Pierwszy polski mini browar z godłem „Doceń polskie”

docen_polskie_GOSCISZEWO_logo
Nie wszyscy wiedzą, że Browar Gościszewo s.c.  jest pierwszym mini browarem założonym w naszym kraju. Co więcej firma  ta jest członkiem założycielem Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich oraz stowarzyszenia Żywność z Pomorza.

Właścicielami Browaru są obecnie Stanisław i Chrystian Czarneccy, ale warto pamiętać, że jego założycielami byli bracia  Andrzej i Stanisław Czarneccy. Browar istnieje od 1991 roku.

W asortymencie rodzinnej firmy znajdziemy różne gatunki piw (m.in. lager, pszeniczne, ale, witbier, dark lager i stout).

Sztandarowym piwem z browaru w Gościszewie jest Piwo jęczmienne naturalne niefiltrowane, nagrodzone certyfikatem podczas przeprowadzonego ostatnio audytu.
Wyrób ten wyróżnia się intensywnym smakiem słodu zboża i niespotykaną świeżością uzyskaną za sprawą polskich odmian chmielu aromatycznego i goryczkowego, stosowanych w postaci granulatu i szyszki. Ten jasny lager nie jest poddawany procesom filtracji i pasteryzacji, dzięki czemu zachowuje pierwotną głębię smaku i aromatu. Piwo to zawiera 5,5 proc. obj. alkoholu.

Certyfikat programu „Doceń polskie” otrzymało także Piwo pszeniczne VIVA HEL (4,8 proc. obj. alkoholu) to orzeźwiające piwo pszeniczne, warzone na bazie słodu pszenicznego i jęczmiennego z dodatkiem dwóch gatunków aromatycznego chmielu. Użyte w nim drożdże wykorzystywane są wyłącznie do wyrobu piwa pszenicznego. Podkreślają one specyficzny owocowy smak, delikatną goryczkę i aromat goździków.
To piwo dojrzewające w butelce, niefiltrowane, niepasteryzowane i bez konserwantów.
Najlepiej je pić mocno schłodzone i w wysokich szklankach. Dobrze komponuje się z potrawami z grilla, jest wybornym dodatkiem do pizzy, sushi, nachos. Można je także serwować jako aperitif.
docen_polskie_Browar-Gosciszewo_piwo-pszenicze-viva-hel docen_polskie_Browar-Gosciszewo_piwo-jeczmienne-naturalne-niefiltorwane

Miód kaszubski TOP PRODUKTEM programu „Doceń polskie”

docen_polskie_Kaszubskie-Miody_miod-kaszubski
Przedstawiamy kolejnego producenta nagrodzonego certyfikatem „Doceń polskie”.
W trakcie ostatniego audytu Loża Ekspertów wyróżniła miód kaszubski z oferty Gospodarstwa Pasiecznego „Kaszubskie Miody”.

Właścicielem wyróżnionego gospodarstwa jest Hieronim Kosecki, który pszczelarstwem zajmuje się od ponad 30 lat. Fascynacja ta trwa w rodzinie p. Koseckich od pokoleń. Pszczołami zajmowali się obaj dziadkowie właściciela, a także jego ojciec. To właśnie on przekazał p. Hieronimowi tę pasję. Właściciel gospodarstwa już jako mały chłopiec podglądał go przy pracy w pasiece. Wielopokoleniowe obcowanie z pszczołami pozwoliło wypracować Gospodarstwu Pasiecznemu „Kaszubskie Miody” metody pozyskiwania najlepszych odmian miodu.

Gospodarstwo p. Hieronima oferuje następujące miody: wiosenny, rzepakowy, ziołowy, akacjowy, lipowy, leśny, nawłociowy, spadziowy oraz wrzosowy. Ponadto, mieszcząca się w Brusach firma „Kaszubskie Miody” proponuje miód z pyłkiem, miód z kakao oraz miód z cynamonem.

W asortymencie opisywanego gospodarstwa  znajduje się także Miód kaszubski, który został uhonorowany certyfikatem „Doceń polskie” oraz tytułem TOP PRODUKT. Miano to przysługuje wyłącznie tym wyrobom, które od Loży otrzymają maksymalną liczbę punktów.

Do produkcji wyróżnionego miodu wykorzystuje się pszczołę miodną Apis mellifera. Co ciekawe, miód ten może być zbierany wyłącznie od połowy maja do końca sierpnia.
Miód z Kaszub (zależnie od rodzaju; czy jest to miód wielokwiatowy czy nektarowo-spadziowy) ma barwę od jasnożółtej do brązowozielonej (bursztynowej). Produkt ma słodki smak, któremu towarzyszy gorzkawy posmak, wyróżnia się ponadto silnym, specyficznym aromatem roślin występujących na terenie Kaszub. To właśnie charakterystyczne zbiorowiska roślinne Kaszub sprawiają, że ów miód jest  niepowtarzalny. Pszczoły, oblatując roślinność specyficzną dla tego regionu, zbierają nektar z wielu różnych grup roślin, tworząc miód kaszubski. Miód ten ma więc cechy kwiatów roślin występujących na terenie Kaszub.

Specyficzny klimat Kaszub nie pozwala pozyskiwać dużych ilości tego miodu. Do wytworzenia jednostki tego miodu, pszczoły muszą „włożyć” więcej pracy, niż na innych terenach Niżu Polskiego. W efekcie, w miodzie tym występuje więcej enzymów przekazanych przez pszczoły, co sprawia, iż miody kaszubskie posiadają specyficzne i odmienne właściwości biolecznicze. Charakterystyka terenu, roślinności, klimatu oraz specyficzna praca pszczół gwarantują niezwykłość miodu kaszubskiego, który jest produktem tradycyjnym wytwarzanym przez kaszubskich pszczelarzy od wieków.
Opisywany miód w 2007 roku został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych.

Jabłka GGP HandloSad nagrodzone!

docen_polskie_Handlosad_jablko
Do listy artykułów spożywczych nagrodzonych znakiem „Doceń polskie” dołączyły jabłka z oferty firmy GGP HandloSad. Owoce zostały nagrodzone certyfikatem programu oraz tytułem TOP PRODUKT. Miano to jest przyznawany wyrobom, które od Loży Ekspertów otrzymają  maksymalną liczbę punktów.

Poza wyróżnionymi przez ekspertów jabłkami, GGP HandloSad oferuje śliwki, wiśnie, truskawki, gruszki i czereśnie, a także kapusty (również kiszoną), kalafior, marchewkę, buraczki, cebulę, pomidory oraz ogórki (także kwaszone). W asortymencie przedsiębiorstwa znajdziemy także pory, pieczarki, seler i ziemniaki. Nowoczesne metody przechowalnicze (chłodnie KA i ULO), doświadczenie i kontakty handlowe pozwalają firmie oferować większość warzyw i owoców z oferty nich może przez cały rok.  Kalendarz importu i eksportu jest dostępny na stronie internetowej firmy.

GGP HandloSad mieści się w największym zagłębiu sadowniczym Europy (w rejonie Grójca i Warki), gdzie rosną najwyższej jakości owoce. Firma posiada własne zaplecze logistyczno-magazynowe o powierzchni 1600 m2 znajdujące się przy trasie nr 50 w miejscowości Chynów.  Przedsiębiorstwo ma swoje przedstawicielstwa w różnych rejonach kraju, dzięki temu może kupować najlepszej jakości owoce i warzywa  bezpośrednio od producentów. GGP HandloSad współpracuje z Grupą Producentów Fruit logistics.

GGP HandloSad eksportuje produkty do wielu europejskich państw, m.in. do: Rosji, Litwy, Łotwy, Węgier, Słowacji, Słowenii, Chorwacji, Czech, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii.
Eksportowane warzywa i owoce wyróżniają się wysoką jakością.
Dodatkowe atuty takie jak atrakcyjne ceny i szybka realizacja zamówień sprawiają, że produkty firmy są chętnie kupowane. Innymi, równie wartościowymi cechami sprzyjającymi temu mazowieckiemu przedsiębiorstwu są dogodny dojazd, bogata oferta asortymentowa oraz duża liczba towaru. Wszystkie owoce i warzywa  są sortowane i pakowane zgodnie z wymaganiami klientów.

Przedsiębiorstwo posiada maszyny do produkcji typowych opakowań z tektury falistej 3 i 5 warstwowej. Firma wytwarza wszystkie popularne typy opakowań; 6, 7, 10, 12, 14 oraz 20 kilogramowe. GGP HandloSad  zajmuje się również produkcją i sprzedażą opakowań z tektury falistej do pakowania owoców i warzyw. Oferta obejmuje także kątowniki tekturowe, taśmy, spinki oraz inne akcesoria do paletyzacji produktów.

 

W siedleckiej mleczarni powstają TOP PRODUKTY!

docen_polskie_Logo-OSM-w-Siedlcach
Do takiego wniosku dojdzie każdy, kto zna wyniki ósmego audytu Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”.
W trakcie tej certyfikacji godło programu i tytuły TOP PRODUKT otrzymały Jogurt naturalny 0 proc. i Masło extra – wyroby Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Siedlcach. Zdobycie tytułu TOP PRODUKT oznacza, że eksperci przyznali wyrobom siedleckiej mleczarni maksymalną liczbę punktów. Zwróćmy uwagę, że Loża nagrodziła oba produkty tego zakładu biorące udział w certyfikacji.

Siedziba Spółdzielni jest zlokalizowana około 90 km na wschód od Warszawy, we wschodniej części województwa mazowieckiego. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Siedlcach łączy 70 letnią tradycję ruchu spółdzielczego z nowoczesną organizacją i najnowszą technologią produkcji. Wieloletnie działania w kierunku pozyskania mleka wysokiej jakości owocują ponad 88 proc. udziałem w skupie mleka w klasie I i Ekstra. Spółdzielnia posiada dobrze rozwiniętą bazę transportową, dzięki której zawsze na czas dociera do naszych producentów, kontrahentów, dystrybutorów i klientów.  Baza przetwórcza jest stale unowocześniana: wdraża się nowe technologie i wprowadza na rynek kolejne wyroby  – wszystko po to, aby wyroby smakowały nawet najbardziej wymagającym klientom.
Zakład spełnia wymogi  UE oraz systemu zapewnienia jakości HACCP.

OSM w Siedlcach oferuje  kefiry, maślanki, mleko, twarogi, masło, jogurty i śmietanę. Wyroby produkuje tylko z naturalnych surowców, bez konserwantów, z troską o zdrowie klientów i ochronę środowiska.  Spółdzielnia swoim rejonem działania obejmuje powiat siedlecki na zachodnim Podlasiu – region czysty ekologicznie, bez wielkich zakładów przemysłowych, z dobrze rozwiniętym rolnictwem.

Siedlecki zakład ma bardzo ciekawą historię.
Pierwsza mleczarnia spółdzielcza w Siedlcach powstała w 1931 roku, zaś zakład mleczarski mieszczący się na terenie, gdzie swoją siedzibę ma obecna OSM powstał jedenaście lat później. W roku 1951 w siedleckiej spółdzielni odbył się pionierski w Polsce rozruch technologiczny proszkowni mleka pełnego. Proszkownia została wybudowana  w ramach programu UNICEF, a jej wyposażenie było darem UNICEF „dla dobra polskich dzieci”. Od tego roku Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Siedlcach dostarczała na rynek krajowy mleko w proszku (tak zwane niebieskie) na którym wychowało się kilka pokoleń Polaków. Mleko w proszku z Siedlec posiadało znak jakości Q i było eksportowane do wielu krajów
W całej swej historii Spółdzielnia ciągle się rozwijała i unowocześniała swoją bazę przetwórczą oraz zaplecze techniczne. Na przestrzeni lat zakład doposażano w maszyny i linie technologiczne, który pozwoliły zakładowi znaleźć się w gronie najnowocześniejszych zakładów mleczarskich.
Dość powiedzieć, że w 1987 r. OSM Siedlce, jako pierwsza w Polsce, rozpoczęła unikalną produkcję kazeiny spożywczej metodą podpuszczkową. Produkt ten był w 80 proc.  sprzedawany na eksport. W latach 90. kontynuowano rozwój firmy. W 1994 roku rozpoczęła pracę linia do produkcji różnego rodzaju serków termizowanych. Na tej linii produkuje się znany i ceniony w wielu regionach Polski Serek Siedlecki Sourage.
docen_polskie_OSM-Siedlce_-maslo-ekstra docen_polskie_OSM-Siedlce_-jogurt-naturalny

Szparagi konserwowe całe zdobyły godło „Doceń polskie”

docen_polskie_FRYKAS_logo
Przedstawiamy kolejnego laureata ósmej certyfikacji programu „Doceń polskie”. W trakcie kwietniowego audytu nagrodzono szparagi konserwowe całe z oferty Przedsiębiorstwa Produkcji Spożywczej „Frykas” sp. z o.o.  

Szparagi konserwowe to produkt niskokaloryczny, zawierający dużo witamin, dlatego są one zalecane m.in. osobom dbającym o zgrabną sylwetkę i wegetarianom. Warto wiedzieć, że firma z Kościana do produkcji swoich przetworów ze szparagów wykorzystuje wyłącznie polskie surowce, pozyskiwane od producentów z ziemi wielkopolskiej.

Trzeba pamiętać, że szparag to bardzo wymagające, a jednocześnie delikatne warzywo. Uprawa i przetwórstwo szparagów wymagają nie tylko posiadania wiedzy, ale i sporego nakładu pracy.

Szparagi są wykorzystywane do przyrządzania lekkich i smakowitych przekąsek, służą także do przygotowywania potraw z mięsem, rybami i owocami morza. Szparagi są ponadto składnikami wyrobów garmażeryjnych.
Szparagi firmy „Frykas” zostały docenione przez mistrzów sztuki kulinarnej i dzięki temu zagościły na stołach renomowanych hoteli w kraju i za granicą.

Poza przetworami ze szparagów, w asortymencie firmy „Frykas” znajdziemy dania gotowe (m.in. flaczki, gołąbki, fasolkę po bretońsku, gulasz, klopsiki i żurek), przetwory z ogórków i papryki, a także m.in. koncentrat barszczu, buraczki czerwone, kapusty i wielowarzywne sałatki.
Do ich produkcji wykorzystywane są surowce podchodzące z urodzajnej wielkopolskiej ziemi.
docen_polskie_Frykas_szparagi