolejny audyt „Doceń polskie”
Już niebawem, w dniu 3 sierpnia br. członkowie Loży Ekspertów spotkają się po raz 44. aby ocenić propozycje zgłoszone do atestacji. Warto więc skorzystać z tej szansy i już dziś zaplanować swój udział w Ogólnopolskim Programie Promocyjnym „Doceń polskie”!

Potwierdzenie jakości
Godło “Doceń polskie”, jest potwierdzeniem najwyższej jakości produktu i jego polskiego pochodzenia. Każdy z producentów – laureatów Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” może korzystać z jego potencjału we wszystkich działaniach promocyjnych związanych z wyróżnionym produktem. Znak jakości może zostać umieszczony na opakowaniu, materiałach promocyjnych, stronie internetowej, billboardach czy też w spotach reklamowych. To jednak nie wszystko. Laureaci mogą skorzystać także z bonu na bezpłatne konsultacje ze specjalistą z Centrum Znakowania Żywności oraz materiałów prasowych przygotowywanych przez agencję PR. Do ich dyspozycji jest także Fanpage programu i jego blog.

Proste zasady oceniania
Audyty Certyfikacyjne Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” przeprowadzane są co kwartał. Podczas atestacji, po pozytywnym zweryfikowaniu zgłoszonych do oceny produktów, specjaliści programu przyznają im noty za smak, wygląd oraz stosunek jakości do ceny. Wszystkie artykuły spożywcze sprawdzane są indywidualnie przez każdego członka komisji i oceniane przy zastosowaniu dziesięciopunktowej skali ocen. Certyfikaty zdobywają artykuły spożywcze, które otrzymają określoną regulaminem liczbę punktów. Wyroby z maksymalną liczbą punktów wyróżniane są dodatkowo tytułem TOP PRODUKT.

Bezpłatny udział w audycie
Udział w audycie jest całkowicie bezpłatny i niezobowiązujący. Regulamin i formularze zgłoszeniowe można pobrać bezpośrednio ze strony https://geminigroup.pl/zgloszenie_dp/ . Więcej informacji na temat laureatów znaleźć można pod adresem: www.blogdocenpolskie.pl

 

****

Celem programu „Doceń polskie” jest promocja wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu „Doceń polskie” zajmują się specjaliści zawodowo związani z żywnością i technologią żywienia, którzy tworzą Lożę Ekspertów. Zasiadają w niej m.in. członkowie Klubu Szefów Kuchni.

 

Firma Olejowy Raj zdobywa kolejny certyfikat jakości

Loża Ekspertów programu „Doceń polskie” ponownie wyróżniła propozycję firmy Olejowy Raj. Olej lniany Olejowy Raj tłoczony na zimno, niefiltrowany zdobył zarówno certyfikat „Doceń polskie”, jak i tytuł TOP PRODUKT. Oznacza to, że jury przyznało mu maksymalne noty (same „10”) za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. Powtórne przyznanie laurów programu „Doceń polskie” dowodzi, że firma Olejowy Raj utrzymuje najwyższą jakość bez względu na upływ czasu.
Producent przez kolejne 2 lata będzie mógł promować olej godłem „Doceń polskie”.

W asortymencie firmy Olejowy Raj znajdziemy ponadto 3 inne specjały uhonorowane przez Lożę Ekspertów. Godła „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT zdobyły także: Olej rzepakowy Olejowy Raj tłoczony na zimno, niefiltrowany; Olej z nasion konopi Olejowy Raj tłoczony na zimno, niefiltrowany oraz Olej z pestek słonecznika Olejowy Raj tłoczony na zimno, niefiltrowany.

Producent z Wasilkowa (woj. podlaskie) przypomina, że oleje tłoczone na zimno charakteryzują się wyrazistym smakiem i kolorem. Co więcej, produkty te zachowują właściwości charakterystyczne dla wykorzystywanego surowca.
Oleje marki Olejowy Raj są tworzone z najwyższej jakości składników. Tłoczy się je mechaniczne w warunkach, które nie powodują zmian właściwości produktów. Ich zaletą jest ponadto naturalna sedymentacja i opakowanie (ciemne butelki, które zapobiegają narażaniu produktów na światło słoneczne).

Na olejach oferta firmy się nie kończy. W sklepie internetowym marki Olejowy Raj dostępne są ponadto sypkie produkty (przyprawy, mąki i ziarna), mini-produkty (specjały w opakowaniach o małych pojemnościach), a także książki oraz lawendowe kosmetyki.
Więcej informacji na temat produktów Olejowego Raju, a także bezpośredni odnośnik do e-sklepu można znaleźć na stronie internetowej firmy, pod adresem www.olejowyraj.pl.

Eterno znaczy wieczny

ETERNO s.c. to jedna z firm, której wyroby są regularnie poddawane ocenie Loży Ekspertów programu promocyjnego „Doceń polskie”. Werdykty ekspertów mówią same za siebie: ilekroć specjały sygnowane charakterystycznym czerwonym logotypem brały udział w atestacji, zawsze zdobywały uznanie ekspertów.

Historia spółki rozpoczyna się w 1890 roku, kiedy to Matylda Aubry (praprababcia obecnych właścicieli firmy) w swojej cukierni przy Newskim Prospekcie serwowała własnoręcznie przygotowane cytrynki do herbaty. Ich smakiem zachwycali się nawet kucharze z pobliskiego Grand Hotelu! Lata mijały, a firma do dziś zachowała rodzinny charakter, nie zmieniły się także receptury. Smakołyki ETERNO nadal są tworzone w oparciu o stare przepisy przekazywane kolejnym pokoleniom. Motto firmy brzmi „Smak rodzinnej pasji”.

– Eterno znaczy wieczny. Skoro przepisom Matyldy Aubry udało przetrwać się tak długo istnieje spora szansa na to, że ich smak będzie jeszcze cieszyć kilka kolejnych pokoleń. Z czasem do cytrynek dołączyły inne domowe przetwory. Są to zarówno konfitury, których receptury zachowały się w rodzinnych notatnikach, jak i zupełnie nowe przepisy mojego taty Tadeusza. Przez 10 lat istnienia firmy powstało ich ponad 60. Dziś jesteśmy już znani, jako sprawdzony producent przetworów owocowych. Doceniają nas zarówno samorządowcy, jak i klienci – podkreśla Barbara Stelmach, reprezentująca opisywaną spółkę.

Potwierdzeniem tych słów są m.in. przywoływane wcześniej laury programu „Doceń polskie”. Nagrodzone wyroby to: EKO Czerwone pomarańcze w syropie, EKO Limonki w syropie, EKO Cytrynki w syropie, EKO Pigwowiec w syropie, Cytrynki z rumem oraz Pigwa w syropie.
Wszystkie propozycje ETERNO dobyły zarówno certyfikaty „Doceń polskie”, jak i tytuły TOP PRODUKT. Mianem tym honorowane są tylko wyróżniające się wyroby, którym jury wystawiło maksymalne noty za oceniane cechy (smak, wygląd i stosunek jakości do ceny).
Pigwa w syropie i Cytrynki z rumem zostały nagrodzone kolejny raz podczas kwietniowej atestacji żywności, która miała miejsce 26 kwietnia br. w Sosnowcu. Loża Ekspertów obradowała pod przewodnictwem mistrza kuchni Mirka Drewniaka.

Zestawienie wszystkich dostępnych propozycji ETERNO jest dostępne na jej stronie internetowej. Witryna www.eterno.pl dostarcza także inspiracji kulinarnych, umożliwia także ich nabycie (za pośrednictwem e-sklepu).

Maksymalne noty dla owoców Gospodarstwa Ryczywół


–  Dobre i zdrowe jedzenie jest jedną z naszych największych pasji, dlatego mamy głębokie poczucie odpowiedzialności i uczciwości wobec naszych Klientów (…) W Gospodarstwie Ryczywół nie stosujemy antybiotyków ani hormonów przyspieszających dojrzewanie. Ze szkodnikami walczymy przy pomocy ich naturalnych wrogów, a do rozwoju grzybów nie dopuszczamy dzięki kontroli wilgotności nad czym czuwa komputer klimatyczny
– zapewniają przedstawiciele Gospodarstwa Ryczywół.

Firma prowadzi największą w Polsce uprawę malin pod osłonami; słynie z ich produkcji i hurtowej sprzedaży. Poza tym, oferuje także truskawki, jeżyny, a także pomidory i ogórki gruntowe. W obecnej postaci gospodarstwo działa od 2008 roku, ale należące do niej szklarnie liczą sobie już ponad 30 lat. Osoby zainteresowane uzyskaniem szczegółowych informacji na temat działalności spółki zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.owoce-ryczywol.pl.

Czym wyróżniają się propozycje Gospodarstwa Ryczywół? Rośliny należące do tej firmy są zapylane przez trzmiele, zbiory sortuje się ręcznie. Warto mieć na uwadze fakt, że uprawa malin i truskawek nie wymaga zbyt wysokich temperatur, ale dużej ilości słońca, toteż panujące w Polsce warunki atmosferyczne służą tym owocom.
Umiarkowany klimat bardziej sprzyja produkcji truskawek niż upalny na południu Europy. Dlaczego? Wysokie temperatury i słońce za dnia oraz chłodniejsze noce pozwalają truskawce gromadzić energię, dzięki czemu owoce są słodkie i soczyste. W krajach południowych truskawka zużywa tę energię na „ochłodzenie się: nocą, intensywnie transpirując wodę, to dlatego truskawki sprzedawane z importu z ciepłych krajów są co prawda wyrośnięte i intensywnie czerwone, ale niestety mało słodkie – wyjaśniają przedstawiciele mazowieckiego gospodarstwa.

Dzięki odpowiedniemu nasłonecznieniu Gospodarstwo z Ryczywołu może oferować konsumentom jedne z najsłodszych malin i truskawek na świecie! W ten sposób gospodarstwo dowodzi, że nasze lokalne produkty znacznie przewyższają te importowane z krajów południowych czy Chin.

Potwierdzeniem najwyższej jakości owoców opisywanej firmy są certyfikaty Global GAP, jak również znaki „Doceń polskie” i tytuły TOP PRODUKT, które Loża Ekspertów przyznała Deserowej truskawce i Deserowej malinie. Owoce zostały nagrodzone podczas XXIV atestacji żywności programu „Doceń polskie”. Loża Ekspertów obradowała w Sosnowcu, dnia 26 kwietnia br.

Nie wszyscy wiedzą, że malina była znana już w Średniowieczu. Słodki i soczysty owoc jest źródłem witamin i minerałów, dlatego doskonale wzmacnia organizm. Maliny są stosowane nie tylko w branży spożywczej: służą również do wyrobu produktów leczniczych i kosmetycznych. Gospodarstwo Ryczywół oferuje maliny od kwietnia do końca listopada (z przerwą w sierpniu).

Truskawka to drugi (po jabłkach) ulubiony owoc Polaków. Owoce z Ryczywołu mają intensywny smak i aromat, a jednocześnie są wolne od szkodliwych pestycydów. Zawierają witaminy C, A i E, a także m.in. magnez, mangan, potas oraz wapń. W Ryczywole truskawki są dostępne od kwietnia do połowy czerwca, a także jesienią – od października do końca listopada.