U nas liczy się najwyższa jakość, najlepszy smak i tradycja

docen_polskie_komrol_logo
Takie motto przyświeca kolejnemu laureatowi XI audytu. KOM-ROL Kobylniki Sp. z o.o., bo o tej firmie mowa, zdobyła trzy certyfikaty „Doceń polskie”. Przytoczone słowa znajdują więc odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wyróżnione przez Lożę Ekspertów produkty to: Kiełbasa swojska, Polędwiczki sopelki oraz Szynka biała. Warto dodać, że eksperci programu „Doceń polskie” przyznali wysokie noty wszystkim specjałom z Kobylnik, które wzięły udział w audycie.

Jak podkreślają przedstawiciele firmy, KOM-ROL Kobylniki należy do wyróżniających się przedsiębiorstw rolniczych w kraju – zarówno pod względem skali prowadzonej działalności jak i osiąganych efektów produkcyjnych i ekonomiczno-finansowych. Przedsiębiorstwo zatrudnia około 450 pracowników i działa na terenie trzech gmin powiatu inowrocławskiego (woj. kujawsko-pomorskie): Kruszwica, Dąbrowa Biskupia i Inowrocław. Firma jest ukierunkowana na hodowlę i chów zwierząt, a także intensywną produkcję roślin oraz przetwórstwo rolne. Prowadzi także (poprzez sieć własnych sklepów) działalność handlową oraz usługi gastronomiczno-hotelarskie w Pałacu w Kobylnikach.

Do opisywanego przedsiębiorstwa należy stado trzody chlewnej liczące około 10500 sztuk, w tym 760 macior. Spółka prowadzi także zarodową hodowlę owiec, w tym stado zachowawcze Merynosa polskiego. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż tamtejsze stado owiec rasy Ile de France jest jednym z najlepszych stad w kraju.
KOM-ROL Kobylniki hoduje również 5500 sztuk bydła, w tym 2000 krów. Wydajność w najlepszych oborach sięga poziomu 11000 kg. – Wieloletnia, konsekwentna praca hodowlana plasuje spółkę w czołówce producentów mleka w kraju – zaznaczają przedstawiciele firmy z kujawsko-pomorskiego.

Wyroby spółki powstają wyłącznie z surowca pozyskanego z własnej hodowli, w ich produkcji wykorzystuje się tradycyjne polskie receptury i naturalne przyprawy.
Żywiec jest ubijany i przerabiany w zakładzie przetwórczym należącym do firmy. Zakład ten spełnia wszystkie wymagania sanitarne nałożone przez UE, a wysokie kwalifikacje i doświadczenie załogi umożliwiają produkcję wyrobów o najwyższej jakości.
docen_polskie_Kom-Rol_kielbasa-swojska docen_polskie_Kom-Rol_poledwiczki-sopelki docen_polskie_Kom-Rol_szynka-biala

Godło „Doceń polskie” dla Sosu czosnkowego

docen_polskie_folwark_logo
Przedstawiamy GPH Folwark – kolejnego producenta, którego wyrób został wyróżniony w trakcie styczniowej certyfikacji zorganizowanej w ramach programu „Doceń polskie”.

Firma mieszcząca się w Jankowicach (niedaleko Nowego Miasta nad Pilicą) zdobyła certyfikat „Doceń polskie” za Sos Czosnkowy – delikatny, aksamitny sos majonezowy z dominującą nutą czosnku.
Nagrodzony sos jest idealny zarówno do kanapek i sałatek, jak i grillowanego mięsa, kebaba, gyrosa, czy pieczonych ziemniaków. Polecany jest również jako dip do warzyw.
Sos jest dostępny w butelce o gramaturze 800g, workach 3 kg, pojemnikach 5 kg oraz workach 4 kg przeznaczonych do specjalnych dozowników gastronomicznych.

GPH Folwark istnieje na polskim rynku od 1991 roku. Początkowo, to rodzinne przedsiębiorstwo Anny i Włodzimierza Kotaniec zajmowało się produkcją majonezu i zatrudniało kilka osób.
Obecnie w asortymencie producenta znajdziemy nie tylko majonezy, ale także ketchupy, musztardy i sosy kuchni etnicznych. Odbiorcami firmy są sieci gastronomiczne, restauracje, hotele oraz producenci przetworów rybnych.
Producent sprzedaje swoje wyroby pod własną marką, ale wytwarza także sosy spożywcze pod marką klientów.
docen_polskie_Folwark_sos-czosnkowy

Kolejny certyfikat „Doceń polskie” wyślemy do Pieniężna

docen_polskie_czernigowski_logo
… a dokładniej – na adres Gospodarstwa Pasiecznego Wojciech Czernigowski.
Mieszcząca się w Pieniężnie (powiat braniewski, woj. warmińsko- mazurskie) pasieka zdobyła certyfikat „Doceń polskie” za Miód lipowy, który uzyskuje się z  ponad dwustuletnich drzew.

Płynny miód lipowy może przybierać ciemnożółty lub zielonożółty kolor, może mieć także barwę jasnobursztynową. Z kolei skrystalizowany, jest żółtopomarańczowy lub brunatny.
Lipowy miód ma charakterystyczny, silny aromat oraz wyraźny smak z aromatem kwiatu lipowego.
Jest stosowany przy przeziębieniach, grypie, anginie, kaszlu, poleca się go również osobom z wysoką temperaturą i cierpiącym na choroby reumatyczne. Ta odmiana miodu działa napotnie, przeciwgorączkowo, przeciwskurczowo, przeciwkaszlowo i wykrztuśnie, ma także właściwości moczopędnie. Miód lipowy jest również zalecany w stanach nadmiernego podrażnienia nerwowego, gdyż pomaga w zwalczaniu stresu i bezsenności. Zawarte w miodzie olejki eteryczne działają rozkurczająco i uspokajająco.
Opisywany wyrób zdobył uznanie nie tylko Loża Ekspertów programu „Doceń polskie”. Produkt z Pieniężna otrzymał także „Perłę” w kategorii najlepszy miód, w pierwszej edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”.

Poza miodem lipowym, Gospodarstwo Pasieczne pana Wojciecha Czernigowskiego proponuje  Miody: Wielokwiatowy, Spadziowy, Rzepakowy, Akacjowy i Gryczany. Oferta obejmuje także propolis, wosk pszczeli i pyłek kwiatowy.

Tradycje pszczelarskie w rodzinie pana Wojciecha sięgają czasów przedwojennych. Pasiekę posiadał zarówno jego dziadek, jak i ojciec.
Obecny właściciel gospodarstwa szczyci się tytułem Mistrza Pszczelarskiego. W 2005 roku p. Wojciech, w uznaniu czynnego uczestnictwa w działalności Koła Pszczelarskiego w Pieniężnie, został nagrodzony Złotą Odznaką Polskiego Związku Pszczelarzy. Od 2010 roku pełni on zaś funkcję Prezesa Rejonowego Koła Pszczelarzy w Pieniężnie.
Gospodarstwo Pasieczne liczy obecnie kilka pasiek, które stacjonują w okolicach Pieniężna. Całość  jest objęta nadzorem weterynaryjnym i posiada pozwolenie na sprzedaż bezpośrednią.
docen_polskie_Czernigowski_miod-lipowy

Media o wyróżnieniu produktów z woj. lubuskiego

docen_polskie_logo
W gronie laureatów XI audytu żywności zorganizowanego w ramach programu „Doceń polskie” znalazły się dwie firmy z woj. lubuskiego. Prestiżowe certyfikaty otrzymały wyroby Gospodarstwa eko-agroturystycznego „BArD” z osady Marianowo w gminie Międzyrzecz, eksperci wyróżnili także nabiał produkowany przez Zakład Przetwórstwa Spożywczego i Handlu Henryk Kuźma ze Sławy (pow. wschowski).

Informacje o wyróżnieniu Octu cydrowego oraz Podgrzybka – grzybów leśnych marynowanych (oba wyroby zdobyły tytuł TOP PRODUKT) gospodarstwa „BArD” można znaleźć na stronie internetowej Gminy Międzyrzecz oraz portalu eMiędzyrzecz.pl

Serwis LubuskieFakty.pl również opublikował informację o nadaniu certyfikatów produktom marki „BArD”, odnotował także sukces mleczarni ze Sławy, której Masło sławskie (TOP PRODUKT) oraz Twaróg półtłusty krajanka zostały docenione przez Lożę Ekspertów.

Dwa tytuły TOP PRODUKT dla wyrobów firmy „BArD”

docen_polskie_bard
Ocet cydrowy
i Podgrzybek – grzyby leśne marynowane z oferty Gospodarstwa eko-agroturystycznego „BArD” pani Anny Bednarskiej zdobyły w trakcie styczniowego audytu certyfikaty „Doceń polskie”. Oba produkty otrzymały od Loży Ekspertów maksymalną liczbą punktów, w związku z czym przyznano im także tytuły TOP PRODUKT.

Miano TOP PRODUKT przysługuje tylko wyróżniającym się artykułom spożywczym, które uzyskają od Loży Ekspertów maksymalne noty. Jako, że każdy juror ma do dyspozycji dziesięciopunktową skalę ocen, o TOP PRODUKTACH można śmiało powiedzieć, że to wyroby „trafione w dziesiątkę”.

Gospodarstwo eko-agroturystyczne „BArD” mieści się w Marianowie (gm. Międzyrzecz, woj. lubuskie, kontakt tel. 95 741 99 17 i 501 852 869).
Przedmiotem jego działalności jest przetwórstwo ziół uprawnych i dziko rosnących, a także grzybów oraz owoców.

Laury programu „Doceń polskie” to nie pierwsze wyróżnienie przyznane gospodarstwu pani Anny. „BArD” zdobył ,.in. tytuł „Najlepsze Gospodarstwo woj. lubuskiego”.
Wyroby z woj. lubuskiego wyróżniono również w konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo – Smaki Regionów”. Ekologiczny Ocet cydrowy  w 2009 roku zdobył w nim I miejsce oraz nominację do nagrody „Perła”. W plebiscycie tym uhonorowano także grzyby marynowane (zajęły zaś I miejsce) i grzyby w solance (III lokata).
docen_polskie_Bard_Ocet-cydrowy_jabłkowy docen_polskie_Bard_podgrzybek-grzyby-lesne-marynowane