Certyfikat dla Pasztetu dworskiego

docen_polskie_INDYKPOL_logo
Pasztet dworski
firmy Indykpol to jeden z produktów, które zostały pozytywnie ocenione przez Lożę Ekspertów programu „Doceń polskie”. Podczas XVIII certyfikacji artykułów żywnościowych specjaliści z branży spożywczej przyznali mu wysokie noty za smak, wygląd oraz stosunek jakości do ceny. Nagrodzony specjał jest produktem z linii Dobre naturalnie. Pasztet wyróżnia się wysoką mięsnością (75%) oraz grubym rozdrobnieniem. Wyrób ten nie zawiera dodatku żadnych konserwantów. To doskonała propozycja dla osób ceniących doskonały smak i naturalne składniki.

Producent Pasztetu dworskiegoIndykpol – jest polską firmą, która specjalizujące się w produkcji mięsa indyczego, kurczęcego, gęsiego oraz ich przetworów. Wyroby Indykpolu są wytwarzane na bazie najwyższej jakości surowców, według sprawdzonych i starannie opracowanych receptur. Produkty te charakteryzują się niepowtarzalnym i doskonałym smakiem. Miłośnicy gotowania, zwłaszcza osoby przepadające za drobiem, powinny odwiedzić stronę internetową producenta – www.indykpol.pl. Witryna ta zawiera m.in. bazę przepisów zarówno na proste, jak i bardziej wykwintne dania z wykorzystaniem mięs drobiowych, strona dostarcza ponadto porad dotyczących zdrowego odżywiania.
Dlaczego warto skorzystać z tych materiałów? Przedstawiciele firmy Indykpol przypominają, że mięso drobiowe (zwłaszcza indycze) jest zdrowsze od mięsa czerwonego – ma wysoką wartość odżywczą, jest niskokaloryczne, delikatne i smaczne.

Jak dodają reprezentanci przedsiębiorstwa, Indykpol to gwarancja jakości i doskonałego smaku – świadczą o tym liczne nagrody, wyróżnienia przyznawane firmie Indykpol i jej produktom oraz zaufanie konsumentów.

Produkty wytwarzane w należących do Grupy Kapitałowej Indykpol zakładach ubojowo-przetwórczych są bezpieczne i zdrowe. Od połowy 1999 roku Grupa Indykpol stosuje procedury systemu HACCP, od początku 2004 roku procedury systemu zapewnienia jakości ISO 9001. Zakresem procedur w/w systemów zostały objęte wszystkie etapy produkcji, od zakupu i przyjęcia żywca drobiowego przez system dystrybucji aż do klientów zewnętrznych, łącznie z monitorowaniem stopnia ich satysfakcji. Nad ich przestrzeganiem czuwa specjalnie wyodrębniony w strukturach Spółki pion do spraw jakości. Systemy te stanowiły podstawę do wdrożenia w 2004 roku norm dodatkowych systemów. tj. IFS i BRC.
docen_polskie_Indykpol_pasztet-dworski

Chleb staropolski żytni z certyfikatem

docen_polskie_Spolem_Pabianice_logo

SPOŁEM PSS w Pabianicach jest największym producentem pieczywa na terenie Pabianic, Łodzi i okolic. Za oficjalną datę powstania Stowarzyszenia Spożywczego SPOŁEM przyjmuje się rok 1907, aczkolwiek pierwsze działania organizacyjne podjęto już u schyłku XIX wieku.
Pabianiccy spółdzielcy nieprzerwanie kontynuują tradycję Stowarzyszenia Spożywczego SPOŁEM. – Spółdzielnia przeżywała wzloty i upadki, ale nigdy nie przerwała swojej działalności. Funkcjonowała nawet podczas I i II wojny światowej. Po wojnie również rozwijała się w burzliwych latach reorganizacji i przekształceń – dowiadujemy się ze strony internetowej SPOŁEM.

1 lipca 1990 roku SPOŁEM PSS w Pabianicach stało się samodzielną spółdzielnią posiadającą osobowość prawną. Rozwój Spółdzielni w latach 1907 – 2015 to zasługa wielu pokoleń pracowników i członków tej firmy.
Obecnie pabianicka spółdzielnia jest solidnym, wypłacalnym partnerem handlowym. – Naszym klientom oferujemy duży wybór towarów wysokiej jakości, w nowoczesnych, dobrze wyposażonych sklepach, z miłą i fachową obsługę – podkreślają spółdzielcy zapraszając do zakupów i nabywania m.in. wyrobów własnej produkcji.

Wytwórstwo pabianickiego przedsiębiorstwa oparte jest przede wszystkim na tradycyjnych sprawdzonych recepturach i wysokiej jakości produktach. W asortymencie PSS znajduje się około 60 gatunków pieczywa. W ofercie znajdziemy m.in. Chleb staropolski żytni, który zdobył podczas niedawnej certyfikacji żywności godło promocyjne programu „Doceń polskie”. Wypiek otrzymał od Loży Ekspertów wysokie noty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny.

Audyt, podczas którego nagrodzono pabianicki wypiek odbył się 28 października br. w Czeladzi.
20151203_PSS-Społem-w-Pabianicach_chleb-straropolski-żytni

Rybne specjały marki „ŁOSOŚ” wyróżnione przez ekspertów

docen_polskie_Losos_logo
Podwędzane filety z makreli w oleju
, Filety z makreli w oleju z kawałkiem cytryny, Popular smoked winter sprats – Szprot popularny w oleju oraz Szprot w sosie pomidorowym – to specjały z asortymentu firmy Przetwórstwo Rybne „ŁOSOŚ” Sp. z o.o., które zostały uhonorowane certyfikatem „Doceń polskie”.
Podwędzane filety z makreli w oleju, Filety z makreli w oleju z kawałkiem cytryny, Popular smoked winter sprats – Szprot popularny w oleju otrzymały także prestiżowe tytuły TOP PRODUKT.

Producent nagrodzonych wyrobów jest jednym z czołowych wytwórców konserw rybnych w naszym kraju. Dość powiedzieć, że dzienna produkcja wynosi ponad 250 000 szt. konserw rybnych! Dzięki sprawnemu i skutecznemu zarządzaniu zakład stał się niekwestionowanym liderem w produkcji konserw rybnych. „ŁOSOŚ” jest obecnie jedną z najnowocześniejszych fabryk tej branży w naszym kraju. Przedsiębiorstwo posiada innowacyjny zakład, zaawansowane technologicznie linie produkcyjne, własną chłodnię i wędzarnię, duży magazyn oraz własną oczyszczalnię ścieków.

Warto wiedzieć, że ok. 60%  wyrobów przedsiębiorstwa trafia na rynek krajowy. Są to sieci handlowe takie jak: Makro, Eurocash, Carrefour,  Auchan, E.Leclerc, Polomarket, EKO, Intermarche, Real, Mila, Kaufland, Tesco, Stokrotka, Piotr i Paweł, Aldi, Selgros oraz Małpka. Natomiast w dystrybucji tradycyjnej konserwy są dostępne m. in. u dystrybutorów takich jak Specjał czy Bać-Pol.

Pozostałe 40%  produkcji trafia do wielu krajów na świecie. Wyroby „ŁOSOSIA” można nabyć m.in. w Czechach, Słowacji, Serbii, Bułgarii, USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Rumunii, na Węgrzech i Cyprze, a także w Izraelu, Kanadzie oraz Australii.

Siedziba Przetwórstwa Rybnego „ŁOSOŚ” Sp. z o.o. mieści się we Włynkówku k. Słupska. Firma istnieje od 1954 roku. Początkowo zakład zlokalizowany w usteckim porcie działał jako Spółdzielnia Pracy Rybołówstwa Morskiego „Łosoś”.  Do 1999 roku zajmowano się m.in. połowami ryb w Bałtyku, ich obróbką do dalszego przetwórstwa oraz do sprzedaży w stanie świeżym, jak również produkcją konserw rybnych, marynat oraz ryb wędzonych i solonych.
Obecnie działalność przedsiębiorstwa skupiona jest na produkcji konserw rybnych, zamykając 2014 rok sprzedażą na poziomie 59 mln sztuk.
Firma spełnia wymogi najwyższych standardów jakości oraz systemu HACCP. Posiada również certyfikaty IFS i BRC.
docen_polskie_Łosoś_filety-z-makreli-w-oleju-z-kawałkiem-cytryny docen_polskie_Łosoś_podwędzane-filety-z-makreli-w-oleju docen_polskie_Łosoś_popular-smoked-winter-sprats docen_polskie_Łosoś_szprot-w-sosie-pomidorowym

Co warto wiedzieć o Gospodarstwie Pasiecznym PSZCZÓŁKA?

docen_polskie_Gospodarstwo_Pasieczne_Pszczolka_logo
Przedstawiamy jednego z laureatów XVIII audytu żywności zorganizowanego w ramach programu promocyjnego „Doceń polskie”.

Zlokalizowane w Ustce Gospodarstwo Pasieczne PSZCZÓŁKA istnieje od 1983 roku.
Jak zapewniają jego właściciele, zamiłowanie do pszczół to dla nich coś więcej, niż tylko dodatkowe zajęcie – to niemal całe ich życie!
– Pszczelarzymy już wiele lat, a naszą przygodę z miododajnymi owadami zaczęliśmy zaraz po zakończeniu studiów. Przez ten czas nabraliśmy doświadczenia i wprawy w pozyskiwaniu miodu. Szereg lat działając w lokalnych kołach pszczelarskich zdobyliśmy uznanie rówieśników w branży i rzeszy klientów. Posiadamy obecnie koło 130 pszczelich rodzin – możemy dowiedzieć się ze strony internetowej gospodarstwa.

PSZCZÓŁKĘ tworzą trzy pasieki. Pierwsza z nich znajduje się w podusteckiej Wodnicy, na zacisznej łące, nad rzeką, w pobliżu rezerwatu „Buczyna nad Słupią”. Druga  jest położona niedaleko Rezerwatu „Zaleskie Bagna”, zaś trzecia z pasiek mieści się ok. 12 km od Ustki; w zakolu lasu, z dala od wszelkich tras komunikacyjnych.

Opisywane gospodarstwo proponuje m.in. Miód rzepakowy, który został wyróżniony certyfikatem „Doceń polskie” i tytułem TOP PRODUKT.
Smak tego specjału można poznać odwiedzając Ustkę. Właściciele gospodarstwa oferują bowiem noclegi w Pokojach Gościnnych „Pszczółka”. Goście mogą skosztować miodu, ale także kitu pszczelego oraz pyłku kwiatowego. Do dyspozycji turystów spragnionych kontaktu z naturą są także różnokształtne świece woskowe. Najodważniejsi goście „Pszczółki” mogą także odwiedzić pasiekę i przekonać się jak powstają miody usteckiego gospodarstwa.
docen_polskie_Pszczolka_miod-rzepakowy

TOP PRODUKT z Augustowa

docen_polskie_Spolem_Augustow_logo
– W naszej piekarni stosowane są tradycyjne metody produkcji pieczywa żytniego i pszennego tzw. metoda wielofazowa (żurek – półkwas – kwas – ciasto) prowadzenie ukwaszania mąki żytniej do otrzymania naturalnego zakwasu. Obok pieczywa tradycyjnego (chleba i bułek) polecamy pieczywo pszenne, mieszane i żytnie z dodatkiem nasion zbóż o wysokich właściwościach odżywczych i zdrowotnych
– tak swoja ofertę promuje kolejny laureat XVIII certyfikacji żywności.
Mowa o Augustowskiej Spółdzielni Spożywców „Społem”, która proponuje konsumentom bogaty wybór pieczywa i wyrobów ciastkarskich. Do dyspozycji miłośników dobrego smaku jest 46 rodzajów pieczywa chlebowego i drobnego oraz około 50 różnorodnych wyrobów ciastkarskich. Co ważne, wyroby ciastkarskie powstają z naturalnych składników, w oparciu o sprawdzone receptury i są tworzone metodami rzemieślniczymi.

W ofercie augustowskiej spółdzielni znajdziemy m.in. Chleb staropolski, który zdobył certyfikat „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT. Oznacza to, że Loża Ekspertów przyznała mu maksymalne noty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. Taka rekomendacja mówi sama za siebie. Nie jest to jednak pierwsze wyróżnienie przyznane Augustowskiej Spółdzielni Spożywców „Społem”. Opisywane przedsiębiorstwo jest od lat nagradzane na forum regionu; przyznane laury podkreślają jego dynamiczny rozwój i status przyjaznego miejsce pracy.
Nasze sklepy wyróżniają się miłą i profesjonalną obsługą, klimatyzowanymi pomieszczeniami, a zmodernizowana i skomputeryzowana organizacja sprzedaży zapewnia komfort szybkich zakupów – mówi Bogusław Samel, Prezes Spółdzielni.

Jak podkreślają reprezentanci spółdzielni, augustowskie „Społem” od blisko siedmiu dekad posiada w ofercie zdrową żywność, najświeższe pieczywo i inne wypieki z własnej piekarni, a także domowe wyroby garmażeryjne własnej produkcji oraz bogatą paletę różnorodnych i tylko polskich produktów.
docen_polskie_Społem-Augustowska_chleb-staropolski